KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Koniec marca daleki od wymarzonego. Będzie zmiennie i z porywistym wiatrem

Koniec marca ze sporymi wahaniami ciśnienia, zmienną aurą i porywistym wiatrem. Koniec marca ze sporymi wahaniami ciśnienia, zmienną aurą i porywistym wiatrem. Fot. PixaBay

Niż Islandzki, czyli jeden z ważniejszych układów barycznych w meteorologii umiarkowanych szerokości geograficznych, wyraźnie wrócił do formy. Jego zasięg obejmuje w tej chwili całą północno-zachodnią Europę, Wyspy Brytyjskie i część Skandynawii, niebawem jego wpływ obejmie także Europę Środkową. Tymczasem Wyż Azorski na swoim miejscu; to wszystko sprawia, że odbudowała nam się strefowa, zachodnia cyrkulacja atmosfery. A za nią nadejdzie zmienna i okresami wietrzna pogoda z wahaniami ciśnienia; porywisty wiatr może pojawiać się zarówno w przednich częściach niżów wtórnych jak i w ich tylnych częściach; okresami deszcz i deszcz ze śniegiem, okresami wyjrzy słońce.

REKLAMA


W nocy z niedzieli na poniedziałek od zachodu zacznie nasuwać się pogłębiający, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, przemieszczający się znad północno-zachodnich Niemiec nad południowo-wschodni Bałtyk. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, słabe opady deszczu. Wiatr umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, porywisty, w porywach do 18 m/s (65 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 999 hPa, będzie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia będziemy pod wpływem niżu znad Morza Bałtyckiego. Rano nad regionem przemieści się chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodne i wilgotne, polarno-morskie powietrze z zachodu. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w porywach do 17 m/s (61 km/h), zachodni i południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana do bardzo dobrej, od 8 km w przelotnych opadach deszczu do 35 km w przejaśnieniach. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 996 hPa, będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy w tylnej części tego samego niżu, którego centrum do rana przemieści się nad Zatokę Fińską. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego, napływającej z zachodu. Zachmurzenie zmienne, początkowo zanikające, przelotne opady deszczu. W drugiej połowie nocy większe rozpogodzenia do zachmurzenia małego i zanik opadów. Temperatura minimalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, nad ranem skręcający na południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1006 hPa, przez większą część nocy będzie wzrastać, nad ranem jednak znów zacznie spadać.

We wtorek w ciągu dnia będziemy w silnym strumieniu cyrkulacji zachodniej cyklonicznej, a od zachodu nasuwać się będzie kolejny, głęboki, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, przemieszczający się znad Danii nad Polskę z ciepłym frontem atmosferycznym, za którym z południowego zachodu napłynie nieco cieplejsze, polarno-morskie powietrze. Rano zachmurzenie małe, w ciągu dnia stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 7 °C do 8 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 18 m/s (65 km/h), południowy i południowo-zachodni. Widzialność dobra pogarszająca się do umiarkowanej, od 6 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 999 hPa, będzie szybko spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?