KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Uczniowie z Iwonicza-Zdroju podbijają Kraków Polecamy

Uczniowie z ZSGH podbijają Kraków20 marca 2009 r. w X Jubileuszowym Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych w Krakowie, swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie z 38 szkół z Polski oraz drużyny z Włoch, Francji, Niemiec, Czech i Słowacji. Konkurs,  cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, jest imprezą cykliczną. W tym roku odbywał się pod hasłem „Młodzi łowcy smaków”.

REKLAMA


Uczniowie, którzy reprezentowali „Gastronomik” zostali wyłonieni w szkolnym konkursie „Najlepszy w zawodzie”.

Uczniowie ZSGH w Iwoniczu-Zdroju odnieśli znaczący sukces podczas tegorocznego konkursu. Lista zdobytych miejsc przedstawia się następująco:  II miejsce w konkursie kelnera zajęli uczniowie klasy III technikum w zawodzie kelner-barman: Aleksandra Macnar i Marcin Misiura, III miejsce w konkursie kucharza zdobyła Magdalena Krzysik z klasy III technikum w zawodzie technik hotelarstwa, natomiast miejsce VI w konkursie barmana przypadło Kamilowi Koseli, uczniowi klasy III technikum w zawodzie kelner-barman.


alt

Przygotowania do konkursu trwały trzy miesiące. Efektem pracy uczniów, jak i nauczycieli ZSGH w Iwoniczu ( nauczyciele koordynujący przygotowania uczniów to: Marta Fejkiel, Lidia Jakieła i Wioletta Aszklar) było wyszukane menu oraz profesjonalnie nakryty stół. Sponsorem drużyny  z Iwonicza była firma TRAFUNEK BIS z Dębowca.
Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych został okrzyknięty największym konkursem kulinarnym w roku 2009. „Gastronomik” bierze udział w zmaganiach konkursowych już od 2003 r. i odnosi sukcesy:
  • 2004 – III miejsce w konkursie kucharza - Agnieszka Czech
  • 2006 – I miejsce w konkursie kucharza – Wojciech Buczek
  • 2008 – I miejsce w konkursie kelnera – Agnieszka Klimkowska i Natalia Mędrek, I miejsce w konkursie barmana – Aleksandra Macnar.
alt

Należy zauważyć, iż poziom konkursu wzrasta z roku na rok, a o jego randze świadczy fakt, że w jury zasiadają takie sławy gastronomiczne jak: Robert Sowa, Kurt Scheller, Teofilas Vafidis czy Zbigniew Kurleto, który reprezentuje Klub Szefów Kuchni oraz Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników. Udział w konkursie jest zatem niepowtarzalną szansą na wypromowanie szkół gastronomicznych oraz ich najlepszych uczniów w środowisku branżowym.

Kelnerzy przygotowali stół o nazwie "Jedna ziemia, jedno niebo" , na przyjęcie z okazji konferencji naukowej poświęconej badaniom gwiazd odkrytych przez Polaków, w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii. Stosownie do podanego tematu konkursu, uczniowie  opracowali menu, własnoręcznie wykonali aranżację stołu i oryginalną szatę graficzną menu, nakryli stół stosownie do menu oraz zaprezentowali profesjonalną obsługę gości.

Magdalena Krzysik przygotowała "Mikado z łososia i sandacza ze szpinakiem z dodatkiem konfitury cebulowo-żurawinowej z wasabi z wachlarzem parmezanowym" oraz "Bursztynową poezję" - mus czekoladowo-lawendowy ze złotym chipsem na cieście maślanym i żelce pomarańczowo-grejpfrutowej w asyście sosu jarzębinowo-żurawinowego i pyłków kwiatowych".

alt

W konkursie kucharza startował również Mirosław Wróbel uczeń kl. III Technikum Kucharz, który sporządził: "Comber z sarny faszerowany wątróbkami z dorsza w musie perliczkowo-truflowym z dodatkiem awokadowej tapioki z sosem jarzębinowo-borówkowym z wasabi" oraz "Zakochany Posejdon" - mus z serka mascarpone o smaku imbirowym z tiulem migdałowym i żelką miętową na cieście herbatnikowym z płatkami lilii".

W zawodzie Barman szkołę reprezentował uczeń Kamil Kosela kl. III Technikum Kelner-Barman, który drinkami o nazwie "Redberry disco"  i "Marchewkowy wulkan" uplasował się na VI miejscu na 22 startujących barmanów.

Agnieszka Włodyka | zsgh.pl
Foto: zsgh.pl
  • autor: Agnieszka Włodyka | zsgh.pl

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?