Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Napływa powietrze zwrotnikowe. Początek tygodnia gorący i parny

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Zasygnalizowany w prognozie poprzedniej proces przebudowy pola barycznego nad kontynentem zachodzi w sposób dokładnie taki jak przewidywano. Centrum wyżu jest już nad zachodnią Rosją, a oś rozległego obszaru obniżonego ciśnienia przebiega przez obszar od Morza Północnego, przez część Europy Zachodniej, po Morze Śródziemne. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi odbywa się adwekcja mas powietrza z południa-południowego wschodu, między innymi do Polski, a im wyżej tym składowa południowa napływu jest większa.

REKLAMAMówimy już o powietrzu zwrotnikowym, które zagości u nas na dłużej. Prędkość przemieszczania się frontu chłodnego, znajdującego się aktualnie w Europie Zachodniej i wprowadzającego łagodne powietrze polarno-morskie znad Atlantyku, jest niewielka, sam front ma zaś wyraźną tendencję do falowania, co jeszcze spowalnia jego ekspansję na wschód. Musimy przygotować się zatem na kolejny tydzień gorąca. W powietrzu zwrotnikowym, które zawsze jest chwiejne, w dalszej części tygodnia, będą mogły znów pojawiać się okresowe, zwykle popołudniowe burze, tworzące się wewnątrz gorącej i wilgotnej masy. I na te zjawiska uważajmy najbardziej, bo choć występują lokalnie, to ich przebieg, po ogrzaniu się powietrza do blisko trzydziestu stopni Celsjusza, bywa niekiedy dynamiczny. W poniedziałek i wtorek burz jeszcze powinniśmy uniknąć.


W poniedziałek pozostaniemy w gorącym powietrzu zwrotnikowym. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdować się będziemy w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a rozległym niżem rozciągającym się od Europy Zachodniej po Morze Śródziemne. Z południowego wschodu napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego i możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 16 °C do 17 °C. Wiatr słaby, wschodni-południowo-wschodni. Widzialność dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie stabilne.

W poniedziałek w ciągu dnia stopniowo nasuwać się zacznie zatoka związana z rozległym niżem rozciągającym się od Europy Zachodniej po Morze Śródziemne. Z południa napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie umiarkowane, rano przejściowo duże. Na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 29 °C do 30 °C. Wiatr słaby, z kierunków południowych i wschodnich. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


We wtorek ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie istotnym zmianom. Źródło: Weatheronline.pl, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy w zasięgu zatoki wspomnianego, rozległego niżu. Z południa napływać będzie wciąż gorące powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie umiarkowane i duże, ale na ogół bez opadów. Temperatura minimalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1011 hPa i będzie wolno spadać.

We wtorek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie istotnym zmianom i pozostaniemy w tej samej zatoce niskiego ciśnienia, w gorącym powietrzu zwrotnikowym napływającym z południa. Zachmurzenie umiarkowane i duże, jednak na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 29 °C do 30 °C. Wiatr słaby, południowy-południowo-wschodni, tylko rano jeszcze wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 25 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1009 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj