Logo
Wydrukuj tę stronę

Do soboty chłodne poranki i bardzo suche powietrze. Weekend przyniesie opady deszczu

W piątek i do południa w sobotę chłodno i bardzo sucho. Dalsza część weekendu z przelotnymi deszczami. W piątek i do południa w sobotę chłodno i bardzo sucho. Dalsza część weekendu z przelotnymi deszczami. Fot. PixaBay

Od środy znajdujemy się w wyraźnej cyrkulacji północnej antycyklonalnej, w której pogoda kształtowana jest przez wyż, a z Arktyki przez Skandynawię i Bałtyk napływa chłodna i bardzo sucha masa powietrza. Dopiero w sobotę przez Polskę z zachodu na wschód przewędruje front atmosferyczny z opadami deszczu. Po jego przejściu napływać zacznie wilgotniejsze powietrze o rodowodzie atlantyckim. W niedzielę z kolei deszcze przelotne, możliwe też lokalne krótkotrwałe burze. Do tego czasu nadal chłodne noce, z temperaturą minimalną spadającą do 1°C. Popołudniami najwyżej kilkanaście stopni i niska wilgotność względna, w piątek i w sobotę przed nadejściem frontu spadająca do 20%-25%. Większe i trwałe ocieplenie widać już jednak na horyzoncie, nadejdzie ono pod koniec miesiąca.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (21/22 maja 2020) pogodę kształtować będzie rozległy wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Skandynawii przez Bałtyk Południowy i zachodnią Polskę aż po Morawy. Z północy napływać będzie chłodne i suche powietrze pochodzenia arktycznego. Będzie bezchmurnie. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1025 hPa, będzie powoli wzrastać.

W piątek w ciągu dnia (22 maja 2020) pozostaniemy pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Skandynawii przez Bałtyk aż po Tatry. Z północy wciąż napływać będzie chłodne i suche powietrze arktyczne stare. Rano bezchmurnie, potem zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa, będzie bez większych zmian. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z piątku na sobotę (22/23 maja 2020) nadal będziemy pod wpływem tego samego wyżu, który przemieści się znad Tatr nad Rumunię. Pozostaniemy w chłodnej i suchej masie powietrza pochodzenia arktycznego. Zachmurzenie małe, nad ranem umiarkowane. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1026 hPa i pozostanie bez większych zmian.

W sobotę w ciągu dnia (23 maja 2020) od zachodu dostaniemy się pod wpływ niżu znad Norwegii i związanego z nim frontu zokludowanego. Pozostaniemy w przetransformowanym powietrzu arktycznym, dopiero późnym popołudniem za frontem z zachodu napływać zacznie wilgotniejsze powietrze polarno-morskie. Rano zachmurzenie umiarkowane, w kolejnych godzinach szybki wzrost zachmurzenia - już przed południem do dużego, a po południu do całkowitego. W drugiej połowie dnia słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C do 18°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1024 hPa, będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę (23/24 maja 2020) będziemy pod wpływem tego samego niżu, przemieszczającego się znad Norwegii przez Szwecję nad Bałtyk, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu okluzji. Z zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 9°C do 10°C. Wiatr słaby, południowy skręcający na północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1023 hPa i będzie wzrastać.

W niedzielę w ciągu dnia (24 maja 2020) będziemy w zasięgu oddziaływania rozległego niżu znad Skandynawii. Z zachodu napływać będzie chłodne, wilgotne powietrze polarno-morskie o równowadze chwiejnej. Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, lokalnie również burze. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr umiarkowany, okresami, zwłaszcza w trakcie przelotnych opadów deszczu i burz porywisty, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Widzialność dobra i bardzo dobra, jedynie w strefie opadów krótkotrwałe spadki widzialności do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021