KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Na początku tygodnia sięgnie wyż. We wtorek nad ranem 4°C, a po południu 20°C

Początek tygodnia z wyżową aurą. We wtorek, po chłodnej nocy i poranku, będzie przyjemnie i słonecznie. Początek tygodnia z wyżową aurą. We wtorek, po chłodnej nocy i poranku, będzie przyjemnie i słonecznie. Fot. PixaBay

Quasi-stacjonarny front atmosferyczny od piątku wieczór jest nad Pogórzem Karpackim. W środkowej troposferze oś rozległej zatoki przebiega południkowo od Bornholmu aż po Włochy. Adwekcja wirowości dodatniej w jej przedniej, wschodniej części utrzymuje aktywność frontu, linie prądu na poziomie 500 mb są niemal równoległe względem jego położenia. W strefie znacznego kontrastu termicznego powstają w takiej sytuacji płytkie zaburzenia falowe, osiągające niekiedy stadium płytkiego niżu, przemieszczającego się wzdłuż frontu i powodującego znaczny wzrost aktywności zjawisk na styku ciepłej i chłodnej masy powietrza. Taki niż jest właśnie nad Węgrami, późnym wieczorem jednak zacznie wchodzić nad Słowację, a już jutro rano będzie nad zachodnią Rosją.

REKLAMA


Tym razem już zdecydowany ruch płytkiego niżu na północ-północny wschód oraz postępująca na wschód ekspansja klina Wyżu Azorskiego doprowadzi w końcu do wymiany mas powietrza ze zwrotnikowej na polarną, w której ponad 3/4 obszaru Polski jest już od piątku, i wyjścia strefy frontu nad Europę Wschodnią. W poniedziałek zatem już bez opadów, ze słabym, co najwyżej umiarkowanym, zachodnim i północno-zachodnim wiatrem i temperaturą maksymalną około 16°C. W nocy z poniedziałku na wtorek znad Małopolski nad Białoruś przemieści się słaby, odrywający się od słabnącego klina wyżowego samodzielny, mobilny wyż, we wtorek kierunek wiatru odwróci się o 180° w odniesieniu do poniedziałku - na wschodni i południowo-wschodni, pomimo chłodniejszej nocy popołudnie będzie jednak cieplejsze od poniedziałkowego, z temperaturą dobijającą do około 20°C.

W nocy z niedzieli na poniedziałek początkowo będziemy pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Węgier nad zachodnią Rosję i związanego z nim pofalowanego frontu chłodnego, jednak później od zachodu rozbuduje się klin Wyżu Azorskiego. Z zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z postępującymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Wczesnym wieczorem zanikające, słabe opady mżawki. Temperatura minimalna od 7°C do 8°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa, przez noc nieznacznie wzrośnie.

W poniedziałek w ciągu dnia będziemy pod wpływem klina Wyżu Azorskiego. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, dopiero późnym popołudniem i wieczorem możliwe większe rozpogodzenia. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do pozaiomu morza wyniesie w południe 1017 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z poniedziałku na wtorek będziemy pod wpływem wyżu, który znad Małopolski przemieści się nad Białoruś. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Nad ranem miejscami mgły ograniczające widzialność do 600 metrów. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność bardzo dobra pogarszająca się do bardzo słabej, od 0,6 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa, będzie się lekko wahać.

We wtorek w ciągu dnia pozostaniemy jeszcze na skraju wyżu, który znad Białorusi przemieści się nad zachodnią Rosję. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Rano zanikające mgły. Temperatura maksymalna od 20°C do 21°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich i południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra, tylko wcześnie rano w zanikających mgłach bardzo słaba, od 0,9 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?