KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Koniec tygodnia będzie chłodniejszy. Pojawią się opady deszczu i burze

 Piątek będzie ostatnim gorącym dniem 2015 roku. W weekend chłodniej i mogą występować burze. Piątek będzie ostatnim gorącym dniem 2015 roku. W weekend chłodniej i mogą występować burze. Fot. PixaBay

Szerokim strumieniem napływa dziś do całej Polski gorące powietrze zwrotnikowe znad północnej Afryki. Dość silny wiatr osłabnie u nas wieczorem, ale efekt fenowy zaniknie dopiero jutro nad ranem. Potem kolejny gorący dzień, jednak już bez wiatru fenowego, temperatura wzrośnie do 26°C. To będzie ostatni dzień z temperaturą przekraczającą 25°C w tym roku.

REKLAMA


Niż znad Morza Północnego zestarzał się i już wypełnia się; zaniknie jednak całkowicie dopiero w przyszłym tygodniu nad Skandynawią. W nocy znad Sudetów nad Polskę wejdzie związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wyrażona w polu wiatru linią zbieżności. Oś tej zatoki przejdzie nad Krosnem i regionem dopiero nad ranem, kończąc efekt fenowy, najbliższa noc znów będzie ciepła, ale nad ranem temperatura spadnie do 18°C. Za strefą konwergencji podążać będzie już bardzo powoli pofalowany front atmosferyczny, który zatrzyma się w piątek nad Karpatami na kilka dni i będzie falował - niże powstałe z tych fal przyniosą długo oczekiwany deszcz także i u nas pod koniec tygodnia, pozostaniemy w zwrotnikowej masie powietrza, ale pod chmurami i w opadach deszczu będzie znacznie chłodniej aniżeli choćby dzisiaj.

W nocy z czwartku na piątek znajdować się będziemy pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, która znad Sudetów szybko przemieści się nad Estonię. Nad ranem dotrze związana z nią linia zbieżności. Z południowego zachodu napływać będzie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura minimalna od 18°C do 19°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych, dopiero nad ranem słabnący i skręcający na północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1008 hPa i będzie szybko rosnąć.

W piątek w ciągu dnia znajdziemy się w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Z południowego zachodu napływać będzie gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 25°C do 26°C. Wiatr słaby, północno-zachodni skręcający na wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne przechodzące w niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę zaczniemy dostawać się pod wpływ płytkiego niżu znad Węgier. Będziemy w strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające najpierw do umiarkowanego, a następnie do dużego. Przelotne opady deszczu, lokalnie niewykluczona burza. Temperatura minimalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra, od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa, będzie się wahać.

W sobotę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem płytkiego niżu znad Węgier, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu wciąż napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Będzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 21°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę sytuacja baryczna w regionie nie zmieni się w sposób istotny. Pozostaniemy w tym samym, ciepłym i wilgotnym, zwrotnikowym powietrzu. Zachmurzenie całkowite, przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 13°C do 14°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1019 hPa, będzie spadać.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem niżu znad Węgier, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Wciąż napływać będzie jeszcze wilgotne powietrze zwrotnikowe. Będzie zachmurzenie duże i całkowite, przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?