Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Na początku tygodnia chmur trochę przybędzie. Nie będzie ani za ciepło, ani za zimno

Mało aktywny front chłodny przyniesie wzrost zachmurzenia Mało aktywny front chłodny przyniesie wzrost zachmurzenia Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Osiadanie powietrza w wyżu i występująca w jego obrębie inwersja osiadania - w Legionowie występująca dziś już na wysokości 1,3 km n.p.m., a także oczywiście napływ suchej masy powietrza to czynniki skutecznie zapobiegające tworzeniu się zachmurzenia kłębiastego w ciągu dnia. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę obserwowaliśmy więc albo niebo bezchmurne, albo zachmurzone mniej niż w 12% chmurami piętra wysokiego. Weekend był więc pogodowo udany, choć w niedzielę rano mogliśmy zmarznąć, gdyż temperatura spadła wtedy do prawie -1 °C.

REKLAMAW bardzo odległych czasach, gdy technologia była o wiele mniej zaawansowana, sieć pomiarowa mało rozbudowana, a wiedza meteorologiczna nieporównywalnie mniejsza - pogodę przewidywano głównie na podstawie zmian ciśnienia. I tak na barometrach możemy zauważyć spadkową jego tendencję utrzymującą się od niedzielnej nocy począwszy. Sugeruje to (a przynajmniej powinno) słabnięcie wyżu i tak też jest w rzeczywistości. Mimo to jego oddziaływanie jest i przez jakiś czas będzie jeszcze odczuwalne. Jednak już w poniedziałek chmur przybędzie, a związane one będą z mało aktywnym, rozmywającym się frontem atmosferycznym przemieszczającym się z północy na południe. Słońca zatem będzie mniej, ale w dalszym ciągu powinno być umiarkowanie ciepło.

Zanik inwersji w warstwie granicznej i napływ za frontem wilgotniejszego powietrza sprawi, że zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek (przede wszystkim) rozwijać się mogą także chmury kłębiaste typu Cumulus lub Stratocumulus wywodzące się z rozrostu tych pierwszych. We wtorek - tj. 1 kwietnia - rozpoczynamy w meteorologii okres nazywany półroczem ciepłym, kończący się wraz z ostatnim dniem września.

W poniedziałek w ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ płytkiej zatoki niżowej znad Rosji z mało aktywnym, chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 14 °C do 15 °C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, początkowo będzie powoli spadać, dopiero pod wieczór zacznie wzrastać. Warunki biometorologiczne obojętne i niekorzystne.


Pierwszy dzień półrocza ciepłego minie nam pod znakiem klina wyżu i napływu chłodnego powietrza z północnego zachodu. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy w zasięgu płytkiej zatoki niżowej znad Europy Wschodniej i związanego z nią rozmywającego się, chłodnego frontu atmosferycznego. Początkowo pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim, ale w drugiej połowie nocy z północnego zachodu napłynie chłodniejsze, choć również polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Bez opadów. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie bardzo powoli wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Szwecją. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 11 °C do 12 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni skręcający na północny. Widzialność bardzo dobra, od 25 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne na ogół obojętne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj