KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


W drugiej połowie tygodnia duży wzrost ciśnienia i ochłodzenie. Po niedzieli wrócą przymrozki

Weekend chłodny, w niedzielę wieczorem wiatr zmieni kierunek na wschodni. Ciśnienie będzie wysokie. Weekend chłodny, w niedzielę wieczorem wiatr zmieni kierunek na wschodni. Ciśnienie będzie wysokie. Fot. PixaBay

Jak to w półroczu chłodnym bywa, nadszedł trudny dla meteoropatów okres z dużymi wahaniami ciśnienia - o wiele większymi od tych, które obserwujemy chociażby latem. Im silniejszy prąd strumieniowy, tym niższe ciśnienie panuje w centrach głębokich niżów, z kolei rozbudowujące się za nimi antycyklony, mimo że niestabilne i ruchliwe, a co za tym idzie krótkotrwałe, cechują się ciśnieniem wysokim. W drugiej połowie tygodnia wskazania naszych barometrów będą coraz wyższe. Wraz z rozbudową wyżu napłynie także znacznie chłodniejsze powietrze, więc o temperaturach osiągających kilkanaście stopni na jakiś czas zapomnijmy. Ponadto od nocy z niedzieli na poniedziałek począwszy powrócą przymrozki.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (21/22 października 2021) pogodę kształtować będzie głęboki niż, który przemieści się nad Zatokę Fińską. Z zachodu napływać będzie suche powietrze polarno-morskie. Wieczorem zachmurzenie duże, potem jednak od zachodu przejaśni się, a następnie rozpogodzi do zachmurzenia umiarkowanego i małego. Temperatura minimalna od 7°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1011 hPa i będzie wzrastać.

W piątek w ciągu dnia (22 października 2021) pogodę wciąż kształtować będzie ten sam głęboki, choć wypełniający się niż, który wejdzie znad Zatoki Fińskiej nad Rosję. Utrzyma się napływ suchego polarno-morskiego powietrza z zachodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

W nocy z piątku na sobotę (22/23 października 2021) nadal będziemy pod wpływem niżu znad Rosji. Napływać zacznie coraz chłodniejsze polarno-morskie powietrze z północnego zachodu. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia (23 października 2021) pozostaniemy w zasięgu oddziaływania niżu znad Rosji i jego zatoki niskiego ciśnienia wraz z wtórnym chłodnym frontem atmosferycznym. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne i suche powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Lokalnie słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10°C do 11°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, w porywach do 55 km/h, tylko rano i późnym popołudniem słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę (23/24 października 2021) początkowo pozostaniemy jeszcze w zasięgu oddziaływania zatoki niżu znad Rosji i odchodzącego na południowy wschód drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego, jednak po północy od zachodu rozbuduje się wyż znad Czech. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Lokalnie słaby, przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1029 hPa i będzie wzrastać.

W niedzielę w ciągu dnia (24 października 2021) pogodę kształtować będzie wyż przemieszczający się znad Moraw nad Bieszczady. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Rano zachmurzenie duże, potem na ogół umiarkowane, a pod wieczór małe. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr słaby, północno-zachodni skręcający późnym popołudniem i pod wieczór na wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1034 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne obojętne, pod wieczór pogorszą się do niekorzystnych.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?