KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jaki był rok 2013? Sprawdźcie sami Polecamy

Taki był rok 2013 Taki był rok 2013 Fot. archiwum

Skończył się 2013 rok. Jaki był dla Krosna? Przedstawiamy nasze subiektywne podsumowanie wydarzeń. W minionym roku realizowano ważne inwestycje, nie zabrakło też sukcesów w sporcie i show-biznesie. Krosno odwiedził prezydent Komorowski. Rozpoczęto przebudowę DK 28. Wiele emocji wzbudziły nowe przepisy dotyczące odpadów czy informacje dotyczące lotniska.

REKLAMA


Podsumowanie pozycji Krosna
W kwietniu odbyła się ciekawa konferencja naukowa dotycząca pozycji Krosna na tle Podkarpacia. Prelegenci mówili o atutach naszego miasta, o turystyce, demografii, przemyśle i handlu. Dlatego zaczynamy od przypomnienia tej informacji: Krosno na tle Podkarpacia. To nie była laurka, to naukowcy z poza Krosna przedstawili wyniki swojej pracy.


Lotnisko bez dotacji
Na początku roku pod znakiem zapytania znalazła się możliwość dofinansowania rozbudowy krośnieńskiego lotniska. Przez pierwsze miesiące jeszcze były starania i nadzieje: Lotnisko: może być dotacja, ale nie na pas startowy. Wkrótce okazało się, że jeżeli Krosno chce zmodernizować lotnisko, to musi to zrobić ze środków własnych. Na takie rozwiązanie zgodę wyraziła większość radnych: Lotnisko ze środków gminy. Obecnie na krośnieńskim lotnisku trwają prace budowlane: Zmiany na lotnisku. Rozpoczęła się modernizacja.

Blok Operacyjny
Bardzo ważną informacją dla mieszkańców naszego regionu była ta o otwarciu nowego Bloku Operacyjnego w krośnieńskim szpitalu: Szpital: nowy Blok Operacyjny na mikołajki. Zakończono tym samym jedną z najważniejszych i największych inwestycji prowadzonych na naszym terenie. Nowy Blok Operacyjny i nowe technologie poprawią komfort pracy lekarzy i poziom leczenia pacjentów: Nano Nóż i inne nowoczesne technologie w szpitalu.


Centrum Dziedzictwa Szkła
Jednym z najbardziej emocjonujących tematów minionego roku było otwarte w 2012 Centrum Dziedzictwa Szkła. O tej atrakcji turystycznej Krosna pisaliśmy z różnych powodów. Jednym z nich było to, że pomimo zapowiedzi, że spółka CDS będzie utrzymywała się sama, konieczne było jej dokapitalizowanie, żeby miała środki na bieżącą działalność: Miliony dla spółek.

Centrum Dziedzictwa Szkła wielokrotnie pojawiało się w ogólnopolskich mediach. W większości w pozytywnym kontekście, ale było też tak, jak w głównym wydaniu wiadomości w lutym, kiedy przedstawiono CDS jako przykład "źle wydanych pieniędzy unijnych": Główne "Wiadomości" o Centrum Dziedzictwa Szkła.

Innym razem, ta sama telewizyjna "jedynka" pokazywała CDS jako przykład pozytywnych zmian: CDS przykładem zmian na Podkarpaciu. Pokaże je Telewizyjna Jedynka.

Temat spółki CDS wielokrotnie elektryzował radnych i powodował trwające nawet godzinami dyskusje na sesjach Rady. Tak było gdy pojawił się pomysł otwarcia baru bistro w budynku CDS (400 tys. na bistro w CDS) albo pomysł zakupu obiektu po starej hucie KHS 1 w celu rozbudowy oferty spółki (Radni nie chcą kupić huty). Także pod koniec roku radni debatowali nad dodatkowymi pieniędzmi dla spółki na bieżącą działalność i spłatę kredytu. W sumie dokapitalizowano CDS kwotą ponad 9 milionów.


Komorowski w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła odwiedził prezydent Bronisław Komorowski. Spotkał się też z mieszkańcami Krosna na Rynku oraz odwiedził fredrowski zamek Kamieniec pod Krosnem by zainaugurować ogólnopolskie czytanie Fredry: Prezydent Polski w Krośnie i na Zamku.

Spal pamiątki!
Z tematem Centrum Dziedzictwa Szkła pośrednio związany jest wybór "najlepszej pamiątki Podkarpacia". Szklana laleczka zgłoszona przez CDS zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Najbardziej szokujący był dla nas fakt, że I Miejsce w konkursie na pamiątkę z Podkarpacia zdobyła... podpałka do grilla, produkt franczyzowy na szwajcarskiej licencji. Kapitule konkursu gratulujemy twórczego podejścia do dziedzictwa kulturowego! Najlepsza pamiątka do spalenia.

Nowe sposoby na śmieci
W 2013 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych. Rada Miasta ustaliła stawki opłat. Było gorąco: Opłaty za śmieci. Część radnych oburzona.

Portal KrosnoCity informował o nowych zasadach: Uwaga! Nowe zasady segregowania śmieci od 1 lipca. Interweniowaliśmy też w zgłaszanych przez was sprawach. Urzędnicy odpowiadali np. w sprawie pojemników na osiedlach: Trans-Formers też odbierze śmieci, jest podwykonawcą, czy w sprawie worków. Nadal problemem pozostają śmieciarki wywożące odpady z Rynku w ciągu dnia. Widok i zapach może zniechęcić do zatrzymania się w ogródkach wystawianych przez restauratorów latem: Czytelnicy zgłaszają: problem z workami i śmieciarkami.

Tak zwana "obwodnica" i obwodnica
Przebiegająca przez Krosno Droga Krajowa 28 tylko z nazwy jest obwodnicą miasta. Jest to najważniejsza arteria komunikacyjna Krosna, a w 2013 roku rozpoczęła się jej modernizacja i rozbudowa. Umowę podpisano w połowie października: Rozbudowa "średnicówki" - podpisano umowę. Wkrótce ruszyły prace, a wraz z nimi rozpoczęły się utrudnienia dla kierowców: DK 28 w remoncie, uważajcie na utrudnienia.

Drogowe inwestycje w Krośnie znalazły się też na liście przedsięwzięć priorytetowych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa podkarpackiego. Krosno ma szanse uzyskać dofinansowanie na między innymi 16 kilometrów obwodnic: Ponad 288 milionów na drogi? Krosno na liście projektów.

S-19
Znacznie gorzej przedstawia się sprawa z trasą S-19. W sprawie tej drogi apelowali europosłowie i radni: Europosłowie i Radni apelują o S19. Pomiędzy europarlamentarzystami dochodziło do ostrych sporów: Konflikt w PE: Poręba i Łukacijewska o Via Carpathia, a w końcu pomysł uznania trasy S-19 jako jednego z głównych korytarzy transportowych Unii Europejskiej upadł w głosowaniu w PE: Nieudany koniec batalii o Via Carpathia.

Nowy most i rondo
Doraźnym rozwiązaniem komunikacyjnym będzie nowy most na ul. Konopnickiej i rondo obok Parku na Zawodziu: Przebudowa drogi i nowy most, W Krośnie powstaje nowe rondo. Rondo jest już gotowe, a z tego co widzieliśmy, także prace na moście dobiegają końca. Dzięki tym inwestycjom dla wielu kierowców powstanie alternatywa, będą mogli ominąć Rondo Solidarności (to jajko obok głównej Poczty).


Zabrali przystanki
Pozostajemy w temacie komunikacji. 2013 rok przyniósł złe wiadomości dla prywatnych przewoźników. Ograniczono im dostęp do kilku kluczowych przystanków: Przystanki nie dla prywaciarzy. Przewoźnicy protestują. Jednym z efektów będzie to, że uczniowie dojeżdżający prywatnym busem do I LO im. Kopernika nie będą mogli wysiąść na Rondzie ani Pl. Konstytucji.

Co ma bułka do obwodnicy?
Redakcja KrosnoCity.pl jako jedyna w Krośnie śledzi nadal sprawę przedsiębiorcy zmagającego się z urzędnikami. Chodzi o Janusza Hejnara i jego piekarnię: Piekarz kontra urzędnicy - ciąg dalszy. Piekarzowi zarzucano, że działa na szkodę gminy budując bez ważnego zezwolenia piekarnię na trasie przyszłej drogi obwodowej. Co ciekawe, podczas przesłuchania w listopadzie przewodniczący Rady Miasta, S. Słyś stwierdził, że ...nie można wyciągać takiego wniosku, że trasa drogi ma przebiegać przez nową inwestycję Hejnara: Przewodniczący nie pamięta, ale kwestionuje protokół. Jeżeli tak, to o co w ogóle ten ponad 5-letni proces? W każdym razie Nadzór Budowlany nie dopatrzył się uchybień, a piekarnia działa w najlepsze: "Janek" piecze chleb, a prokurator bada sprawę.

Rozwiązano Klub PO
Pozostając w tematyce związanej z samorządem trzeba wspomnieć o zdarzeniu niebywałym. W Radzie Miasta rozwiązano jeden z Klubów. Najpierw przewodniczący Klubu PO opuścił Platformę: Arkadiusz Opoń opuszcza Platformę, a później zlikwidowano Klub PO: Przestał istnieć Klub PO w Radzie Miasta. Postanowiliśmy odnotować to niecodzienne zdarzenie w krośnieńskim samorządzie w naszym podsumowaniu roku.

Problemy Rady z jawnością
To co mogło zaskoczyć w 2013 roku w krośnieńskim samorządzie, to fakt, że część radnych nie zdawała sobie sprawy, że ich praca w komisjach jest jawna. Z tym problemem zderzyła się nasza redakcja: Tajne narady w Urzędzie , a kilka miesięcy później mieszkaniec sąsiedniej Głowienki: Łamanie prawa w Komisji Rewizyjnej? To możliwe. Pomimo podjętej uchwały wypowiedzi części radnych wskazują, że jawność komisji przerasta to, co mogą sobie wyobrazić.

Koniec analogowej TV
2013 rok przyniósł koniec analogowej TV w całym województwie. Z tek okazji korzystali różnej maści oszuści i naciągacze. Portal KrosnoCity.pl informował i wyjaśniał: Nadchodzi koniec telewizji analogowej w Krośnie.

Balony, Lampy, Klimaty
Jak co roku Krosno było organizatorem imprez kulturalnych i sportowych przyciągających tłumy. W długi majowy weekend po raz 14 gościliśmy Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe: Balonowe Krosno od dziś. Jak co roku odbyło się "Świe(t)lne miato" i Karpackie Klimaty.

Ogromną atrakcją okazała się "plaża na Rynku" Plażowanie na Rynku: Tego jeszcze nie było! Plaża na Rynku w Krośnie! Początkowo miała funkcjonować tylko przez tydzień, ale z powodu pozytywnego przyjęcia przedłużono zabawę o miesiąc. Naśladowaniem pomysłu zainteresowały się inne miasta, np. Sanok.

Siatkarskie Krosno
Rok 2013 to także czas ogromnych sukcesów sportowych Krosna, szczególnie w siatkówce. Siatkarki obroniły tytuł Mistrza Polski w rozgrywkach Akademickich: Siatkarki PWSZ Krosno obroniły tytuł Mistrza Polski oraz znajdują się wysoko w tabeli I Ligi: Karpatki kończą rok w dobrych nastrojach, choć z Wisłą było nerwowo. To bardzo udany debiut w I Lidze. Gdy nasze zawodniczki awansowały ostrożnie zapowiadano utrzymanie się w połowie tabeli.
Doskonale radzą sobie też mężczyźni w II Lidze, prowadząc w swojej grupie: Lider umacnia swoją pozycję.

Polecamy wywiad z Katarzyną Nadziałek, zawodniczką pełniącą obecnie rolę kapitana żeńskiego zespołu: Katarzyna Nadziałek: Zawsze próbujemy razem podejmować decyzje. Równocześnie zapraszamy na noworoczny turniej siatkówki (Oddaj krew. Strefa kibica - dawcy już 4 stycznia) podczas którego prowadzona będzie akcja krwiodawstwa.

Nieś pomoc i żyj zdrowo
Propagowanie krwiodawstwa, pierwszej pomocy czy zdrowego trybu życia nie jest niczym nowym na portalu KrosnoCity.pl. Nasza redakcja chętnie wspiera takie inicjatywy, w 2013 roku informowaliśmy między innymi o ciekawej inicjatywie szkolenia instruktorów nauki jazdy: "Elka" może uratować życie. Piękna wiosna, jaką mamy tej zimy może też sprzyjać ćwiczeniom na otwartej w tym roku "siłowni pod chmurką": W Krośnie trenuj pod chmurką.

Mają talent
2013 rok to też czas talentów z Krosna. Wokalistka Ola Kozubal oraz zespół The Friends wystąpili w popularnych programach wyłapujących nowe talenty: Krośnianka Ola Kozubal startuje w "Mam Talent". Po występie Ola nagrała swój pierwszy singiel. Natomiast The Friends nagrali teledysk, który miał premierę w TVP: Premiera teledysku zespołu z Krosna w TVP.  Zespół zagra w RCKP 4 stycznia w trakcie koncertu "Rock w Fotelu".


Prywatne Muzeum
W listopadzie kilku ludzi z pasją otworzyło pierwsze w Krośnie prywatne muzeum. Tematycznie poświęcono je polom bitewnym Podkarpacia głównie z okresu wojen światowych: Fenomen: pierwsze prywatne muzeum w Krośnie. Niezwykłą atrakcją tego obiektu jest fakt, ze twórcy zaadoptowali oryginalny, poniemiecki schron przeciwlotniczy znajdujący się niedaleko krośnieńskiego lotniska.

(red.)

 • autor: red.

7 komentarzy

 • pędzel

  Wasze podsumowanie lepsze niż u innych

  Zgłoś nadużycie pędzel środa, 01, styczeń 2014 15:21 Link do komentarza
 • Redakcja KrosnoCity.pl

  Redakcja KrosnoCity.pl nikogo nie chroni. Komentarze pod naszym adresem stanowią czyste pomówienie. Pierwsza opinia została usunięta, ponieważ zawiera treści pozostawiające wiele do życzenia...
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  Zgłoś nadużycie Redakcja KrosnoCity.pl środa, 01, styczeń 2014 15:05 Link do komentarza
 • oszuści

  błąd - dotyczy AFERY PRAWA -uważam że trzeba piętnować prywatę tych, którzy decydują o naszym losie dla zadowolenia własnych potrzeb.

  Zgłoś nadużycie oszuści wtorek, 31, grudzień 2013 19:45 Link do komentarza
 • oszuści

  dotyczy wypowiedzi cenzurowanej przez krosnocity dotyczacej oszustów sadowych wymiernionych na portalu akery prawa brak tylko jeszcae jolki j. i kaśki g. których chroni krosno city

  Zgłoś nadużycie oszuści wtorek, 31, grudzień 2013 19:40 Link do komentarza
 • franio

  @obłuda Twój komentarz jest niezrozumiały :D moze opisz to co masz na mysli bo ja nie kumam

  Zgłoś nadużycie franio wtorek, 31, grudzień 2013 15:03 Link do komentarza
 • obłuda

  czy tylko wazelina wobec KRosno city jest w temacie

  Zgłoś nadużycie obłuda wtorek, 31, grudzień 2013 14:55 Link do komentarza
 • oszuści

  KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. JEGO TREŚĆ NIE JEST ZWIĄZANA Z TEMATEM.

  Zgłoś nadużycie oszuści wtorek, 31, grudzień 2013 14:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?