Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Wysokość podatku od nieruchomości pod znakiem zapytania

Rada Miasta nie podjęła decyzji w sprawie wysokości podatku od nieruchomości w 2014 roku. Projekt uchwały ze stawkami wyższymi niż w 2013 roku został zdjęty z porządku obrad. Sprawa powróci prawdopodobnie na następnej sesji. Praktycznie wszyscy radni są przeciwko podwyżce, a radni PiS chcą obniżenia stawek.

REKLAMAalt

Wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu wprowadzającego nowe, wyższe, stawki podatku od nieruchomości zgłosił Klub Samorządowy. W jego imieniu Przewodniczący Rady, Stanisław Słyś powiedział - Nie zaistniały żadne istotne przesłanki, aby zwiększać stawki podatków od nieruchomości na rok 2014 - dodał, ze wniosek Klubu Samorządowego o utrzymanie stawek podatkowych bez zmian poparły komisje: budżetu i finansów oraz gospodarki komunalnej.

Radny Klubu Samorządowego, Stanisław Czaja już w lipcu podczas opracowywania Strategii Krosna (Strategia dla Krosna do 2020) stwierdził, że podatki w Krośnie są zbyt wysokie. Ta wypowiedź była zaskakująca, bo do tej pory Klub Samorządowy (w tym radny Czaja) co roku głosował za coraz wyższymi stawkami podatku od nieruchomości.

Temat nie wywołał dyskusji, głosu nie zabierał ani prezydent, ani skarbnik Miasta. Przed głosowaniem tylko radny Kazimierz Mazur (PiS) zadał pytanie - Czy zdjecie tego projektu uchwały nie spowoduje, że nie będziemy mieli ustalonych stawek na 2014 rok? Przewodniczący odpowiedział, że nie. Rada zdjęła punkt z porządku obrad 15 głosów "za" i 6 "wstrzymujacych" (PiS).

Dlaczego Klub PiS się wstrzymał? W poprzednich latach Klub PiS opowiadał się przeciwko podwyżkom podatków od nieruchomości (np w ubiegłym roku). Przewodniczący Klubu PiS wyjaśnia - Na komisjach Klub Samorządowy przedstawił propozycję, żeby nie podnosić stawek podatków. My to popieramy. Zgłosiliśmy jednak poprawkę obniżającą podatek od powierzchni budynków przeznaczonej na działalność gospodarczą z 20,80 zł na 20,00 zł. Nasza poprawka nie była omawiana na sesji, bo punkt został zdjęty. Dlatego wcześniej wstrzymaliśmy się od głosu - stwierdza Paweł Krzanowski. Prawdopodobnie Klub PiS będzie się starał o wprowadzenie swojego pomysłu obniżenia podatku.

Temat uchwalenia stawek powróci prawdopodobnie na następnej sesji. Tadeusz Alibożek (Klub Samorządowy), przewodniczący komisji budżetu i finansów mówi dla KrosnoCity.pl - Będziemy dokładnie wszystko analizować, żeby nie było niejasności. Przeszkód żadnych nie ma, w zeszłym roku zatwierdzaliśmy w listopadzie, nie śpieszy się. Tak jak było mówione na komisjach jesteśmy przeciwni podniesieniu podatków - dodał Tadeusz Alibożek.

Prezydent Piotr Przytocki skomentował po sesji, że zapewne złoży ponownie swój projekt uchwały. Przypomina przy tym, że jeśli rada gminy nie uchwali stawek podatków lub opłat lokalnych, stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzednim. - Czas na uchwalenie podatków mamy do 31 grudnia - dodaje prezydent Piotr Przytocki. W tym czasie odbędą się dwie zwyczajne sesje. Możliwe jest też zwołanie sesji nadzwyczajnej.

(pd)

11 komentarzy

 • papa smerf

  Komu będzie trzeba to prezydent umorzy, a reszta niech płaci na prezydentów i urzędników!

  Zgłoś nadużycie papa smerf wtorek, 29, październik 2013 10:18 Link do komentarza
 • bzdura

  oprócz rąda które przytocki robi niedaleko swojego domu to żadnej innej inwestycji drogowej w miescie nie widziałem przez okres 4-lat. wzrost podatków jest mu potrzebne na wynagrodzenie dla siebie i kolesiów

  Zgłoś nadużycie bzdura wtorek, 29, październik 2013 10:17 Link do komentarza
 • nick

  No widzisz Rysiu co oni robią. Z czego Ty będziesz te drogi budował ? Ale nic to Rysiu głowa do góry. Ładne paliki powbijałeś na drodze do Miejsca takie kolorowe i z tasiemkami. Rysiu jeszcze jedna sprawa podjedź do huty i pogadaj z nimi żeby autobusy nie parkowały na tysiąclecia tylko na parkingu. No bo wiesz tamtędy przejechać nie można. Jak stoi sznur tych busów to cała ulica się blokuje. Poproś ich niech się zgodzą żeby ludzie nie gadali że zapomniałeś tam porobić zatoki przystanowe.

  Zgłoś nadużycie nick wtorek, 29, październik 2013 09:35 Link do komentarza
 • teos

  albo
  narzekajmy z powodu wysokich podatków i cieszmy się z większych z inwestycji w mieście
  albo
  cieszmy się z powodu niskich podatków i narzekajmy z powodu mniejszych inwestycji w mieście

  Zgłoś nadużycie teos wtorek, 29, październik 2013 01:10 Link do komentarza
 • tata Zosi

  Zapraszam na blog niepełnosprawnej dziewczynki z przepukliną oponowo-rdzeniową: http://www.zosia-okulewicz.pl

  Zgłoś nadużycie tata Zosi poniedziałek, 28, październik 2013 23:01 Link do komentarza
 • gaweł

  jeszcze nie słyszałem ,żeby podwyżka od nieruchomości mogła przyczynić się do rozwoju miasta, totalna bzdura....

  Zgłoś nadużycie gaweł poniedziałek, 28, październik 2013 22:14 Link do komentarza
 • towarzysz

  przytocki podnosi podatki jak opentany - nie kazdy zarabia dziennie 1000zł jak przytocki i podatek jaki on proponuje jest po to by urtrzymac jego dwór i zausznikow. przecież to za jego kadencji wzrosło 2-krotnie armia biurokratow -kolesiów wstydze się ze na niego kiedyś głosowałem już lepszy był by mika

  Zgłoś nadużycie towarzysz poniedziałek, 28, październik 2013 19:33 Link do komentarza
 • Kami88

  Rok wyborczy i Klub Samorządowy już nie chce podnosić podatków?! Nagle się zmienili? Nie dajmy się nabrać, jak znowu ich wybierzemy to pewnie za 2 lata podniosą podwójnie!

  Zgłoś nadużycie Kami88 poniedziałek, 28, październik 2013 15:41 Link do komentarza
 • x

  No wreszcie by było coś dla mieszkańców Krosna, a nie Cds-ów i innych esów floresów.

  Zgłoś nadużycie x poniedziałek, 28, październik 2013 15:40 Link do komentarza
 • Marianek

  Idą wybory i zacznie się licytacja kto jest lepszy dla ludu. Populizm

  Zgłoś nadużycie Marianek poniedziałek, 28, październik 2013 15:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj