KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Śmierć Jerzego Krzanowskiego i afera korupcyjna w tle...

Śmierć Jerzego Krzanowskiego i afera korupcyjna w tle... Fot. Legion Gerarda / archiwum

Prokuratura Rejonowa w Krośnie prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci krośnieńskiego biznesmena, Jerzego Krzanowskiego współzałożyciela firmy Nowy Styl, jednego z najbogatszych Polaków. O jego zaginięciu informowaliśmy 6 czerwca.

REKLAMA


Jak poinformował prokurator Tomasz Lorenc, zastępca prokuratora rejonowego w Krośnie, „realizujemy czynności nakierowane na wykluczenie ewentualnego udziału osób trzecich w sprawie”. Obecnie nic nie wskazuje na udział osób trzecich w śmierci Krośnianina.

Policja o zaginięciu mężczyzny została powiadomiona w  czwartek, 6 czerwca 2024 r. Mężczyzna wyszedł z domu i nie wrócił. Nie było z nim kontaktu.

W poszukiwania zaginionego zaangażowano policjantów, strażaków, Grupę Bieszczadzką GOPR oraz Legion Gerarda. Akcja poszukiwawcza otrzymała najwyższy priorytet:  podejrzenie, że zaginionemu grozi niebezpieczeństwo zagrożenia dla życia, zdrowia lub wolności.

- W nocy z 6 na 7 czerwca 2024 r. w Krościenku Wyżnym woj. podkarpackiego ujawniono zwłoki zaginionego Jerzego Krzanowskiego. Poszukiwania ww. realizowane były od dnia 6 czerwca 2024 r. w związku ze zgłoszeniem dokonanym członka najbliższej rodziny. Przeprowadzono oględziny zwłok oraz miejsca ich ujawnienia, a następnie podjęto decyzję o zabezpieczeniu zwłok denata do badań sekcyjnych, które umożliwią poznanie dokładnych przyczyn śmierci. W Prokuraturze Rejonowej w Krośnie wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci - tj. o czyn z art. 155 k.k. - mówi pełniący funkcję zastępca Prokuratora Rejonowego w Krośnie - Tomasz Lorenc.

Ciało znaleziono kilkaset metrów od domu w Krościenku Wyżnym. - Poszukiwania odbywały się w terenie leśnym, silnie zakrzewionym, a także zarośniętym wielką trawą. Stąd też zakres poszukiwań był szeroki - mówi podkomisarz Paweł Buczyński, rzecznik prasowy krośnieńskiej Policji.

Sekcję zwłok Jerzego Krzanowskiego zaplanowano na poniedziałek, 10 czerwca w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Jerzy Krzanowski to jeden ze współzałożycieli krośnieńskiej firmy Nowy Styl. Jest również jednym z najbogatszych Polaków. Jerzy z bratem Adamem w 1994 roku założyli w Krośnie firmę meblarską Nowy Styl. Firma specjalizuje się w produkcji krzeseł. Marka rozpoznwalna jest w Polsce i w Europie. Dostarcza produkty do ponad 70 krajów. W 2023 roku przychody ze sprzedaży Nowego Stylu sięgnęły 310 mln euro. Firma zasłynęła między innymi z produkcji siedzisk stadionowych na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 r. w Katarze. W roku 2021 Jerzy Krzanowski wspólnie z bratem uplasował się na 57. miejscu listy 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes".

Afera korupcyjna w tle...

W 2016 r. Jerzy Krzanowski usłyszał zarzuty korupcyjne. Razem z nim została zatrzymana Patrycja Z., była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA oraz  cztery inne osoby. Zarzucono mu "wpływanie na urzędnika państwowego", a konkretnie ówczesną wiceprezes wspomnianej agencji. Biznesmen nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Twierdził, że jest niewinny. Oskarżony Jerzy Krzanowski opuścił areszt za poręczeniem majątkowym.

O czym mowa? W 2015 r. Nowy Styl uruchomił fabrykę mebli w Jaśle, gdzie na jej budowę i rozwój otrzymał z Polskiej Agencji Restrukturyzacji Przemysłu około 40 mln zł unijnej dotacji. Według ustaleń, Jerzy Krzanowski miał opłacić oskarżonej Patrycji Z. wyjazd turystyczny do Dubaju. To pod nią podlegała specjalna strefa ekonomiczna, w której realizowano inwestycje i rzekomo właśnie gest Krzanowskiego przyczynił się do tego, że firma uzyskała zwolnienie gwarancji bankowej.

Przedstawiciele firmy podkreślili, że Jerzy Krzanowski i Patrycja Z. byli jedynie przyjaciółmi. Jak twierdzą, ich znajomość nie przyniosła grupie Nowy Styl żadnych korzyści, a wspólny, rodzinny urlop w Dubaju, który był częścią zarzutów, miał miejsce, kiedy kobieta nie pełniła już publicznej funkcji. Zobacz: NOWY STYL WYJAŚNIA: Jerzego Krzanowskiego i Patrycję Z. łączy przyjaźń

Sprawa wróciła w lutym 2024 roku, prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do sądu aktu oskarżenia przeciwko Patrycji Z. – byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz przeciwko Jakubowi M. – byłemu dyrektorowi Departamentu Projektów Własnych Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. O tym można przeczytać - tutaj.

Na ławie oskarżonych miał zasiąść również Jerzy Krzanowski. Miał odpowiadać za skorumpowanie Patrycji Z. (art. 229 § 1 kk w zb. z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk). Według prokuratury, wspólnie z Jerzym w przestępczym procederze uczestniczyła również Maria K., która była kierownikiem projektu realizowanego przez meblarską spółkę z Podkarpacia ze środków Unii Europejskiej. Została ona oskarżona o popełnienie przestępstwa z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, które popełniła współdziałając z Jerzym Krzanowskim.

Do sprawy powrócimy....

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?