KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

IMGW: burze z gradem i lokalne podtopienia

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Pexels

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia dla Podkarpacia przed burzami z gradem oraz przed gwałtownym wzrostem stanów wody.

REKLAMA


Prognozuje się wystąpienie burz opadami deszczu miejscami rzędu 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady gradu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Gwałtowne wzrosty stanów wody
Jak informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych.

Ostrzeżenie dotyczy obszaru zlewni: Wisłoki, Sanu, Wisłoka, Wieprza, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły, Bugu po Krzyczew (małopolskie, podkarpackie, lubelskie).

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 30%.

- Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne, od strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie w obszarach miejskich) - informuje Przemysław Plewa, dyżurny synoptyk hydrolog IMGW-PIB.

Ostrzeżenia ważne są od wtorku od godziny 12:00 do środy do godziny 02:00.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?