KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spłonął turystyczny autokar

Pożar zniszczył turystyczny autokar w miejscowości Szklary (gmina Jaśliska). Na szczęście kierowca zdążył ewakuować pasażerów, nikomu nic się nie stało. Ogień opanowali strażacy, w tym bardzo szybko zmobilizowani ochotnicy z OSP Rymanów. Wszystko wydarzyło się w niedzielę (29 kwietnia) rano.

REKLAMAJak informuje bryg. mgr inż. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno o godzinie 6:47 odebrane zostało zgłoszenie o pożarze autokaru turystycznego. Dyżurny zadysponował na miejsce dwie jednostki, w tym, przy pomocy Selektywnego Systemu Wywoływania wezwał jednostkę OSP z Rymanowa. Taki system mają jednostki OSP ujęte w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. – System pozwala automatycznie uruchomić syrenę droga radiową, ponadto równocześnie rozsyła SMS z powiadomieniem do strażaków – mówi Mariusz Kozak.

alt

Niedzielny pożar nastąpił w miejscu odludnym i odległym od jednostek ratowniczych, pomimo tego strażacy z OSP Rymanów byli na miejscu już w kilkanaście minut od zgłoszenia pożaru (o godzinie 7:03 pierwszy zastęp był na miejscu). Niedługo później do akcji dołączył zastęp z JRG z Krosna.

alt

Przed przybyciem strażaków kierowca podjął próbę ugaszenia ognia gaśnicami proszkowymi będącymi na wyposażeniu autokaru. Ze względu na szybki rozwój pożaru działania kierowcy były nie skuteczne. Na szczęście zdążył ewakuować pasażerów w bezpieczne miejsce. Z relacji strażaków z OSP Rymanów wiemy, że w momencie przyjazdu pierwszego zastępu, płomieniami objęta była komora silnika i tył autokaru.

alt

To efekt kilkunastu minut swobodnego rozwoju pożaru, którego nie powstrzymały podręczne gaśnice. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych, jednego do wnętrza pojazdu, drugiego na zewnątrz. Jednocześnie, w obecności kierownika wycieczki przeliczono ponownie ewakuowanych kuracjuszy. Pożar rozprzestrzeniał się od strony komory silnika, jedną z prawdopodobnych przyczyn jest zwarcie w instalacji elektrycznej.

Autokarem podróżowało 55 osób. Byli to kuracjusze wypoczywający w Sanatoriach w Uzdrowisku Rymanów Zdrój, którzy wybrali się na wycieczkę do miejscowości Miszkolc na Węgrzech.
Przewoźnik podstawił zastępczy autokar, którym pasażerowie mogli kontynuować dalszą podróż. Pojazd uległ częściowemu spaleniu, nikomu nic się nie stało.

Piotr Dymiński, OSP Rymanów

 • autor: Piotr Dymiński, OSP Rymanów

8 komentarzy

 • maniek

  Brawa dla kierowcy za szybką reakcję i dla strażaków za dobrą organizację!

  Zgłoś nadużycie maniek piątek, 04, maj 2012 14:17 Link do komentarza
 • maro

  Przy okazji Św. Floriana - wszystkim Strażakom życzę Pomyślności, Szczęścia, Spokoju i jak najmniejszej ilości pożarów, oby ogień towarzyszył Wam przy okazji towarzyskich spotkań przy ognisku i ćwiczeń. Pozdrawiam M

  Zgłoś nadużycie maro piątek, 04, maj 2012 13:49 Link do komentarza
 • Strażak OSP

  Witam
  Brałem udział w gaszeniu tego autobusu: zgłoszenie otrzymaliśmy o godz: 6:47 ( W tym momencie dyzurny z PSP Krosno uruchomił syrene w OSP Rymanów) a o godzinie 6:50 zgłosiliśmy wyjazd - czyli w 3 minuty sześciu strażaków zebrało sie i wyjechało do akcji - 13 minut zajeło nam dojechanie na miejsce odległośc była spora do tego serpentyny.( Czas zgłoszenia wyjazdu i przyjazdu na miejsce jest rejestrowany przez dyzurnego w specjalnym systemie co do minuty, dlatego są podawane czasy z taką dokładnością). Jak było napisane wczesniej pozar samochodu czy to autobusu rozprzestrzenia sie bardzo szybko, i żeby uratowac ten autobus to bysmy chyba musieli siedziec i czekac przy tym autobusie. Jak widzielismy na zdjęciach pożar objął 1/3 autokaru. Zaznaczyc należy to że dzieki Selektywnemu wywołaniu strażacy tak szybko sie zbieraja w remizie i wyjeżdzaja do akcji (czyli dyzurny w Krośnie odbiera zgłoszenie i jednocześnie uruchamia droga radiową syrene w danej jednostce oraz automatycznie zostają wysyłane sms-y do strażaków, do tego systemy należy 19 Jednostek w powiecie Krosnieńskim m:in OSP Rymanów).

  Zgłoś nadużycie Strażak OSP czwartek, 03, maj 2012 19:28 Link do komentarza
 • Misha

  Weźcie pod uwagę że to ochotnicy. W niedziele rano dostali SMS, że jest pożar, musieli dobiec do remizy i przejechać kilkanaście kilometrów, a i tak byli na miejscu w 16 minut od zgłoszenia (a nie od tego jak dostali sms) . Brawo!!

  Zgłoś nadużycie Misha środa, 02, maj 2012 13:28 Link do komentarza
 • maro

  Zazwyczaj oceny powinny być wydawane wg zasady sprawdzenia całości zagadnienia. Wg zdjęć: nieuszkodzone koło, a lakier nad kołem zaledwie zdążył się odbarwić (foto 2), mam wrażenie, żę znajdujace się blisko siebie siedzenia zajmowały się jedno od drugiego, a płomienie z nich (tworzywa sztuczne mają wysokoą energię spalania), zniszczyły podsufitkę (też z tworzyw sztucznych). Widzę 6 rzędów spalonych siedzeń, w tym najbliższyi zaledwie nadpalony. Strażacy naprawdę musieli się uwijać! A tak żartem mówiąc, to weźnie się trochę kolorowego spraju, parę metrów wykałdziny, kupi na allegro parę fotelików (to duży wudatek bo około 20 sztuk + cały tył) silniczek się wymyję i autobusik będzie jak nowy! Pozdrawiam M

  Zgłoś nadużycie maro środa, 02, maj 2012 12:47 Link do komentarza
 • stivson

  Słuchaj synek, jak nie znasz procedur gaszenia pojazdów, to z nich nie oceniaj, bo się na śmieszność narażasz

  Zgłoś nadużycie stivson środa, 02, maj 2012 11:46 Link do komentarza
 • sfb

  ugas szybciej ;/ takis cwany a nie masz pojecia jak szybko pali sie autobus albo samochod. zeby opanowac pozar musieliby chyba siedziec i czekac przy autobusie

  Zgłoś nadużycie sfb środa, 02, maj 2012 02:17 Link do komentarza
 • omnix 333

  "Ogień opanowali strażacy, w tym bardzo szybko zmobilizowani ochotnicy z OSP Rymanów."cytat widać co pozostało z autokaru na 3 zdjęciu .Oby nie musieli gasić domostw .Strach pomyśleć .

  Zgłoś nadużycie omnix 333 środa, 02, maj 2012 01:22 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?