KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

107 milionów na tak zwaną "obwodnicę"

Ponad 107 mln zł otrzymało Krosno na przebudowę i rozbudowę obwodnicy. 27 grudnia 2012 r. pomiędzy miastem Krosno, a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie projektu. Miasto otrzyma także refundację wydatków poniesionych na niespełna 2 km "obwodnicy" zrealizowane przed 2010 rokiem. Dzięki dofinansowaniu przebudowane zostaną trzy skrzyżowania, w tym powstaną wiadukty na wyjeździe z "Guzikówki".

REKLAMA


alt

Podczas konferencji prasowej prezydent Krosna, Piotr Przytocki dziękował posłowi Zbigniewowi Rynasiewiczowi (PO), przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz europosłance Elżbiecie Łukacijewskiej za wsparcie dla projektu przebudowy krośnieńskiej "obwodnicy".

O możliwości dofinansowania informowaliśmy w marcu: Miliony na "średnicówkę"
Dzięki zawartej umowie o dofinansowanie miasto otrzyma refundację wydatków, które zostały poniesione na roboty budowlane zrealizowane w latach 2008 - 2010 oraz na dokumentację techniczną. Przypomnijmy, że w tym właśnie okresie miasto z własnych środków sfinansowało rozbudowę Drogi Krajowej 28 od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską i ul. Pużaka do skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową.

alt
Konferencja prasowa (piątek, 28.12.2012)

Na odcinku tym o długości 1700 m została dobudowana druga jezdnia, dojazdowe drogi zbiorcze i ekrany akustyczne. Ponadto miasto uzyska zaliczki dofinansowania do kosztów które będą ponoszone w latach 2013 - 2015 na dalszą rozbudowę obwodnicy miasta. Przetarg na roboty budowlane miasto planuje ogłosić do końca I kwartału 2013 r.

alt
Fot. archiwum UMK

Dokładny zakres planowanych robót budowlanych obejmuje właściwie cały odcinek drogi krajowej przebiegający w granicach miasta Krosna. Poza miejscami gdzie stan nawierzchni jest dobry nowa nakładka zostanie położona na al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej i ul. Bieszczadzkiej.

Przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Tysiąclecia gdzie po poszerzeniu jezdni ul. Podkarpackiej wyznaczony zostanie odrębny pas do skrętu w lewo. W tym miejscu oraz na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, ul. Bema i ul. Rzeszowskiej powstanie sygnalizacja świetlna.

Największą częścią projektu będzie jednak rozbudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa. Początek tej części projektu to jednocześnie koniec dwupasmowej jezdni, która powstała w roku 2010 zaraz za skrzyżowaniem obwodnicy z ul. Czajkowskiego. Powstałe wtedy tymczasowe zwężenie drogi z dwóch do jednej jezdni zostanie rozbudowane. Powstaną dwie jezdnie aż do mostu na rzece Lubatówce.

alt

Aby ułatwić komunikację z osiedla Guzikówka do centrum miasta wybudowane zostaną dwa wiadukty, pod którymi przeprowadzona zostanie ul. Witosa, która połączy się z ul. Jagiellońską. Przy wiaduktach powstaną zjazdy tak aby użytkownicy drogi mogli bezkolizyjnie zjechać i wyjechać na skrzyżowanie oraz chodniki i ścieżki rowerowe. Roboty budowlane powinny się zakończyć do 30.06.2015 r.

Całkowite dofinansowanie przyznane miastu, łącznie na refundację poniesionych wydatków, jak i pokrycie planowanych kosztów wynosi 107 636 466,16 zł. Środki te pochodzą z ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. - Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie jeszcze w listopadzie 2008 r., z uwagi jednak na brak wystarczającej ilości środków projekt miasta pozostawał na liście rezerwowej aż do stycznia 2012 r. Wtedy po uruchomieniu dodatkowych środków na szczeblu krajowym podjęto działania zmierzające do aktualizacji dokumentacji aplikacyjnej a następnie przygotowania dokumentów do umowy o dofinansowanie - informuje Joanna Sowa, rzecznik prezydenta.
 
Równolegle rozpisano przetarg nieograniczony na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, który będzie nadzorował realizację inwestycji. W Urzędzie Miasta powołano także specjalny zespół, którego zadaniem będzie współpraca z wykonawcami robót, inżynierem kontraktu oraz rozliczenie finansowe całej inwestycji.

Informacja o postępach w realizacji projektu będzie publikowana na stronach internetowych miasta oraz w lokalnych mediach. Czytelników KrosnoCity.pl będziemy na bieżąco informowali o utrudnieniach w ruchu powstałych w związku z realizacją inwestycji.

Prezydent zapowiedział także, że przygotowywany jest kolejny etap rozbudowy DK 28 obejmujący most na Lubatówce.

(pd)
Fot. archiwum

 • autor: Piotr Dymiński

33 komentarzy

 • x

  Panie Piotrze może i ma pan trochę racji, ale "naftówka" kiedyś też stała w szczerym polu, na Krościenku Niżnym i co z tego. Powstały tm bloki i kompleks budynków , nie można tak wszystko sprowadzać do parteru i takim pesymistą być...........
  Szczęśliwego Nowego Roku, więcej wiary, optymizmu , bo człowiekowi zadowolonemu, uśmiechniętemu łatwiej żyć, łatwiej cieszyć się nawet z drobiazgów i dostrzegać dobro dookoła mimo ciężkich czasów w jakich nam przyszło z sobą razem żyć. DO SIEGO ROKU !!!!!

  Zgłoś nadużycie x poniedziałek, 31, grudzień 2012 12:14 Link do komentarza
 • radca

  Brawo Panie Dymiński. Kolejny łebski gość, który używa do myślenia głowy, a nie innej cześci ciała :)

  Zgłoś nadużycie radca niedziela, 30, grudzień 2012 22:02 Link do komentarza
 • PD

  Mały komentarz publicystyczny: http://piotrdyminski.pl/2012/12/30/dofinansowanie-srednicowki/

  Zgłoś nadużycie PD niedziela, 30, grudzień 2012 21:03 Link do komentarza
 • radca

  Nie!!! Absolutnie!!! Zwyczajni ludzie widzą co ta banda wyprawia w Krośnie i swoje rozumy na szczęście mają ha ha ha!!!!

  Zgłoś nadużycie radca niedziela, 30, grudzień 2012 16:50 Link do komentarza
 • norris

  Sfałszujesz wyboru za 2 lata!!!!! ?

  Zgłoś nadużycie norris niedziela, 30, grudzień 2012 13:41 Link do komentarza
 • Kazek

  Podobno pan prezydent i jego ekipa nie są związani z żadną opcją, a tak kosmetycznie istnieje w objęciach PO.
  Czy wybudowanie tzw. obwodnicy polepszy mieszkańcom Krosna dolę czy lepiej i taniej będzie przejechać przez Krosno tirom rumunskim, węgierskim, bułgarskim itp, a Krosno dzieli się niczym Warszawę Wisłą. Ta droga nie powina przecinać centum Krosna, liczne zjazdy, objazy, światła komplikują komunikację miedzy jedną częścią miasta a drugą, a więc myślę że PO rzuca koło ratunkowe naszym władzom samorządnego Krosna po fakcie fiaska z lotniskiem, a tak naprawdę braku zdrowej perspektywy, żeby żyło się lepiej, ale wszystkim Krośnianom.

  Zgłoś nadużycie Kazek niedziela, 30, grudzień 2012 11:38 Link do komentarza
 • Waldek!

  Zapowiedzi jest wiele, ale nie wykonuje się zapowiadanych inwestycji. To jest właśnie propaganda k24 i Samorządowego Krosna!

  Zgłoś nadużycie Waldek! niedziela, 30, grudzień 2012 11:30 Link do komentarza
 • radca

  Niedoczekanie, że ta ekipa wygra za 2 lata!!!!!

  Zgłoś nadużycie radca sobota, 29, grudzień 2012 23:49 Link do komentarza
 • gostek

  Teraz rozumie dlaczego Starosta kupił nową limuzynę. Bedzie przygotowany do jazdy po nowej drodze w strone JASŁA. Oni to sie potrafią ustawić

  Zgłoś nadużycie gostek sobota, 29, grudzień 2012 19:38 Link do komentarza
 • gość

  Widze, że pis....com nie na reke jest ten niewatpliwie sukces. Zdaja sobie sprawe z tego , ze koniec roboty przypadnie na finisz kampanii wyborczej.

  Zgłoś nadużycie gość sobota, 29, grudzień 2012 19:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?