KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2012/03/26/a

Gorący weekend dla strażaków

Piękna, słoneczna pogoda i wciąż mnóstwo suchej trawy na polach. Ubiegły weekend był „rajem piromanów”. Za to strażacy zarówno z krośnieńskiej PSP, jak i jednostek OSP mieli ręce pełne roboty. Do samych pożarów w Krośnie i powiecie wyjeżdżali aż 107 razy! W większości były to pożary traw. Dwukrotnie paliło się na krośnieńskim lotnisku.

REKLAMA


alt

Sezon na trawę
Od początku marca trwa „sezon pożarów traw”. Strażacy wyjeżdżają do akcji średnio 10 razy na dobę, to naprawdę niemało. Tymczasem ostatni weekend był wyjątkowo gorący. Od piątku (23 marca) do dzisiaj (poniedziałek 26 marca), gasili aż 107 mniejszych i większych pożarów. Tylko ostatniej nocy wzywani byli do 30 różnych zdarzeń. W samym Krośnie, w czasie ostatniego weekendu strażacy interweniowali 21 razy. Większość działań w ostatnich dniach to niestety efekt głupoty ludzi wypalających trawy.

alt

Pożary
Pomimo apeli o rozsądek (również w KrosnoCity.pl: Palenie trawy [Zobacz video]), nadal wiele osób „porządkuje” teren po zimie wypalając trawy. Najwyraźniej zdarzają się też piromani, dla których pożar to dobra rozrywka. Niestety gaszenie tych pożarów to gigantyczne koszty i ogromne zagrożenie dla ludzi i budynków. Przykładowo w Rzepniku, doszło do zapalenia się ściany budynku w wyniku wypalania traw. - Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych informuje  bryg. mgr inż. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno.

Pożar lotniska
Sobotni pożar trawiastej części krośnieńskiego lotniska przy ul. St Batorego, doskonale widoczny z osiedla Traugutta, zaliczony został do dużych pożarów (informowaliśmy o nim już w KrosnoCity.pl: Głupota przyczyną pożarów).

alt

Łącznie spłonęło około 17 hektarów terenu. Akcja strażaków trwała ponad 3 godziny. Pożar gasiło łącznie 7 zastępów strażaków. Jedna jednostka (9 strażaków) z KM PSP, 3 zastępy (kolejnych 18 ratowników) z jednostek OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz 2 jednostki OSP z poza systemu (12 ludzi).

{vimeo}39184874{/vimeo}

Kolejny pożar w rejonie ul. Lotników zgłoszono w niedzielę (25 marca), w nocy (22:28). Tym razem ogień był niewielki i nie zdążył się rozprzestrzenić. Sytuację szybko opanowała jednostka OSP z Suchodołu.

{gallery}wiadomosci/2012/03/26/a{/gallery}

Piotr Dymiński
Foto: Mateusz Głód

  • autor: Piotr Dymiński

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?