KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

5 "baniek" z CDS wróci na konto gminy

W czerwcu informowaliśmy o niespodziewanym przekazaniu 5 mln złotych na dokapitalizowanie Centrum Dziedzictwa Szkła podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta. W listopadzie radni podjęli uchwałę o zmniejszeniu kapitału spółki o 4,7 mln złotych. Pieniądze mogą wrócić na konto gminy już w grudniu. Zapytaliśmy także, na jaki cel zostaną przeznaczone te środki.

REKLAMA


 alt

5 milionów złotych miało być "doraźnym wsparciem" dla Centrum Dziedzictwa Szkła, w celu utrzymania płynności finansowej spółki. Tak 25 czerwca na Nadzwyczajnej Sesji mówił Piotr Przytocki: - Dokapitalizowanie spółki wiąże się ściśle z zagwarantowaniem płynności spółki, żeby mogła pokryć zobowiązania, które są do zrealizowania do 29 czerwca – mówił w czerwcu prezydent, podkreślając: - W tym momencie spółka nie ma płynności, bo nie ma mocy sprawczej, żeby nagle 4 czy 5 milionów złotych, żeby zapłacić te wszystkie zobowiązania.

alt

W związku z tym dokapitalizowanie spółki nie mogło czekać do obrad zwyczajnej sesji (zaplanowanej na 29 czerwca). Co ciekawe, kilka dni wcześniej, 19 czerwca, podczas konferencji prasowej towarzyszącej otwarciu Centrum Dziedzictwa Szkła powiedziano, że Krosno zainwestowało w ten projekt 3 mln złotych (reszta pochodzi z kredytu i dotacji unijnej) i nie przewiduje się dalszych dotacji z Miasta, spółka sama ma się utrzymać i spłacić kredyt (Centrum Szkła dla turystów).

alt

Pytania o zwrot pieniędzy do kasy Miasta zadawał radny Paweł Krzanowski (PiS). Pytał między innymi o to, kiedy pieniądze zostaną oddane, czy to nastąpi w tym roku. - Zakładamy, że cała ta kwota będzie zrealizowana w miesiącu grudniu, natomiast 100% pewności jeszcze nie mamy – odpowiadał Skarbnik, Marcin Połomski. Podkreślał, że refundacja z Polskiej Organizacji Turystycznej, w kwocie 2 mln. zł. wpłynie w grudniu. Jeżeli to nie nastąpi, to obniżenie kapitału spółki może być rozłożone na dwa etapy.

alt

Radny Krzanowski dopytywał też ile czasu ma spółka na realizację uchwały. Zwracał uwagę, że obniżenie kapitału wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego. Pytał o to, kiedy zbierze się zarząd spółki – W jakim czasie będzie to zgłoszone? – pytał radny Paweł Krzanowski, przypominając, że jest na to 6 miesięcy czasu. - Decyzję o zgłoszeniu do rejestracji podejmuje Zarząd, a nie prezydent – odpowiadał radnemu Piotr Przytocki. Potwierdził to skarbnik, Marcin Połomski.

alt

Głos zabrał także radny Marcin Niepokój (Klub Samorządowy) – Cieszę się, że taki projekt uchwały jest dzisiaj przedstawiany, za co bardzo dziękuję. Myślę, że osoby, które miały jakieś wątpliwości, będą dzisiaj usatysfakcjonowane – radny Marcin Niepokój stwierdził, że już wiemy, iż wspomniane pieniądze powrócą do Miasta – Myślę, że możemy spać spokojnie – podsumowywał.

Paweł Krzanowski odparł, że – Podobne zapewnienia mieliśmy w sprawie obwodnicy i lotniska. Na to zareagował Przewodniczący Rady, Stanisław Słyś (Klub Samorządowy) – Nie wiem co ma Pan na myśli, chyba jest Pan zmęczony – słowa te radni z jego Klubu przyjęli z głośnym śmiechem.

Uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego spółki Centrum Dziedzictwa Szkła radni podjęli jednomyślnie 20 głosami "za".

alt

Zapytaliśmy na co zostaną przeznaczone pieniądze od CDS
Pytanie zostało skierowane do prezydenta Piotra PrzytockiegoNa dochody miasta, które wcześniej były zaplanowane – odpowiada prezydent – To są pieniądze, które idą do budżetu, do dochodów ogółem i są już rozplanowane – dodał. Przypominamy jednak, że w czerwcu te środki nie były zaplanowane, gdy pojawiła się potrzeba wsparcia CDS, równocześnie zwiększona została prognozowana kwota, jaką Miasto uzyska z podatku dochodowego.

alt

Stąd nasze pytanie, na jaki cel przeznaczona zostanie ta ponadplanowa kwota. Prezydent Piotr Przytocki odesłał nas z tym pytaniem do skarbnika, Marcina Połomskiego. - Pieniądze trafią na rachunek bankowy Urzędu Miasta – odpowiada Skarbnik – Zakładaliśmy, że te dochody będą do nas zwrócone, więc nie będzie musiał być specjalnie powiększany deficyt lub zaciągane zobowiązanie.

alt
Uchwała nr XXXV / 12 Rady Miasta Krosna z dnia 30 listopada 2012. Kliknij aby zobaczyć dokument .pdf.
Na 1 stronie: dział turystyka, dochody ze zbycia praw majątkowych, zwiększenie dochodów o 4 700 000 (zbycie udziałów w CDS).
Na 2 stronie: Udziały gmin w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, zmniejszenie dochodów o 4 000 000 (udział w podatku dochodowym jest mniejszy niż przewidywany).

Ponieważ 4 mln. złotych przychodów z podatku dochodowego nie były planowane w budżecie na początku roku, a pojawiły się w czerwcu, dopytujemy o ich przeznaczenie. Jest to niebagatelna kwota w skali budżetu. - Na tej sesji ostatniej też zmniejszyliśmy prognozę – odpowiada Skarbnik. Faktycznie, w uchwale podjętej 30 listopada, wprowadzającej zmiany do budżetu, uwzględniono wpływ z tytułu obniżenia kapitału CDS o 4,7 mln złotych, w jednej z innych pozycji, zmniejszono prognozowane wpływy z podatku dochodowego o 4 mln złotych.

Przypominamy wypowiedzi z Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta 25 czerwca
Radny Kazimierz Mazur zapytał - Czy mamy zwiększone wpływy podatkowe, skoro aż 4 mln przeznaczone jest z prognozowanych wpływów podatkowych? Do tego drugiego pytania dołączył radny Piotr GrudyszW tym kontekście panie skarbniku, bo zawsze słyszymy „nie ma pieniędzy na to, nie ma pieniędzy na tamto” i takie pytanie, jak to się stało, że się one nagle znalazły? – pytał radny Grudysz.
- Szanowni państwo, to są przewidywane wpływy z podatku PIT, nie wiem zresztą czy będą zrealizowane, aczkolwiek liczymy, że tak – odpowiedział skarbnik.

alt

Następnie w sprawie dochodów budżetowych dopytywał radny Kolanko - Czy pan skarbnik zechciałby nam trochę precyzyjniej odpowiedzieć? Jak to się stało, że przedstawiając projekt budżetu nie uwzględnił pan wpływu z podatku od osób fizycznych w kwocie 4 mln zł, czy też nie doszacował tego? Czy w tym okresie 5 miesięcy zaistniały okoliczności, które uzasadniają w sposób wiarygodny, że takie dodatkowe wpływy z podatków będą? Moim zdaniem nic takiego się w naszej gospodarce nie dzieje, żeby wpływy uległy o tak znaczną kwotę wzrostowi. Zatem, albo to było niedoszacowane wcześniej, albo błędnie oszacowane, albo w tej chwili jest przeszacowane. Skąd wzięło się powiększenie o 4 mln wpływów z podatków? – pytał Wojciech Kolanko. – Ja myślę, że możemy zakładać, że te wpływy z podatku dochodowego będą wyższe – uśmiechnął się skarbnik M. Połomski, na sali zapadła na chwilę cisza, jakby w oczekiwaniu na dalsze uzasadnienie - ...na podstawie dotychczasowych doświadczeń – dodał skarbnik.

alt
Kliknij aby zobaczyć projekty uchwał w .pdf. Informacja o planowanym zwiększeniu kapitału CDS znajduje się na stronie 3 dokumentu.

Prognoza z czerwca nie spełniła się, tym samym nie będzie w budżecie dodatkowych 4 mln. złotych, których można było się spodziewać po zwrocie pieniędzy z CDS. Tymczasem przygotowywana jest kolejna uchwała o zwiększeniu kapitału CDS poprzez wkład pieniężny Gminy. Tym razem na ten cel Krosno ma przeznaczyć 1 milion złotych.

(pd)
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: Piotr Dymiński

19 komentarzy

 • Przybysz z Matplanety

  Jak to o co chodzi? Nie mieli pieniedzy, to wymyslili, że będą mieli, dali cdesowi, a teraz jak cdes oddaje, to się okazuje, że tych pieniędzy nie ma :D

  Zgłoś nadużycie Przybysz z Matplanety poniedziałek, 10, grudzień 2012 23:46 Link do komentarza
 • Snooze

  Ale tak dla przeciętnego człowieka, który nie zna się na tym wszystkim, to o co tu chodzi ? Może wyjaśnić ktoś, kto to łapie ?

  Zgłoś nadużycie Snooze poniedziałek, 10, grudzień 2012 19:47 Link do komentarza
 • Historia

  A tak piękny wystawny bankiet był kiedyś i cała śmietanka była łącznie z Baranem na czele :
  http://www.krosno24.pl/info/2003/luty/plus_galeria.htm

  http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=458#

  :)

  Zgłoś nadużycie Historia poniedziałek, 10, grudzień 2012 15:53 Link do komentarza
 • Słyś_Bullterier

  Słyś to taki z Suchodołu niegdyś wieś koło Krosna - Bulterier - myśli że Krosno wygląda całe jak Suchodół i że jest na zebraniu w remizie strażackiej i że robi za sołtysa wsi. Niech skończy jak bullterier ujadać bo już przy ostatnich wyborach głosów to nie nabrał w Suchodole za dużo. Może nie przekroczyć progu wyborczego przy następnych wyborach.

  Zgłoś nadużycie Słyś_Bullterier poniedziałek, 10, grudzień 2012 15:48 Link do komentarza
 • Upadły_INteres

  Słyś niech się zajmie swoim kramikiem z komórkami na rynku. Bo chyba to on jest zmęczony konkurencją ze strony PLAY że aż antenę satelitarną z reklamą swojego kramiku przytwierdził do miejskiego znaku na przeciwko CDS.

  Zgłoś nadużycie Upadły_INteres poniedziałek, 10, grudzień 2012 15:45 Link do komentarza
 • seba75

  Ile osób zatrudnia CDS? Myslę, że jak dostanę milion z kasy miasta to zatrudnie dwa razy tyle!

  Zgłoś nadużycie seba75 poniedziałek, 10, grudzień 2012 10:32 Link do komentarza
 • po-datnik

  To się nazywa kreatywna księgowość...

  Zgłoś nadużycie po-datnik poniedziałek, 10, grudzień 2012 01:09 Link do komentarza
 • Żaba

  Dali na CDS 4 miliony, kórych nie było? Niech mi ktoś wyjaśni bo już nie ogarniam o tej godzinie.

  Zgłoś nadużycie Żaba poniedziałek, 10, grudzień 2012 00:20 Link do komentarza
 • jasik

  Panie Słyś to chyba pan już jest zmęczony tyle lat przewodniczącym być daj spokój już i baw sie za te pięniądze z fotoradarów!!!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie jasik niedziela, 09, grudzień 2012 21:50 Link do komentarza
 • OBIEKTYWNY

  Drodzy internauci chciałbym zwrócić uwagę na coś innego
  a mianowicie KHS Krosno są w tej chwili w upadłości a od dwu lat prowadzą produkcje i zatrudniają ludzi
  płacą PIT , CIT i ZUS,VAT to CDS szkła nie jest potrzebne ani Przytockiemu ani Słysiowi , a temu regionowi i temu miastu , a to z jednej bardzo prostej przyczyny bo KROSNO to SZKŁO , szkoda tylko , ze tak późno powstało to CDS ale mam wielką nadzieje , że przyczyni się to do ratowania tego przemysłu w naszym regionie i jego promocji .
  bo szanowni państwo to nie ilość " BIEDRONEK" w mieście świadczy o jego zamożności i rozwoju .
  I na koniec jeszcze jedno maży mi aby SAMORZĄDOWCY zapomnieli o swoich własnych ambicjach i fochach i zaczęli działać wspólnie powiat , miasto , gminy ościenne , by samoloty z Jasionki i Neobusy nie musiały wywozić już naszych młodych mieszkańców na saksy a to w Polskę i Świat .

  pozdrawiam Emigrat

  Zgłoś nadużycie OBIEKTYWNY niedziela, 09, grudzień 2012 21:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?