KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie powstaje pięć tras turystyki aktywnej

Z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Szkła oraz we współpracy z Muzeum Rzemiosła, powstanie w Krośnie pięć tras questingowych – będziemy pierwszym takim miastem na podkarpaciu! Tworzenie wyjątkowych tras-questów ma za zadanie ocalenie od zapomnienia dawnych legend i historii związanych z miastem i jego mieszkańcami. Czego będziemy mogli szukać w Krośnie?

REKLAMA


Miasto Szkła ma swoje wyjątkowe i jednostkowe historie, czasem bardziej lub mniej znane. Do tworzenia questów zaproszeni będą mieszkańcy, którzy dzieląc się swymi pomysłami, zainspirują się wzajemnie, tworząc poszczególne questy - zbudują unikalną tożsamość miasta.

alt

W przypadku Krosna questy mogą opierać się na interesujących historiach związanych ze szkłem, naftą czy zapomnianymi legendami miejskimi. Poszczególne szlaki i jego elementy będą prezentowane w przystępny sposób, za pomocą wierszowanych zagadek i rebusów:

Po przeciwnej stronie ulicy się chowa
niebiesko-biała willa, niegdyś „chata” Woronkowa –
- dyrektora szkoły, człowieka srogiego,
zaciekłego wroga języka polskiego.

Stefan święty nie był, czasem wagarował,
„ruskiego” nie lubił, polszczyznę miłował.
Swoją szkolną naukę zaniedbywał trochę
i za karę klęczał na woreczkach z..........

Fragment questu poświęconego młodości Stefana Żeromskiego (www.questing.pl)

Questy są specyficznymi szlakami tworzonymi dla pasjonatów przygód i niebanalnego poznawania historii. Krośnieńskie questy nie powstaną tylko z myślą o turystach. Ich dostępność i różnorodność sprawi, że będą one atrakcyjne dla mieszkańców miasta i okolic chcących w aktywny i interesujący sposób spędzić weekend w mieście.

Będzie należało jedynie mieć mapę questu – dostępną bezpłatnie w wyznaczonych miejscach Krosna lub pobrać ją ze strony internetowej i wydrukować samemu, a następnie ruszyć wybranym szlakiem, poznając historię i dziedzictwo regionu.

Poszczególne trasy-questy będą miały dokładne miejsca swego początku oraz końca, tak więc będzie można dowolnie wybierać i zmieniać czas oraz sposób wędrówki – pieszo czy też na rowerze.

Zasada questów może przypominać na pierwszy rzut oka harcerskie podchody lub biegi na orientację. Faktycznie tak i tu tylko dzięki wskazówkom na mapie oraz rozszyfrowywaniu znaków czy napisów np. na pomnikach czy zabytkowych budynkach można samodzielnie w atrakcyjny sposób zwiedzić miasto – również samemu wybierając interesujący temat – dotyczący historii regionu czy pomników przyrody.

Tworzone questy przybierają niezwykle interesujące formy. Nieznane szlaki opisywane są za pomocą kolorowych map i ciekawych rysunków, zachęcają wręcz do kolekcjonowania i zbierania dalszych questów, a pamiątkowe pieczątki ukończenia trasy-questu można kolekcjonować tak jak stemple w paszporcie czy zdobyte szczyty górskie.

Tworzenie wyjątkowych tras-questów ma za zadanie ocalenie od zapomnienia dawnych legend i historii związanych z miastem i jego mieszkańcami.

W województwie podkarpackim zostało dotychczas utworzonych 6 questów, są to między innymi: „Opowieść rzeszowskiego kupca” - historyczna podróż śladem średniowiecznych handlarzy odkrywająca dzieje Rzeszowa i jego zabudowy, czy „Barwinkowy wianek” prowadzący niezwykłą trasą przez bieszczadzką wieś Moczary. Więcej interesujących szlaków możecie zobaczyć na stronie www.questing.pl.

(cds)

  • autor: cds

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?