KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Taki był rok 2012

2012 rok obfitował w głośne wydarzenia, zapowiadano nawet koniec świata. Dużo działo się też w Krośnie i powiecie. W policji, szpitalu, PWSZ i w PKS zmienili się szefowie. W tym ostatnim przypadku zmiana przebiegła burzliwie. Prezydent Miasta ma drugiego zastępcę, a o samym Krośnie stało się głośno za sprawą otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła. Dziś przedstawiamy nasz subiektywny przegląd wydarzeń z minionego roku.

REKLAMA


Weź udział w PLEBISCYCIE na najważniejsze wydarzenia 2012 roku. Głosować możesz za pomocą ankiety lub strony na facebook.com/krosnocity.

alt

Zmiany w szpitalu
Rok 2012 przyniósł liczne zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, który funkcjonował bez dyrektora (Kto zostanie dyrektorem szpitala?). Rozstrzygnięcie konkursu zajęło kilka miesięcy. Za pierwszym razem komisja wskazała kandydaturę Magdaleny Tymcio – pełniącej tymczasowo obowiązki dyrektora od czasu odwołania Mirosława Leśniewskiego. Tej kandydatury nie zaakceptował Zarząd Województwa, pomimo, że niektórym wydawało się to tylko formalnością (Szpital nadal bez dyrektora).

alt

Wreszcie w czerwcu zapadła decyzja. Komisja wskazała kandydaturę dr Piotra Lenika, a Zarząd ją zaakceptował. Piotr Lenik to ekonomista, wykładowca na PWSZ, a zarazem radny Miasta Krosna (Klub PO) (Czy doktor ekonomii uzdrowi szpital?). Szybko okazało się, że sytuacja szpitala jest gorsza niż się spodziewał, startując w konkursie. Brakowało między innymi środków na zakończenie I etapu budowy nowego bloku operacyjnego. Dzięki staraniom nowego dyrektora udało się zdobyć brakujące środki i zakończyć budowę zgodnie z planem, tzn. przed Bożym Narodzeniem 2012. Niestety na nowym bloku nie można jeszcze operować.

alt

Problem tkwi w etapowaniu inwestycji, okazało się, że bez zakończenia II etapu, blok nie będzie funkcjonalny. Na ten cel Marszałek Województwa obiecał przekazanie środków w 2013 roku. Potrzebne jest około 7 do 8 mln złotych (Operacje na nowym Bloku, będą możliwe za rok). W 2012 roku do szpitala powróciła Poradnia Hematologiczna, a w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano połączone ze szpitalem nowoczesne Centrum Nefrologiczne. Nowy dyrektor zapowiada stopniowe zmiany, bez rewolucji. W szpitalu wdrażany jest elektroniczny system kolejkowy.

Rozbudowa lotniska
Pod znakiem zapytania stanęła rozbudowa lotniska w Krośnie, pomimo dobrych wiadomości ze stycznia: ULC zezwolił na rozbudowę lotniska. W maju prezydent Piotr Przytocki zwołał konferencję prasową, na której zaatakował Komitet Obrony Lotniska (KOL) za to, że „wykorzystuje naiwność osób niespełna rozumu”. Dodał też, że za oskarżeniami ze strony KOL pod adresem władz miasta stoją „ludzie dobrze sytuowani”, którzy chcą mieć lotnisko dla siebie. W efekcie na sesję Rady Miasta przybyli przedstawiciele KOL, by podjąć dyskusję z prezydentem, ale go nie zastali. Zamiast tego konfrontowali swoje argumenty z urzędnikami (Obrońcy lotniska na sesji, prezydent nieobecny). W związku z majową konferencją pojawiły się komentarze, że „widocznie coś jest źle i prezydent szuka kozła ofiarnego”, do czego odniósł się Piotr Przytocki w wywiadzie udzielonym dla KrosnoCity pod koniec czerwca (Krosno = szkło).

alt

W październiku okazało się, że dofinansowanie do rozbudowy i modernizacji lotniska jest zagrożone. Alarmowali o tym na konferencji prasowej posłowie PiS: Bogdan Rzońca i Piotr Babinetz. Tego samego dnia Piotr Przytocki zwołał konferencję prasową na ten sam temat. Prezydent był zagadkowy, stwierdził, że nie można mówić o utracie pieniędzy, których nigdy nie mieliśmy. Dodał też, że wie jaka jest przyczyna, ale nie powie. Na koniec zapowiedział rozbudowę lotniska wyłącznie środkami własnymi gminy (Rozbudowa lotniska bez dofinansowania).

alt

W kolejnych dniach i miesiącach nadzieje na dofinansowanie były na zmianę rozbudzane i gaszone, obszernych wyjaśnień udzielał rzecznik Marszałka: Lotnisko: "Marszałek przedstawia swoją wersje", "Lotnisko ma szanse". W końcu, w połowie listopada Komisja Europejska podtrzymała negatywną opinię dla lotniska, a pod koniec listopada, podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Sławomir Miklicz, członek Zarządu Województwa stwierdził, że dofinansowanie lotniska zostanie prawdopodobnie skreślone z listy indykatywnej. Jak dowiedzieliśmy się, decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie na początku 2013 roku.

Miliony na „obwodnicę”
Ponad 107 mln zł otrzymało Krosno na przebudowę i rozbudowę Drogi Krajowej 28 (krośnieńskiej obwodnicy). 27 grudnia 2012 r. pomiędzy miastem Krosno a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie projektu. Miasto otrzyma także refundację wydatków poniesionych na niespełna 2 km "obwodnicy" zrealizowane przed 2010 rokiem. Dzięki dofinansowaniu przebudowane zostaną trzy skrzyżowania, w tym powstaną wiadukty na wyjeździe z "Guzikówki". Roboty budowlane powinny się zakończyć do 30.06.2015 r.

alt

Nagrody i wyróżnienia dla Krosna
Tradycyjnie nie zabrakło nagród i wyróżnień dla Krosna. Nasze miasto zajęło V miejsce w rankingu inwestycyjnym samorządów, organizowanym pod patronatem Prezydenta RP. Nagrodę im. Kazimierza Wielkiego odebrał Prezydent Miasta Krosna, Piotr Przytocki (Piąte miejsce w rankingu inwestycyjnym dla Krosna). Ponadto Krosno zostało Samorządowym Liderem Edukacji oraz uzyskało tytuł „Sportowej Gminy”. Natomiast MPGK zostało nagrodzone za innowacyjne rozwiązania.

alt

Trzeci prezydent
Krosno ma znowu dwóch wiceprezydentów. Do Piotra Przytockiego i Bronisława Barana dołączył Tomasz Soliński jako „trzeci prezydent”. Zaprzysiężony został 16 maja 2012 roku (Trzeci prezydent – Tomasz Soliński). Nowy prezydent przejął część obowiązków Piotra Przytockiego, związanych z promocją miasta, przygotowaniem Strategii Rozwoju i pozyskiwaniem funduszy pomocowych.

alt

Prezydenci podkreślają, że jest to ważne ze względu na realizowane i planowane inwestycje. Nowy prezydent jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Dr Tomasz Soliński ma 37 lat, jest Krośnianinem. Studia doktoranckie z ekonomii ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Łapią na „czerwonym”
Na skrzyżowaniach: Podkarpackiej i Składowej oraz Zręcińskiej i Podkarpackiej zainstalowano fotoradary „łapiące na czerwonym” kierowców, którzy nie zastosują się do sygnalizacji świetlnej. Prezydent Piotr Przytocki zapewniał, że wpływy z mandatów zostaną przekazane na poprawę infrastruktury drogowej oraz dodał, iż nie chodzi o zasilanie budżetu mandatami, tylko o zapewnienie bezpieczeństwa.

alt

Część ukaranych kierowców skarży się, twierdząc, że urządzenia nie działają poprawnie. Jak dowiedzieliśmy się, wpływy z mandatów są na tyle wysokie, że przewidziana w przyszłorocznym budżecie kwota 1 miliona złotych z tytułu kar jest całkiem realna, a być może nawet zaniżona (Będą łapać na "czerwonym" i za prędkość).

Nowe atrakcje turystyczne - Centrum Dziedzictwa Szkła
W 2012 roku na turystycznej i kulturalnej mapie Polski pojawił się nowy obiekt – Centrum Dziedzictwa Szkła. Pytanie o CDS padło nawet w jednym z finałów popularnego teleturnieju „1 z 10”, niestety żaden z finalistów nie wiedział, w jakim mieście znajduje się Centrum Dziedzictwa Szkła. Nowy obiekt jest jednak nieustannie promowany, na wiele sposobów. Począwszy od gigantycznych „koktajlówek” przy głównych drogach Podkarpacia do mniejszych i większych eventów kulturalnych.

alt

Niezwykłe pokazy towarzyszyły symbolicznej „Lokacji Miasta Szkła” (Mieszkamy w Mieście Szkła) w tym pokaz rysowania piaskiem w wykonaniu Kseni Simonovej, zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu „Mam Talent” w 2009 roku. Centrum Dziedzictwa Szkła pojawiało się w ogólnopolskich mediach, między innymi w radiowej Trójce, w TVN Turbo, w programie „Polska według Kreta”. W CDS odbywają się koncerty i występy artystyczne przy hutniczym piecu na „najgorętszej scenie w Polsce”.

Spory o finansowanie CDS
Nie milkną jednak spory o finansowanie CDS. Według zapowiedzi spółka miała utrzymywać się sama, bez dotacji. Tymczasem tuż po otwarciu obiektu dla turystów okazało się, że konieczne jest dofinansowanie 5 milionami złotych, dla utrzymania płynności finansowej. „Pożyczki” dokonano z kasy gminy, podnosząc kapitał spółki.

alt

Pieniądze mają wrócić na konto miasta do końca roku, równocześnie przygotowywana była uchwała o przekazaniu CDS kolejnego 1 miliona złotych z miejskich pieniędzy (5 "baniek" z CDS wróci na konto gminy). Taki sposób działania krytykuje opozycja, w tym radny Janusz Hejnar, który tuż przed Bożym Narodzeniem rozprowadził wśród mieszkańców kilka tysięcy listów poruszających między innymi finansowanie CDS.

Otwarcie Wieży Portiusa
Niewątpliwym sukcesem 2012 roku było udostępnienie dla zwiedzających dzwonnicy kościoła Farnego, nazywanej od nazwiska fundatora „Wieżą Portiusa” (Otwarcie Wieży Portiusa). Wewnątrz wieży możemy podziwiać zabytkowe dzwony, w tym Urbana – jeden z największych dzwonów w Polsce. Natomiast z galeryjki widokowej można zobaczyć panoramę miasta i okolic.

alt

Na wieży zamontowano też kamery, które pozwalają oglądać krośnieńskie stare miasto za pośrednictwem Internetu. Ku rozczarowaniu niejednego turysty, wieża czynna jest zbyt krótko, szczególnie w soboty i niedziele. Liczymy, że w przyszłym sezonie znajdzie się jakiś sposób, by na wieżę Portiusa można było wejść, np. około godziny 17:00.

Przebudowa Rynku
W 2012 roku krośnieński rynek przeszedł kolejną przebudowę. Jej celem była między innymi wymiana oświetlenia. Stare latarnie zostały przeniesione do Ogródka Jordanowskiego przy ul. Grodzkiej.  Rynek oświetlają nowe, dające więcej światła. Przy okazji położono nową instalację elektryczną, która będzie używana przy organizacji imprez na rynku.

alt

W następnej kolejności ułożono nowe ciągi piesze z płyt granitowych. Całość inwestycji, wraz z małą architekturą, miała być gotowa na początku czerwca. Mniej lub bardziej uciążliwe prace trwały dłużej, a z nowymi koszami na śmieci nie zdążono nawet na „Karpackie Klimaty” (koniec sierpnia).

Inwestycje MPGK
Unijne dofinansowanie w wysokości 11,5 mln zł zdobyło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny na inwestycję w Ciepłowni Łężańska. W Polsce takich instalacji jest zaledwie kilka, na Podkarpaciu krośnieńska będzie drugą. Źródłem energii, obok dotychczas wykorzystywanego węgla, będą tam odpady drewna.

alt

W ramach porządkowania gospodarki wodno-ściekowaj modernizowane jest ujęcie wody na Sieniawie (Inwestycja za 34 miliony dla zdrowszej wody). Ponadto zmieniono metodę uzdatniania wody, zamiast chloru stosowany jest dwutlenek chloru. Woda ma być dzięki temu czystsza i smaczniejsza.

alt

Równocześnie kontynuowane były prace przy rozdziale kanalizacji, co łączyło się z utrudnieniami dla kierowców. Natomiast w samej oczyszczalni uruchomiono suszarnię osadu i dokonano hermetyzacji zagęszczaczy osadu, dzięki temu, mówiąc wprost: Będzie mniej śmierdzieć.

Eksperymenty na kierowcach
Nasza redakcja często zwracała uwagę na sposób oznakowywania dróg, ulic. Od kierowców wymaga się poruszania zgodnie z przepisami, w przypadku zmian organizacji ruchu jazda „na pamięć” nie może być żadną wymówką dla kierującego łamiącego przepisy. Cóż jednak począć, gdy znaki ustawione są nieprawidłowo, jedne drugim zaprzeczają albo nawet stosowanie się do nich powoduje zagrożenie dla uczestników ruchu?

alt

Z taką sytuacją spotkaliśmy się także w tym roku, przy okazji niefortunnej zmiany organizacji ruchu w rynku. Po naszych uwagach i pytaniach UM poprawił oznakowanie, a po protestach mieszkańców, praktycznie całkowicie zrezygnował ze zmiany. Roszady ze znakami trwały około 2 tygodni.

TBS buduje
Krośnieński TBS oddał do użytku kolejne bloki przy ul. Żwirki i Wigury ("To jest jak kredyt"), a już przymierza się do kolejnych inwestycji. Nowe budynki mieszkalne mają powstać przy ul. Podchorążych. Na budowę potrzebne są jednak środki. Za zgodą Rady Miasta planowano nawet wziąć ponad 23 milionowe zobowiązanie do 2013 roku, jednak dzięki "nowej formule finansowania" nie byłby to kredyt (tym samym można by ominąć „ustawowy limit zadłużenia”). Wkrótce okazało się, że „nowa formuła” jest nieopłacalna i wcześniejsze uchwały uchylono. Środki na realizację inwestycji będą pochodziły z innych źródeł: z kredytu bankowego, wpłat przyszłych mieszkańców i z budżetu miasta.

Strajk w PKS
2012 rok był wyjątkowo trudny dla przejętego przez powiat krośnieński PKS-u. Pomiędzy związkowcami a ówczesnym prezesem – Robertem Sołkiem powstał poważny konflikt. Związkowcy zarzucali prezesowi mobbing i niewłaściwe kierowanie spółką. Domagali się od starosty zmiany prezesa. Tymczasem, zdaniem prezesa, ekonomiczne postulaty związków zawodowych były niemożliwe do spełnienia (Konflikt w PKS, będzie strajk?).

alt

Ponadto doszło do dyscyplinarnych zwolnień pracowników, którym zarzucono niewłaściwe wypełnianie obowiązków. W PKS wrzało, aż doszło do strajku okupacyjnego. Autobusy nie wyjechały na trasy. Strajk zakończono porozumieniem, starosta zgodził się na zmianę prezesa. Strony zgodziły się, że zwolniony szef związku zostanie przyjęty do pracy, jeśli uzyska pozytywny dla siebie wyrok przed Sądem Pracy (Koniec strajku w PKS. Autobusy wyjeżdżają na trasy). Nowy prezes PKS doszedł do porozumienia ze związkowcami i widzi szanse na wyjście spółki z zapaści.

Nowoczesne technologie w „Mechaniku”
Uczniowie ZSP nr 3, popularnie nazywanego „Mechanikiem”, będą kształcić się w zupełnie nowych warunkach. Do użytku oddano nowe obiekty Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie, których powstanie zapowiadaliśmy w ubiegłym roku. Uroczystego otwarcia dokonano w poniedziałek 3 września, wkrótce po pierwszym dzwonku szkolnym.

alt

Z obiektów „Mechanika” korzystają także studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Wyposażenie dydaktyczne przygotowane jest między innymi pod potrzeby kierunków lotniczych, w związku z planowanym rozwojem lotniska. Miesiąc po otwarciu Centrum Edukacji Zawodowej okazało się, że dofinansowanie dla lotniska jest zagrożone. Sale dydaktyczne „Mechanika” w listopadzie stały się przystankiem Festiwalu Nauki.

Korupcja w WORD
W październiku informowaliśmy o akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w WORD w Krośnie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia „ustawiania egzaminów”. Wśród podejrzanych jest kilku egzaminatorów, w tym tych najbardziej doświadczonych.

alt

Dyrekcja WORD nie kryła szoku i zaskoczenia akcją. Prokuratura zapowiada też, że w przypadku gdy potwierdzą się zarzuty, możliwe będzie też cofnięcie uprawnień osobom, które miały „załatwiony” egzamin (Będą odbierać prawa jazdy).

Dworzec nie będzie szpecić
Część budynku dworca „Krosno Główny” stanowi wątpliwą wizytówkę naszego miasta. Właścicielem budynku jest PKP, zatem przez lata władze miasta nie miały żadnych możliwości, by doprowadzić obiekt do porządku. Przełom nastąpił dzięki rozmowom prezydenta Piotra Przytockiego z nowym dyrektorem w PKP (Dworzec nie będzie szpecić). W efekcie miasto może przejąć i zagospodarować budynek.

alt

Powraca „Sprawa Hejnara”
Po prawie 2 latach na wokandę powraca „Sprawa Hejnara” – przedsiębiorcy (a ostatnio Radnego Miasta Krosna) oskarżanego od 2008 roku przez prezydenta Krosna o prowadzenie nielegalnej budowy na trasie przyszłej obwodnicy Krosna. Oskarżony twierdzi, że on po prostu chce zbudować piekarnię, a władze mu to utrudniają, np. przez kilkanaście miesięcy przetrzymano mu Dziennik Budowy, okazało się, że bez realnego powodu. Co ciekawe, trasa drogi przez działkę J. Hejnara jeszcze nie jest pewna, tymczasem właśnie budowa drogi jest warunkiem koniecznym do wypełnienia misternego planu „wyłudzenia odszkodowania”, który to zdaniem Urzędu realizuje Janusz Hejnar.

alt

Tymczasem, sam oskarżony przyszedł, jako mieszkaniec, na sesję Rady w marcu 2010 roku i domagał się, by nie zmieniać trasy Drogi G na jego teren, informował, ostrzegał, że radni podejmują decyzję na podstawie nieprawdziwych informacji. Apelował, żeby nie zmieniać trasy planowanej od kilkudziesięciu lat w innym miejscu. To dość dziwne zachowanie jak na kogoś, komu rzekomo zależy na wyłudzeniu odszkodowania za budowę drogi na jego terenie. O tej sprawie KrosnoCity informuje od 2010 roku, od czasu gdy J. Hejnar przedstawił swoje racje radnym na wyjazdowej sesji w „Puchatku”. W 2010 roku Janusz Hejnar został już uniewinniony przed Sądem Rejonowym, jednak wyrok ten uchylono w wyższej instancji. W listopadzie 2012 sprawa ruszyła od nowa: Powraca "Sprawa Hejnara".

Radni piszą
Co prawda radny Janusz Hejnar pisał listy do mieszkańców miasta (głównie swoje okręgi) od początku kadencji, to dopiero w tym roku jego działanie wywołało ostrą reakcję 11 innych radnych, którzy podpisali się pod „stanowiskiem” w sprawie „tonu i języka wypowiedzi” z listów J. Hejnara. „Stanowisko”, chociaż nie było poddane dyskusji, ani głosowaniu, przyjęte bez podstaw statutowych, zostało opublikowane na oficjalnej stronie UM Krosna, na tablicach Rady Miasta i w prasie lokalnej na stronach finansowanych przez Urząd.

alt

Jak dowiedzieliśmy się, stało się to z polecenia Przewodniczącego Rady, Stanisława Słysia. Przewodniczący twierdzi, że radni mają takie prawo (przy czym nie jest ono zapisane w żadnym statucie czy regulaminie), a równocześnie odmawia opublikowania w podobny sposób stanowiska innych radnych, pomimo wcześniejszych zapewnień, że „też będą drukowane”.

Nowy szef policji
W krośnieńskiej policji nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta. Na emeryturę odszedł Krzysztof Guzik, zastąpił go Inspektor Adam Pietrzkiewicz (W Policji będą porządki). Nowy komendant stwierdził, że największymi problemami w Krośnie i powiecie jest duże zagrożenie na drogach oraz plaga włamań, w tym bardzo częste kradzieże paliwa.

Grasował „gwałciciel”
Początkiem roku w mediach pojawiły się doniesienia o „grasującym gwałcicielu”. Prawem plotki sprawa urosła, między mieszkankami Krosna i powiatu krążyły opowieści o seryjnym gwałcicielu i bezradności policji. Plotki nasilały się pod wpływem niektórych doniesień medialnych. Takie sytuacje są szczególnie trudne dla dziennikarzy, bo z jednej strony należy przekazać informacje, które mogą pomóc ustalić tożsamość sprawcy oraz ostrzec ewentualne ofiary, a z drugiej strony bardzo łatwo jest wzbudzić „psychozę strachu”. Szczęśliwie plotki były przesadzone, a podejrzany mężczyzna został zatrzymany.

Drugi napad na ten sam bank

Rabusie szczególnie upodobali sobie jeden bank w Krośnie, przy ul. Tkackiej. Pierwszy raz został obrabowany w styczniu 2011 roku, po raz drugi, niemal dokładnie rok później, na początku 2012. Schemat działania sprawców (sprawcy?) w obu przypadkach był niemal identyczny. Sprawcy ostatnich napadów na banki i punkt kasowy w Krośnie są nadal poszukiwani.

alt

Morderstwo w Przybówce. Powodem była czapka?
Zabójcę z Przybówki policjanci zatrzymali zaledwie w kilkanaście godzin. Do zabójstwa doszło w styczniu, w listopadzie ruszył proces. Oskarżony przyznaje się do zabicia swojego znajomego. Twierdzi, że powodem feralnej kłótni była czapka.

Tragiczne wypadki
W 2012 roku wydarzyło się kilka tragicznych wypadków w nietypowych okolicznościach. 30 stycznia 25-letni mężczyzna wypadł z 10 piętra wieżowca. Wcześniej mężczyzna nie chciał dobrowolnie wyjść z mieszkania, do którego został wpuszczony przez mieszkającego tam nastolatka. Po wezwaniu policji najprawdopodobniej usiłował uciec przez balkon.

alt

W lutym we Wróbliku Szlacheckim 57-letni mężczyzna spłonął w swoim samochodzie, w pobliżu domu. Poszkodowana została także postronna osoba, która starała się uratować kierowcę przed przybyciem jednostek Straży Pożarnej.

W marcu zginął 35-letni motolotniarz. Został uderzony w głowę przez śmigło silnika. Mężczyznę z bardzo poważnym urazem głowy przetransportowano helikopterem do szpitala w Rzeszowie, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

W lipcu doszło do tragicznego wypadku podczas szkolenia szybowcowego na krośnieńskim lotnisku, w katastrofie zginął 18-letni kursant. Instruktor został ranny.

alt

Nadal niebezpiecznie jest na drogach Krosna i powiatu krośnieńskiego. Media, w tym portal KrosnoCity.pl, informują regularnie o wypadkach, ofiarach i zablokowanych drogach. Staramy się promować bezpieczną jazdę, piętnujemy pijanych kierowców, zachęcamy do nauki udzielania pomocy. Pomimo tego nadal, również u nas, pojawiają się doniesienia o pijanych kierowcach uciekających przed policją, o szaleńczej ucieczce nastolatka za kierownicą czy biciu rekordów w „punktach” za łamanie przepisów. Niestety, są też ofiary śmiertelne. Wśród zabitych w tegorocznych wypadkach znalazł się młody motocyklista-muzyk. Jego śmierć wstrząsnęła fanów jednośladów.

Plaga kradzieży paliwa
W 2012 roku policja zmagała się z plagą kradzieży paliwa. Niektórzy złodzieje włamywali się do baków z taką regularnością, że okradani rezygnowali z zakładania zabezpieczeń, które i tak były niszczone. Inni dokonywali kradzieży przy pomocy ...kradzionego sprzętu: Wpadli tuż po kradzieży paliwa.

Szokująca wystawa w Jedliczu
Początkiem listopada mieszkańców Jedlicza zaskoczyły szokujące banery, jakie pojawiły się na ogrodzeniu Kościoła św. Antoniego Padewskiego. Była to część działań „Fundacji Pro – prawo do życia”, na które zgodę wyraził proboszcz. Część mieszkańców była zszokowana, większość z nich zobaczyła banery w niedzielę, idąc do kościoła.

alt

Wścieklizna w Krośnie i powiecie
Prawie cały 2012 rok upłynął pod znakiem wścieklizny w Krośnie i powiecie krośnieńskim. Sytuacja jest najgorsza od 10 lat, choroby nie powstrzymały dwukrotne szczepienia lotnicze lisów. Potwierdzono kilkadziesiąt przypadków tej śmiertelnej choroby u zwierząt. Kilkadziesiąt osób, które miały kontakt z chorymi zwierzętami, poddano szczepieniom. Dwie osoby hospitalizowano, w tym kobietę zaatakowaną przez wściekłego lisa. To lisy są głównymi nosicielami tej choroby, ale obecność wirusa potwierdzono w tym roku także u innych gatunków, w tym u domowych kotów, psów i krów: Wściekły kot i wściekła krowa.  Portal KrosnoCity.pl zamieścił też nagranie, na którym Straż Miejska łapie jednego z wściekłych lisków.

Rozminowano szlak w Rymanowie
W lipcu podczas prac remontowych w leśnictwie Wisłok (Nadleśnictwo Rymanów) na tzw. „żółtym szlaku" natrafiono na miny z czasów wojny. Po szczegółowym przeszukaniu terenu przez patrol saperski natrafiono na 5 min przeciwczołgowych i niewybuch pocisku artyleryjskiego kal. 155 mm. Pomimo upływu blisko 70 lat od wojny, stanowiło to śmiertelne niebezpieczeństwo dla poruszających się po nim turystów. Lasy rymanowskie są udostępnione siecią ścieżek przyrodniczych, tras tematycznych i szlaków turystycznych.

alt

Podlegają one corocznym przeglądom, w trakcie których usuwa się drzewa stanowiące zagrożenie i przeszkodę dla turystów, a uszkodzone fragmenty tras są naprawiane. Obecny szlak turystyczny w trakcie II wojny światowej był terenem gwałtownych starć pomiędzy nacierającą w kierunku Przełęczy Karpackich Armią Sowiecką, a wycofującymi się Niemcami. Pozostałości tych walk regularnie są odnajdywane w lasach Nadleśnictwa Rymanów. Z reguły są to pojedyncze niewybuchy, choć zdarzają się większe znaleziska.

Balony i Klimaty
Tradycyjnie już Krosno było areną dużych imprez. W majowy weekend mogliśmy już po raz trzynasty być świadkiem Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. Zawodom towarzyszyły liczne koncerty i inne imprezy. Wygląda na to, ze już na stałe do krośnieńskiego kalendarza wpisało się „Świet(l)ne Miasto” (upamiętnienie dokonań Ignacego Łukasiewicza) i Karpackie Klimaty – impreza na „pożegnanie lata” w Krośnie. W tym roku podczas „Świet(l)nego Miasta” nadano mostowi w ciągu ul. Niepodległości imię Karola Klobassy–Zrenckiego, Honorowego Obywatela Miasta Krosna, jednego z pionierów przemysłu naftowego, współtwórcy pierwszego na świecie „koncernu naftowego”.

Jaka przyszłość „czarnego sportu”?
W czerwcu informowaliśmy o braku porozumienia w sprawie kary pieniężnej nałożonej na krośnieński klub żużlowy. Główna Komisja Sportu Żużlowego zawiesiła działalność KSM Krosno. W czasie trwania meczu sezonu 2011 z Kolejarzem Rawicz, kierownictwo KSM dokonało zastępstwa zawodnika za Duńczyka Kennetha Hansena. Spowodowało to nałożenie przez GKSŻ kary w wysokości 10 tys. złotych.

alt

Na szczęście w piątek 7 grudnia 2012 zespół ds. licencji przyznał KSM Krosno licencję warunkową na starty w II lidze w przyszłym sezonie. Wiosną inspekcji poddany zostanie krośnieński tor. Jeśli weryfikacja zakończy się pozytywnie, klub otrzyma licencję bezwarunkową, uprawniającą do startu w rozgrywkach ligowych. Jest to jedyny warunek jaki KSM musi spełnić przed nowym sezonem.

Wszystkim Naszym czytelnikom życzymy szczęśliwego Nowego 2013 Roku, a w nim samych dobrych informacji !

Piotr Dymiński, Mateusz Głód
Fot. Łukasz Jaracz, Mateusz Głód, Sławomir Frankiewicz, Piotr Dymiński, archiwum

  • autor: Piotr Dymiński, Mateusz Głód

5 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?