KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wraz z mrozem wraca złe powietrze

Prognoza jakości powietrza na czwarte, 19 stycznia, godz. 23:00 Prognoza jakości powietrza na czwarte, 19 stycznia, godz. 23:00 Źródło: WIOŚ Rzeszów

Prognozy jakości powietrza dla Krosna na najbliższe godziny i dni nie są najlepsze. Prawdopodobną przyczyną może być ogrzewanie budynków związane z mrozami.

REKLAMA


- W ostatnich dniach notowaliśmy niskie temperatury powietrza, co przyczynia się do zwiększenia ilości spalania paliw, głównie węgla i drewna w domowych piecach grzewczych. W wyniku większego spalania zwiększyła się emisja gazów tworzących tzw. niską emisję.  Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza (pył PM 10 i pył PM 2,5) są problemem na terenie całej Polski, głównie w obszarach o dużym ruchem samochodowym oraz o dużej ilości domów mieszkalnych ogrzewanych za pomocą pieców opalanych węglem, drewnem. Dodatkowo niekorzystne warunki meteorologiczne, bardzo niskie temperatury powietrza, brak wiatru i warunki inwersyjne znacznie potęgują to zjawisko - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Najgorsze powietrze będzie głównie nocami, kiedy "bardzo zły" indeks będzie obejmował prawie całe miasto. W ciągu dnia prognozowany indeks jakości powietrza dla Krosna może być umiarkowany lub dobry. Zobacz animację, by sprawdzić, które części miasta będą zagrożone i o jakich porach.


Źródło: WIOŚ Rzeszów

Co to oznacza indeks "bardzo zły"? Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wyjaśnia: "osoby narażone na ryzyko (osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza) powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz, pozostała populacja powinna ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane".

- Prosimy właścicieli, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami na węgiel i drewno, aby zwrócili baczną uwagę na jakość stosowanego paliwa i sposób prowadzonego procesu spalania, aby ograniczyć do minimum powstawanie zanieczyszczeń pyłowych - informuje WIOŚ.

pd

  • autor: pd/mg

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?