Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

11,8 % badanych cierpi na chorobę narek

Wyniki 43 z 363 przebadanych  w ramach akcji NEFROTEST w Krośnie pacjentów odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Dodatkowo z rozprowadzonych na terenie powiatu skierowań przebadało się już ok. 60 osób.

REKLAMAalt

Dzięki akcjom NEFROTEST, organizowanym przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w powiecie krośnieńskim jest Centrum Dializ Fresenius w Krośnie, możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co przekłada się na zmniejszenie liczby osób dializowanych w Polsce.

Podczas kampanii NEFROTEST w Krośnie, personel laboratorium LABMED badał próbki krwi pod kątem poziomu kreatyniny i wyliczał eGFR. Kiedy jeden z tych dwóch wskaźników, kreatynina lub eGFR odbiega od normy, może to oznaczać problem z nerkami. Krew nie jest przez nie odpowiednio czyszczona z toksyn, co prowadzi do powolnego zatruwania całego organizmu. Oczywiście oprócz tych podstawowych badań potrzebny jest też szczegółowy wywiad z pacjentem, by przekonać się czy jest on w grupie podwyższonego ryzyka i ewentualnie skierować na dalsze, specjalistyczna badania - tłumaczy dr Janusz Glazar, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Krośnie. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka to te cierpiące na cukrzycę, choroby krążenia, nadciśnienie, mające w rodzinie kogoś chorującego na nerki czy po 60 roku życia, czyli te do których skierowana była akcja NEFROTEST w Krośnie.

Co 10. Polak choruje na nerki
Szacunkowo, około 10 proc. polskiego społeczeństwa może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PchN). W krośnieńskiej akcji NEFROTEST wyniki 11,8% przebadanych odbiegały od normy. To  nieznacznie powyżej statystycznych wyliczeń nefrologów. Pacjenci często trafiają na naszą stację dializ, już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Wynika, to z tego, że choroby nerek rozwijają się skrycie, nie dając żadnych widocznych objawów. Aby tego uniknąć należy regularnie badać swoją krew i mocz. - mówi dr Glazar.

Zainteresowanie akcją było ogromne. Podczas rejestracji, telefony dzwoniły bez przerwy. Łącznie testy krwi w Centrum Dializ Fresenius w Krośnie wykonano 363 osobom. To był bardzo ciężki, pełen pracy dzień. Jednak dzięki ogromnej determinacji całego zespołu udało nam się wszystkich chętnych przebadać, nawet tych niezarejestrowanych - mówi Natalia Stec, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.

Mieszkańcy Krosna wciąż mogą za darmo przebadać nerki
Osoby, którym nie udało się zarejestrować, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu krośnieńskiego, lekarze rodzinni, parafie, apteki czy redakcje mediów patronackich otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 60-tego roku życia. Warto jednak pamiętać, że badanie to możemy wykonać na własny koszt. Nie jest ono drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium.

Terapia nerkozastępcza w Krośnie
Centrum Dializ Fresenius, przy ulicy Korczyńskiej 57, działa od 2008 roku. Stacja korzysta z 20 nowoczesnych stanowisk do hemodializy. Leczy się tu dzisiaj 103 pacjentów. Ośrodek, w skład którego oprócz stacji dializ wchodzi też nowoczesny oddział nefrologiczny z 13 łóżkami,  działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wszystkie wykonywane zabiegi są bezpłatne dla pacjentów.

Zadbać o nerki póki czas
Akcja NEFROTEST zainaugurowała swoją działalność w 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Od tego czasu w ramach kampanii przebadanych zostało już ponad 18 tysięcy pacjentów w 29 polskich miastach. Organizatorzy kampanii to Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz lokalny partner. Pacjenci z wynikami odbiegającymi od normy, kierowani są zawsze do dalszej diagnostyki, co pozwala skutecznie zmniejszać liczbę poważnych zachorowań na nerki.

Perpetuum Media
Fot. archiwum

  • autor: Perpetuum Media

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj