KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie stanęła szklana choinka

Ma 2,5 metra wysokości. Waży 2,5 tony, a do jej budowy użyto ponad metr sześcienny szkła. Szklana choinka stanęła na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. To pierwsza w Polsce tak duża dekoracja świąteczna wykonana z tego materiału. Światło na niej zostanie zapalone 2 grudnia podczas otwarcia wystawy szklanych ozdób i akcesoriów związanych z Bożym Narodzeniem.

REKLAMA


alt
W ciągu zaledwie kilku miesięcy od otwarcia krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła zapracowało sobie na opinię placówki prowadzącej nowoczesną i oryginalną działalność. Szklana choinka jest kolejnym jej etapem.

Krosno od lat słynie z produkcji szkła. W związku z niemal 90-letnią hutniczą tradycją miasta w czerwcu otwarto w nim Centrum Dziedzictwa Szkła, które prezentuje i promuje dokonania ośrodka w branży szklanej. Obiekt od samego początku stara się sięgać po oryginalne i nietypowe formy działalności. Zasłynął m.in. z organizowania koncertów tuż obok rozgrzanego do 1200 stopni Celsjusza pieca hutniczego.

W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym CDS ponownie zaskoczyło i przed wejściem do placówki postawiło szklaną choinkę. Dla nas było to oczywiste. Przed Centrum Dziedzictwa Szkła mogła stanąć wyłącznie szklana choinka. Na ten pomysł byliśmy skazaniu od początku – żartuje Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła

Świąteczna instalacja jest pierwszą w Polsce tego typu dekoracją świąteczną wykonaną ze szkła. Ma kształt stożka o wysokości 2,5 metra, a do jej budowy użyto ponad metr sześcienny szklanych brył o delikatnie różowawym zabarwieniu ważących ok. 2,5 tony. Konstrukcja wzmocniona została metolowymi prętami i siatką.

alt

We wnętrzu choinki zainstalowano oświetlenie, a w najbliższym czasie pojawić się ma także pozytywka wygrywająca świąteczne melodie. Choinka już budzi ogromne zainteresowanie, jednak na podziwianie prawdziwego jej uroku zaczekać trzeba do momentu aż spadnie śnieg. Wówczas, po zmierzchu, w połączeniu z oświetleniem jej widok na pewno będzie niezwykły – przewiduje Dziadosz.

Choinka zostanie zapalona na stałe już 2 grudnia wieczorem. Wówczas w Centrum odbędzie się otwarcie specjalnej wystawy pt. „W szklanym klimacie świąt” prezentującej m.in. świąteczne dekoracje wykonane ze szkła.

(di), (cds)

 • autor: di, cds

22 komentarzy

 • ...

  Szanowny portalu,

  czy wy rozumiecie o czy piszę? Fakt odnośnie zwiększenia kapitału jest znany, ale odnośnie tego na co zostaną przeznaczone pieniądze, ze zmniejszenia kapitału jeszcze nie, prawda?

  Więc jeszcze raz przytoczę zadane przez Moderatora, czyli portal pytanie - "jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)"

  i jeszcze raz: "jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)"

  Do czego to pytanie się odnosi? Znanego faktu zwiększenia kapitału czy nieznanych losów pieniędzy z jego zmniejszenia? Proszę odpowiedzieć.

  Bo jeśli do tego drugiego, a tak mi się wydaje, to znaczy, że Moderator, czyli Portal zachęca czytelników do snucia domysłów na temat nie znanej jeszcze informacji. Czyli łamiecie zapisy kodeksu etyki dziennikarskiej bowiem pozostawiacie pole do domysłów i przypuszczeń, a tego mediom robić nie wolno. Kiedy to wreszcie zrozumiecie. Jeśli pokażecie drugi przykład takiego zachowania w Polsce to przyznam Wam rację.

  W poważnych instytucjach medialnych osoba, która dokonała tego typu nadużycia (bo w przypadku portalu, który uważa się za informacyjny a nie plotkarski, można spokojnie mówić o nadużyciu) powinna przynajmniej przyznać, że popełniła błąd. Ale wy się do tego nie przyznacie. Portal wytyka każdemu każde nawet najdrobniejsze potknięcie, a sam nie jest w stanie przyznać, że popełnił błąd i zachował się nieprofesjonalnie.

  To przykre.

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 02, grudzień 2012 21:53 Link do komentarza
 • Moderator

  Szanowny czytelniku,
  mieszkańcy gminy Krosno nie potrzebują "zielonego światła" od żadnej redakcji, żeby zastanawiać się nad tym, na jakie cele powinni przeznaczać publiczne pieniądze ich przedstawiciele. To jest oczywista rzecz. Jak Pan/Pani zwrócił/a uwagę, czytelnicy mają prawo zastanawiać się i dyskutować nad znanymi faktami. To, że Miasto przekazało pieniądze na zwiększenie kapitału CDS i środki te obiecano zwrócić przed końcem roku, to są fakty znane od czerwca.
  Tym samym nasz wpis nie mógł być "zielonym światłem", a jedynie był tym czym był: zapowiedzią kolejnych informacji na portalu.

  Zgłoś nadużycie Moderator niedziela, 02, grudzień 2012 17:36 Link do komentarza
 • ...

  Zaraz, zaraz: "jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)" proszę wyjaśnić co zdaniem portalu oznacza to zdanie... Bo wydaje mi się, że to wy nie przyjmujecie do wiadomości oczywistych rzeczy. W tym zdaniu dajecie zielone światło czytelnikom, aby snuli domysły, tak? Owszem, potem piszecie, że wkrótce pojawią się informacje, ale na tym powinien być koniec, a nie wyraźna zachęta do kreowania swojej wizji faktu, który nie jest znany. A to jest wbrew etyce dziennikarskiej. Powtarzam, czytelnicy mają prawo i powinni dyskutować nad znanym faktem. A wy go nie podaliście, pytając jednocześnie czytelników jak ich zdaniem on wygląda...

  Mylę się? Bo "jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)" chyba dokładnie to oznacza prawda? Czy znowu jestem w błędzie?

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 02, grudzień 2012 17:20 Link do komentarza
 • Moderator

  Szanowny użytkowniku,

  czy interesuje Cię, na jaki cel zostaną przeznaczone środki przekazane z CDS? Jeżeli tak, to czytaj KrosnoCity.pl. Jeżeli uważasz to za "zachęcanie do snucia domysłów" i "brak etyki dziennikarskiej" i powód do atakowania portalu, to trudno, nic na to nie poradzę.

  Funkcją moderatora jest pilnowanie, by dyskusja była prowadzona wg. zasad, dlatego moderator zainterweniował, gdy zasady były łamane. Przy okazji moderator zapowiedział, jakie informacje pojawią się w najbliższym czasie. Twierdzenie o "wszczynaniu dyskusji bez znajomości prawdy" to wyłącznie Pana / Pani interpretacja, na dodatek podtrzymywana uparcie, pomimo oczywistych faktów wskazujących, że jest błędna. Podtrzymuje Pan / Pani tę interpretację, również pomimo dodatkowych wyjaśnień, wskazujących, że Pan/Pani się myli.

  Zwracam uwagę, że używanie dużej ilości wykrzykników oraz wielkich liter uważane jest za niegrzeczne i niezgodne z zasadami netykiety. Proszę dyskutować kulturalnie i nie krzyczeć.

  Zgłoś nadużycie Moderator niedziela, 02, grudzień 2012 16:28 Link do komentarza
 • ...

  tak, wpis w komentarzu nie jest informacją. Ale rozumiem, że moderator wywodzi się z KrosnoCity, tak? No comments...

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 02, grudzień 2012 15:20 Link do komentarza
 • ...

  Szanowni Moderatorzy (podpisuję się tak, bo niemal każdy u was podpisuje się w ten sposób - sami taki system wymyśliliście więc nie miejcie pretensji. Wy też podpisaliście się "moderator")

  nazywacie się portalem informacyjnym, tak? I dziennikarzami, tak? dla mnie nie ma znaczenia czy prywatnym czy publicznym. Jeśli nie obowiązuje was kodeks etyki dziennikarskiej to nie nazywajcie się obiektywnym portalem informacyjnym! A jesli takim jesteście to informujcie nie zachęcajcie do snucie domysłów. Owszem, w innych mediach jest dyskusja, sondy i pytania... Ale na litość boską PO PODANIU FAKTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A nie zachęcanie do zastanawiania się JAK FAKT BĘDZIE WYGLĄDAŁ!!!! Pierwsze zachęciliście aby czytelnicy wymyślali swoje wersje: "(jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)" - z tym chcecie dyskutować. Potem owszem pada informacja, że więcej w tej sprawie wkrótce. Ale to wcześniejsze zdanie was dyskredytuje. NIGDY NIE SPOTKAŁEM SIĘ Z SYTUACJĄ W KTÓREJ MEDIUM INFORMACYJNE ZWRACA SIĘ DO CZYTELNIKÓW / WIDZÓW / SŁUCHACZY Z ZACHĘTĄ DO SNUCIA DOMYSŁÓW NA TEMAT FAKTÓW!!!!!! Dyskusja po podaniu faktu to inna sprawa, a wy chcecie wszcząć dyskusję bez znajomości prawdy.

  Jeśli tego nie rozumiecie to bardzo źle o Was świadczy. I rozumiem, że kodeks etyki dziennikarskiej was nie dotyczy tak? Ok. Wasza sprawa. Przecież jesteście prywatnym medium, więc możecie robić co chcecie. To tylko kodeks, bezpośrednich konsekwencji jego nie przestrzegania nie ma.

  Miłej niedzieli

  ps. funkcją moderatora nie jest podsycanie dyskusji, tylko pilnowanie, aby prowadzona ona była wg zasad, ale u was widocznie także jest inaczej...

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 02, grudzień 2012 15:19 Link do komentarza
 • ja3213243

  MEGA CZAD!

  Zgłoś nadużycie ja3213243 niedziela, 02, grudzień 2012 15:18 Link do komentarza
 • Moderator

  Szanowny użytkowniku podpisujacy się "..."

  Wpis w komentarzu nie jest "informacją podawaną na portalu". Był wyłącznie odniesieniem do wymiany poglądów pomiędzy uzytkownikami, którzy właśnie zaczynali snuć domysły i plotki: "gdzie 5 mln" , "wrócą w grudniu" itp. Nasz wpis miał charakter zapowiedzi informacji na portalu, na zasadzie: "Czy wiesz/zastanawiałeś się/słyszałeś, że XYZ? Czytaj/oglądaj/słuchaj wiecej w poniedziałek/wtorek/środę". Nigdy się Pan/Pani nie spotkał/ła z taką formą w mediach? To jest zapowiedź szerszej informacji (Cytując krytykowany wpis: "Więcej informacji na ten temat wkrótce w KrosnoCity.pl"), dla osób zainteresowanych tematem. Zapowiedź może mieć różne formy (jednak już wpis z godziny 11:34 powninien rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, czy jest to zapowiedź). Tyle w tej kwesti. Co do pozostałych:
  - To, że portal jest informacyjny, nie oznacza, że nie jest prywatny.
  - To że jest informacyjny, nie oznacza, że nie moga być na nim prowadzone sondy, albo ankiety.
  - Komentarze raczej nie znikają, staramy się nie cenzurować. Stąd prośba o zaniechanie napastliwego tonu. to, że moderator zwraca Panu/Pani uwagę na słownictwo, to jeszcze nie powód, żeby atakowac portal.

  Miłej niedzieli!

  Zgłoś nadużycie Moderator niedziela, 02, grudzień 2012 14:47 Link do komentarza
 • ...

  Drogi Moderatorze, czyli drogi Portalu,

  oto co napisaliście w komentarzu: "jak myślicie, na co teraz pójdą te "odzyskane" pieniądze ;)"

  To teraz wyciąg z Kodeksu Etyki Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich: "Informacje powinny być zrównoważone i dokładne, tak by odbiorca mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek". Swoim komentarzem dokonaliście czegoś co w świecie dziennikarskim jest niedopuszczalne. Pozostawiliście pole do domysłów, a nawet zachęciliście do ich snucia!!! waszym zadaniem jest podawanie faktów. Jeśli wiecie coś to napiszcie, że wkrótce informacje na ten temat, a nie pytajcie czytelników o ich wizję faktów. To rodzi plotki, domysły i przypuszczenia i dolewacie tylko oliwy do ognia. Chcecie bawić się w sondy. Zróbcie to na prywatnych stronach, a nie na stronie podobno portalu informacyjnego. Wyobraźcie sobie teraz panią w np radiu rmf, która zamiast podawać fakty zachęca słuchaczy, aby dzwonili i mówili, jak ich zdaniem one wyglądają.

  I nieważne, że zamieściliście ten komentarz na powiedzmy "forum". Zamieściliście go na własnym portalu i podpisując się pod nim. Czegoś takiego poważne media nie robią. Tyle w temacie. Mam nadzieję, że ten komentarz nie zniknie.

  Brawa dla was. Pełen profesjonalizm!

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 02, grudzień 2012 14:11 Link do komentarza
 • Moderator

  Wszystko ukaże się w najbliższych dniach na portalu. Musimy jeszcze uzyskać kilka odpowiedzi od skarbnika. Bez obaw, nie stosujemy metod w stylu "wiem, ale nie powiem" :D Tylko spokojnie, nie wszystko na raz.

  Zgłoś nadużycie Moderator niedziela, 02, grudzień 2012 13:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?