Logo
Wydrukuj tę stronę

Burze z gradem na Podkarpaciu [ALERT IMGW]

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. Lokalnie może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Porywy wiatru mogą sięgać do 90 km/h. Możliwe lokalne podtopienia.

REKLAMA


Noc na Podkarpaciu może być niespokojna. Synoptycy IMGW prognozują - zwłaszcza na zachodzie województwa Podkarpackiego - wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 20, lokalnie do 40 litrów na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia ważne jest od godziny 22:00 (wtorek, 28 sierpnia) do godziny 7:00 (środa, 29 sierpnia). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.

Gwałtowne wzrosty stanów wody, alert pierwszego stopnia
Jak informuje Przemysław Plewa, dyżurny synoptyk hydrolog z Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie (IMGW-PIB), w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia ważne jest od godziny 22:00 (wtorek, 28 sierpnia) do godziny 9:00 (środa, 29 sierpnia). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 60%.

Informacja została wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

 

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021