KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2013/03/27/a

Cmentarz w Krośnie się powiększy

Rozpoczęła się rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie. Wycięto już wszystkie krzaki i drzewa pod rozbudowę, co wzbudza emocje i powoduje pytania o ochronę środowiska. Prócz powiększenia cmentarza prace obejmą m.in. budowę kolumbarium na urny, pawilonów handlowych oraz kanalizacji.

REKLAMA


alt

Powiększenie cmentarza
Będzie więcej miejsc dla oczekujących na zmartwychwstanie. Trwa Wielki tydzień, w Kościele uroczyście wspominana jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni oczekują także powtórnego przyjścia Zbawiciela i zmartwychwstania ciał, co przypominają każdej niedzieli podczas Wyznania Wiary. W samym Krośnie jednak brakuje miejsc na pochówki zmarłych, z tego powodu rozbudowywany jest cmentarz komunalny przy ul. Wyszyńskiego.

alt

Prace przy rozbudowie cmentarza potrwają do końca 2014 roku.
Planuje się przygotowanie w sumie 6 236 miejsc na pochówki. W części przyległej do istniejącego terenu cmentarza komunalnego od strony południowej i wschodniej planuje się grobowce i groby ziemne. Łączny koszt inwestycji to blisko 5 mln zł. Całość pochodzi z budżetu miasta.

Inwestycja miała się rozpocząć już w ubiegłym roku. Jednak w wyniku decyzji wojewody, która dopatrzyła się nieprawidłowości, prezydent musiał wycofać się z tych planów, rozbudowa została opóźniona o rok.

alt
Decyzja w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia tutaj.

Kolumbarium dla urn
Ponieważ wzrasta zainteresowanie kremacją ciał zmarłych w terenie położonym w trójkącie pomiędzy pomnikiem Jana Pawła II a ulicą Podkarpacką powstanie naziemne kolumbarium dla urn. Warunki hydrologiczne w tym miejscu wykluczają możliwość kopania grobów. Urny będą umieszczane w specjalnych ścianach z niszami na urny oraz w nagrobkach.

Alejki i pawilony
Główne ciągi komunikacyjne na terenie rozbudowywanej części cmentarza o szerokości 2,50-5,0m wykonane będą z nawierzchnią asfaltową.

Dla obsługi cmentarza zaprojektowano trzy budynki z przeznaczeniem pod pawilony handlowe oraz jeden z przeznaczeniem na sanitariaty publiczne dostępne z parkingu i terenu cmentarza z pomieszczeniem gospodarczym.

alt

Budynki zaprojektowano jako obiekty o niewielkich gabarytach wtopione w projektowane ogrodzenie. Będą to budynki parterowe niepodpiwniczone z płaskim dachem. Obiekty handlowe przystosowane będą dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dla umożliwienia dojazdu do projektowanego parkingu oraz zespołu pawilonów handlowych usytuowanych na granicy projektowanej rozbudowy cmentarza komunalnego przyjęto drogę dojazdową szerokości 10,0m z włączeniem do istniejących ulic na skrzyżowaniu z ulicą Lwowską i Podkarpacką.  Projekt przewiduje dwa nowe wejścia na cmentarz przez bramę przy placu papieskim, oraz furtkę przy pawilonach handlowych.

Na terenie objętym opracowaniem zaprojektowano sieć wodociągową, kanalizację sanitarną oraz kanalizację deszczową z drenażem.

Szkoda drzew
O wycinkę drzew przed rozbudową cmentarza pytał na lutowej sesji radny Janusz Hejnar - Mam pytanie odnośnie cmentarza komunalnego w Krośnie, dokładnie nowej części. Dwa dni temu wycięto kilkadziesiąt zdrowych drzew, pewnie to jest związane z rozbudową cmentarza. Czy nie było takich możliwości, żeby ocalić te drzewa gdy tyle mówi się o ekologii. To chodzi o ten pas pięknych świerków wyciętych, jak się patrzy to serce się kraje  mówił radny.

Na pytania odpowiadał prezydent Piotr Przytocki - Wycinka tych drzew wynika z projektu rozbudowy cmentarza. Szczególnie została potraktowana przez Wydział Ochrony Środowiska. Po analizie, która została przeprowadzona, została wydana decyzja, zresztą nie przez Miasto, tylko przez starostwo sąsiednie. Rzecz leży w tym, że na tym obszarze będzie nawożona ziemia na wysokość jednego metra i te pnie byłyby zasypane do wysokości jednego metra na dużej powierzchni. Według znawców przedmiotu wcześniej czy później te drzewa by obumarły. Już teraz jest wiele kłopotu z korzeniami tych drzew, które niszczą alejki. - wyjaśniał prezydent.

{gallery}wiadomosci/2013/03/27/a{/gallery}

Ponieważ teren w rejonie cmentarza jest podmokły i nierówny planuje się przywiezienie ziemi i doprowadzenie go do jednego poziomu o czym na sesji mówił prezydent.

Plac papieski
Równolegle rozpoczęły się długo zapowiadane i oczekiwane prace związane z przebudową Placu Papieskiego. W tym roku, na ten cel, w budżecie miasta zarezerwowano kwotę 400 tys zł. Pozwoli to na wykonanie sieci podziemnych, oświetlenia, miejsc parkingowych i zjazdu z ul. Bieszczadzkiej.

(pd), (umk)
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd, umk

6 komentarzy

 • poszkodowany

  Mnie teren zabrał przytocki pod drogę z drzewami pod wycinkę-bez pytania. Za jedno drzewo chciał mi zapłacić 60zł odmówiłem. Odnośnie szeregówki na ul. Okrzei to K24 pisało (wychwalając chlebodawce) , że są one budowane dla biednej grupy społecznej krosna w tym i eksmitowanych. Natomiast zamieszkali znajomi w tym rzeczniczka miasta, pracownik "obiektywu", znany psychiatra. Wprowadzanie w błąd krosnian metodami jak za komuny. Niech rozbudowa cmentarza przyda się carowi.

  Zgłoś nadużycie poszkodowany czwartek, 28, marzec 2013 19:25 Link do komentarza
 • bolek

  Wydzial ochrony srodowiska pod przywodztwem p.smereckiego powinien zmienic nazwe na Wydzial wycinki drzew Teraz nawet jak szalet miejski beda stawiac to najpierw beda szukac miejsca zeby rosly drzewa zeby mozna je bylo wyciac.Po prostu ten czlowiek bez wycinki drzew nie moze zyc.

  Zgłoś nadużycie bolek czwartek, 28, marzec 2013 12:06 Link do komentarza
 • kazimierzak

  ups.. przepraszam za "rządy rządów"

  Zgłoś nadużycie kazimierzak czwartek, 28, marzec 2013 02:21 Link do komentarza
 • kazimierzak

  Masz 100% racji Bolku. Za rządów tych bezmyślnych rządów wycięto drzewa na Rynku, zniszczono park przy ulicy Krakowskiej, wycięto drzewa przy Korczyńskiej, Podkarpackiej, a ostatnio Sikorskiego. Bratanek jaśnie pana Barana wystarał się o wycięcie pięknych drzew przy zbiornikach wodnych na Zawodziu...Co ciekawe nie zauważyłem aby w tym czasie zasadzono na terenie miasta, choćby jedno drzewo (nie mówię o posesjach prywatnych i może okolicach parkingo RCKP choć nie jestem do końca pewien...). Jeśli wycinka drzew jest niezbędna dla przeprowadzenia inwestycji to powinno się w miejsce starych drzew sadzić nowe, w miejscach gdzie nie będą przeszkadzały realizacji zadań inwestycyjnych. Jeszcze kilka lat rządów tej mafii a będziemy mieli beton i asfalt i popieprzone rzeźby promujące Krosno jako "niby" miasto szkła... (w większości już zresztą zdewastowane z tego co widzę)

  Zgłoś nadużycie kazimierzak czwartek, 28, marzec 2013 02:19 Link do komentarza
 • bolek

  Wszystkie inwestycje w tym popieprzonym miescie krosnie i na terenie powiatu zaczynaja sie od wycinki drzew.A wy rzadziciele najpierw te wasze puste glowy sobie poodcinajcie bo macie w nich same plewy,Po waszych rzadach zostanie tylko pustynia


  Zgłoś nadużycie bolek środa, 27, marzec 2013 21:53 Link do komentarza
 • Grzenio

  Co ten prezydent gada głupoty. Jakie nasypanie jednego metra. Niech sobie pod domem wysypie skarpę na metr wysoką. Oczywiście Krosno niby takie naj a tu nawet drzew nie potrafią przesadzić, jeszcze leją wodę że to nie oni wydali decyzję o wycince tych drzew od strony suchodołu.

  Zgłoś nadużycie Grzenio środa, 27, marzec 2013 17:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?