KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Król" nagrywa policję. Przesada, czy obywatelska interwencja? [FILM]

"Król" nagrywa policję. Przesada, czy obywatelska interwencja? [FILM] Fot. archiwum

Wizerunek i dane policjantów CBŚP pracujących "w cywilu" trafiły do Internetu. Funkcjonariuszy nagrał Dariusz, czyli tzw. "Król Rynku". Przyczyną słownej utarczki i nagrania policjantów był przejazd nieoznakowanego radiowozu przez Rynek.

REKLAMA


Nagranie opublikowano w Internecie w poniedziałek 17 lipca, przed południem. Widać na nim nieoznakowany radiowóz wraz z numerami rejestracyjnymi. Po chwili wysiadają z niego trzy osoby, które okazują się policjantami. Darek opublikował nagranie z widocznymi twarzami funkcjonariuszy, a nawet ich legitymacje, ponieważ na jego żądanie wszyscy się wylegitymowali.

- Bardzo ładnie, że policja łamie zakazy - denerwował się Darek. Pouczał policjantów, że nie mają "koguta", ani niebieskich świateł, więc nie mają prawa łamać zakazu ruchu.
Czy ma rację?
- W uzasadnionych przypadkach, policjanci wykonując czynności mogą wjechać mimo zakazu. Wiele zależy od okoliczności - wyjaśnia zastępca komendanta KMP w Krośnie, podinspektor Robert Wróbel.

- Trzeba uważać, żeby nie mylić pojęć. Są pojazdy uprzywilejowane, które wykorzystują sygnały, ale są też czynności, które policja wykonuje niejawnie i trudno, żeby policja podczas tych czynności się afiszowała, że podjeżdża - zaznacza podinspektor Wróbel.

- Ten konkretny przypadek będzie zbadany, sprawdzimy czy funkcjonariusze nie popełnili wykroczenia - podkreśla Robert Wróbel. Sprawę zachowania funkcjonariuszy CBŚP zbada krośnieńska Policja.

Czy Darek "Król Rynku" zareagował właściwie?
- Każdy obywatel ma prawo zareagować, gdy jakiś kierowca łamie zakaz. Może nagrać, zadzwonić na policję i poinformować, że taki pojazd wjechał i poprosić, żeby to sprawdzić. Wtedy wszczynane jest postępowanie. Sprawdzamy, czy kierujący pojazdem wjechał zgodnie z przepisami, czy łamiąc przepisy, bez uzasadnienia - mówi komendant Wróbel.

Sama reakcja na pojazd ignorujący zakaz ruchu jest zatem prawidłowa. Dariusz, jak każdy obywatel, ma też prawo żądać okazania legitymacji i podania danych przez policjanta, który podejmuje wobec niego czynności. Ponieważ policjant jest osobą publiczną, to w trakcie wykonywania czynności wolno go nagrywać. Problem może pojawić się dopiero w momencie umieszczenia wizerunku i danych w Internecie. W przypadku nieumundurowanych policjantów, zazwyczaj ukrywa się ich dane i wizerunek.

Czy w tym konkretnym przypadku "Król Rynku" naruszył prawo? To także zostanie sprawdzone w osobnym postępowaniu. Nagrani policjanci CBŚP nie są funkcjonariuszami z Krosna. - Dalsze czynności będzie prowadziła jednostka, do której należą ci policjanci - dodaje podinspektor Wróbel.

- Obywatel ma prawa, ale nie powinien reagować ponad prawem. Nie powinien reagować też zbyt impulsywnie - podkreśla podinspektor Wróbel.

pd

 • autor: pd

50 komentarzy

 • Policja obywatelska

  Królu oddaj koronę za wylewanie sosu na rynku ty skunksie , dilerze narkotykowy hahaha

  Zgłoś nadużycie Policja obywatelska poniedziałek, 21, sierpień 2017 10:23 Link do komentarza
 • zbulwersowany

  Niedzielna scenka z pseudo królem ....niesie na tacce obiadek i w centrum rynku wylewa na ulicę z tacki sosik !!! Deszczyk siąpi ,mokra nawierzchnia i ten sosik ! Czy nie pomyślał ,ze ktoś może na tym się pośliznąc?

  Zgłoś nadużycie zbulwersowany poniedziałek, 21, sierpień 2017 08:37 Link do komentarza
 • Anty Skunks

  Menel i burak z telefonikiem. Ludzie nie wiecie czym ta osoba się zajmowała w przeszłości a teraz go wynosicie na piedestał.

  Zgłoś nadużycie Anty Skunks niedziela, 20, sierpień 2017 17:45 Link do komentarza
 • ANTYMONARCHISTA

  CZY MOWA O TYM DARIUSZU KRÓLU KROSNA CO TO WYGLĄDA JAK CHODZĄCY SKUP ZŁOMU,
  POTRAFI WULGARNIE PRZEKLINAĆ I SERWOWAĆ ULICY ZBYTECZNY HAŁAS GŁOŚNĄ MUZYCZKĄ ?

  Zgłoś nadużycie ANTYMONARCHISTA piątek, 18, sierpień 2017 10:29 Link do komentarza
 • rogol

  Zle sie dzieje jak manele chca zastapic strozow prawa.
  Ten jegomosc uwaza ze: wszystko mu wolno robic boSKONCZYLA SIE KOMUNA>
  Wtej komunie to by musial pracowac a nie walesac sie biz celu.

  Zgłoś nadużycie rogol wtorek, 25, lipiec 2017 16:56 Link do komentarza
 • Zbyszek lubatowa

  Jak sie da głośniej to lepi słychać DDD

  Zgłoś nadużycie Zbyszek lubatowa poniedziałek, 24, lipiec 2017 08:31 Link do komentarza
 • Evidence

  Jaka jest podstawa prawna"prosze nie nagrywać"?Sami sa sobie winni bo po co sie zatrzymali,dobrze im powiedział.
  Zwykle nękanie obywatela i ściema w stylu jest pan podobny do kogos...Nagrywajmy wszystko,zeby mieć dowód na łamanie przepisów.

  Zgłoś nadużycie Evidence poniedziałek, 24, lipiec 2017 07:54 Link do komentarza
 • gosc 590

  Gosc z jasla a obwoluje sie krolem rynku zenada.ktos na to pozwala.niech policja zwroci uwage jak ten gosc jezdzi swoim motorkie. A jego zachowanie jest bardzo niebezpieczne, skad ma kase telefon motorek paliwo......etc jest bezdomny

  Zgłoś nadużycie gosc 590 niedziela, 23, lipiec 2017 19:50 Link do komentarza
 • Hehe

  Prawda jest taka żeście mnie zdenerwowali

  Zgłoś nadużycie Hehe niedziela, 23, lipiec 2017 14:56 Link do komentarza
 • number one

  Jaka to tajna akcja jak przejeżdżają przez środek rynku przed wszystkimi rzucają się w oczy.A ten burak to tez nie lepszy.

  Zgłoś nadużycie number one niedziela, 23, lipiec 2017 12:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?