KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Będzie słonecznie i dość ciepło, ale zacznie porywiście wiać. Na termometrach do 12 °C

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Po bardzo spokojnym tygodniu na mapach prognostycznych pola ciśnienia zauważalne są zasadnicze zmiany. Klin geopotencjału sięgający nad Polskę w najbliższych dniach przemieści się nad wschodnią część kontynentu, zaś zasięg rozległego niżu, obejmującego niemal całą Europę Zachodnią, jeszcze wyraźniej zwiększy się.

REKLAMA


Dla nas oznacza to spadek ciśnienia, ale bardziej istotną zmianą jest wzrost gradientu barycznego nad całą Polską. Skutkiem tego od poniedziałku będziemy w coraz silniejszym strumieniu cyrkulacji południowej, do której dołączy efekt fenowy. W najbliższych dniach nie będzie już dominować wiatr słaby ani tym bardziej cisza (jak to bywało okresami w ostatnim czasie), ale już dość silny i w dodatku porywisty wiatr południowy, opadający ze wzniesień Beskidu Niskiego i niekorzystnie wpływający na nasze samopoczucie. Pozytywnym skutkiem efektu fenowego będzie mniejsza ilość chmur. Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest więc to, że pomimo porywistego wiatru będzie dość ciepło jak na listopad, słońca również z pewnością nie zabraknie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy pod wpływem wyżu znad Ukrainy. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Bez opadów. Temperatura minimalna od 5 °C do 6 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1021 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia pozostaniemy jeszcze na skraju wyżu znad Europy Wschodniej, w strumieniu cyrkulacji południowej. Z południa wciąż napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe, jedynie rano umiarkowane. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 11 °C do 12 °C. Wiatr fenowy, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 16 m/s (58 km/h), południowy. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne, przechodzące w niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek znajdziemy się w obszarze przejściowym pomiędzy stabilnym wyżem znad Europy Wschodniej a rozległym układem niskiego ciśnienia obejmującym Europę Zachodnią i Północną. Z południa wciąż napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie, okresami zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w porywach maksymalnych do 16 m/s (58 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 12 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie spadać.

We wtorek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nad regionem nie zmieni się względem poprzedzającej dzień nocy. Z południa nadal napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i bez opadów. Temperatura maksymalna od 11 °C do 12 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 18 m/s (65 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomum morza wyniesie w południe 1011 hPa i będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?