Logo
Wydrukuj tę stronę

Na początku tygodnia mróz, największy w poniedziałek rano. Będzie sporo chmur

Mimo cyrkulacji zachodniej początek tygodnia będzie u nas mroźny. Na niebie sporo chmur. Mimo cyrkulacji zachodniej początek tygodnia będzie u nas mroźny. Na niebie sporo chmur. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Zimą bardzo często zdarza się, że mimo panowania ciepłej cyrkulacji zachodniej w naszym rejonie długo utrzymuje się chłód. Zwłaszcza jeśli mamy wiatr południowy, a więc zimny, wiejący od strony gór, nieposiadający jednocześnie cech fenowych - wtedy powiat krośnieński bywa niemal najchłodniejszym rejonem Polski, ustępując pod tym względem tylko szczytowym partiom gór. I tak jest aż do momentu skrętu wiatru na zachodni, kiedy to i u nas w końcu wyraźnie temperatura wzrasta. Taki też zapowiada się początek tygodnia, mimo że napływać zacznie coraz cieplejsze powietrze, to w ogóle nie ociepli się względem weekendu, a wręcz przeciwnie, poniedziałek będzie jeszcze mroźniejszy od niedzieli, a przy przejaśnieniach nad ranem temperatura spadnie miejscami do -6°C. W dzień przypłyną chmury frontu okluzji ciepłej, lecz chłód utrzyma się. Wtorek też zapowiada się zimny, mimo że w pozostałej części kraju będzie zdecydowanie odwilżowo.

REKLAMA


W nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6 stycznia 2020) dostaniemy się pod wpływ wyżu, który znad Alp do rana zdąży przemieścić się nad Bałkany. Będziemy w powietrzu arktycznym starym. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Temperatura minimalna od -6°C do -5°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1035 hPa, w pierwszej połowie nocy będzie wzrastać, nad ranem natomiast zacznie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia (6 stycznia 2020) dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niskiego ciśnienia rozciągającego się od północnego Atlantyku, przez Morze Norweskie, Skandynawię, aż po północno-zachodnią Rosję. Od zachodu powoli nasuwać się zacznie front zokludowany. Pozostaniemy jednak w przetransformowanej masie powietrza arktycznego. Zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1030 hPa, będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek (6/7 stycznia 2020) sytuacja baryczna nie ulegnie wyraźnej zmianie. Napływać zacznie przetransformowane powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże. Temperatura minimalna od -4°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1029 hPa, będzie powoli spadać.

We wtorek w ciągu dnia (7 stycznia 2020) pozostaniemy w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia, w strefie frontu okluzji. Z zachodu napływać będzie powietrze polarno-morskie stare. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od -2°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1028 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020