KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rozkład jazdy MKS na smartfona

Lepiej dopasowane połączenia, nowe taryfy i niższe ceny biletów w miejskiej komunikacji przyniosły wzrost popularności krośnieńskiego MKS. Po mieście zaczął także kursować nowy, dopasowany do potrzeb pasażerów bus, a na przystankach pojawiło się intrygujące oznakowanie – tzw. fotokody.

REKLAMA


- W październiku zanotowaliśmy wzrost ilości przejazdów MKS – mówi Kazimierz Szpak – Prezes MKS w Krośnie. Dobrymi miesiącami były także listopad i grudzień.

alt

Władze spółki nie ukrywają zadowolenia, jednak, jak podkreślają, jest to dopiero początek ciężkiej pracy i początek zmian. Wychodząc naprzeciw pasażerom korzystającym z urządzeń mobilnych, krośnieński MKS udostępnił rozkład jazdy w wersji na telefony komórkowe i smartfony. Jest on także dostępny na stronie internetowej przewoźnika.

- Chcemy przekonać do siebie nowych klientów, a dobre, zeszłoroczne wyniki pozwalają nam przypuszczać, że jesteśmy na dobrej drodze – mówi Prezes.

Na głównych przystankach miejskiej komunikacji pojawiły się tzw. Fotokody – intrygujące znaczki, pozwalające użytkownikom telefonów komórkowych odczytać rozkład jazdy MKS na ekranie ich urządzenia.

alt

- Zdajemy sobie sprawę, że sporą grupę pasażerów stanowią osoby młode i studenci. Staramy się dopasować do ich potrzeb i chcemy ułatwić im poruszanie się po mieście. Mobilny rozkład jazdy jest krokiem w tym kierunku - dodaje Grzegorz Sas z krośnieńskiego MKS.

Na przystankach pojawiła się także informacja dla osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.

- Przypominamy osobom starszym i uprawnionym do bezpłatnych przejazdów, że są zobowiązane do rejestracji swojej obecności w autobusie, poprzez przyłożenie karty do kasownika -  mówi  Prezes Szpak. Koszt tych przewozów ponosi Miasto, a więc, pośrednio, wszyscy mieszkańcy Krosna. Korzystanie z Karty Miejskiej pozwala nam na dokładne rozliczenie się z tych przewozów – zaznacza.

Jak skorzystać z mobilnego rozkładu jazdy?
Aby móc odczytać informacje z mobilnego rozkładu jazdy należy posiadać telefon komórkowy (lub inne urządzenie mobilne) z zainstalowaną aplikacją do odczytu fotokodów (kodów kreskowych, kodów QR). Część telefonów jest w nią wyposażona fabrycznie, na inne można pobrać taką aplikację z Internetu.
Aplikacja do odczytu kodów działa w oparciu o aparat fotograficzny wbudowany w telefon komórkowy. Należy przyłożyć telefon z włączoną aplikacją i aparatem fotograficznym w taki sposób, aby kod był widoczny na ekranie telefonu.

alt

Kod zostanie automatycznie zeskanowany a na ekranie telefonu pojawi się odkodowana informacja, w przypadku mobilnego rozkładu jazdy, prośba o umożliwienie połączenia ze stroną internetową MKS.

Po połączeniu ze stroną mobilnego rozkładu jazdy zostaną wyświetlone linie i przystanki MKS i możliwe stanie się odczytanie godzin odjazdów poszczególnych autobusów.

MKS nie pobiera opłat za dostęp do mobilnego rozkładu jazdy. Ewentualne opłaty za połączenie internetowe naliczane są przez operatora sieci komórkowej, według taryfy.

(umk)
Fot. UMK

 • autor: umk

5 komentarzy

 • parobus

  MKS odnotowuje zwiękrzone przewozy bo w tym mieście coraz większa bieda dosięga tych których do tej pory stać było na tanie auto. A miastu chwała nie tyle za fotokody, a za wybudowanie kilku tras rowerowych na których jet coraz gęściej. Zielona wyspa tonie. ???

  Zgłoś nadużycie parobus poniedziałek, 07, styczeń 2013 18:27 Link do komentarza
 • abc

  w Krośnie jest o tyle dobrze że kursy autobusu to "godzinki" na przykład 20 minut po każdej godzinie

  Zgłoś nadużycie abc poniedziałek, 07, styczeń 2013 18:11 Link do komentarza
 • Landa

  Rozumiem, że to tylko sytuacja przejściowa. Wkrótce już nie będzie drukowanych rozkładów, rozkład będzie można sprawdzic tylko na smartfonie. Niech żyje postęp!

  Zgłoś nadużycie Landa poniedziałek, 07, styczeń 2013 15:03 Link do komentarza
 • Kreativ

  A jak odchodził pan Szpak z PKS w Krośnie firma miała stratę na poziomie 5 milionów złotych. Przez trzy lata nic nie robił aby dostosować firmę do nowych realiów i co teraz MKS ZNISZCZY!!!!

  Zgłoś nadużycie Kreativ poniedziałek, 07, styczeń 2013 01:46 Link do komentarza
 • Mash

  MKS znów ma pomysł bardzo dobry, gorzej tylko z wykonaniem...

  Sam korzystam z aplikacji "mobileMPK" w swoim telefonie i jest to rozwiązanie naprawdę świetne... w momencie, w którym jestem na ulicy i nie wiem o której i skąd mi odjeżdża autobus/tramwaj, albo siedzę w pubie i chcę sprawdzić, za ile mam jakiś nocny. Aplikacja, która pozwala na odczyt mobilnego rozkładu jazdy, ale dopiero po przyłożeniu do odpowiedniego miejsca na przystanku, mija się z celem - skoro już jestem na przystanku, to na kij mi mobilny rozkład, gdy jest ten normalnie nalepiony na tablicy, plus jeszcze mapa z wszystkimi liniami, przystankami? Czy w Krośnie ta sieć przystanków jest tak gęsta, że akurat ktoś trafi na "nieswój" przystanek, żeby sprawdzić o której odjeżdża jego autobus z innego przystanku? No chyba, że ktoś lubi zabawy typu "pobiegnę na Podwale, żeby sprawdzić, o której mam autobus na Rondzie..."

  Pomysł tej kategorii jak wprowadzenie KKM-ów... idea świetna, póki się nie okazało, że przy wejściu trzeba się "odbijać" za każdym razem, co jest zaprzeczeniem w ogóle sensu istnienia takiego systemu.

  Zgłoś nadużycie Mash niedziela, 06, styczeń 2013 14:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?