Logo
Wydrukuj tę stronę

Parność odpuści w czwartek, ale za to wrócą upały. Po południu termometry wskażą 30°C

 Czwartkowy poranek wilgotny i mglisty. Przed południem napływać zacznie suchsze, ale niestety znów upalne powietrze. Czwartkowy poranek wilgotny i mglisty. Przed południem napływać zacznie suchsze, ale niestety znów upalne powietrze. Fot. PixaBay

Podczas gdy od sobotniego popołudnia w zachodniej Polsce niebo niemal całkowicie zasnute jest niskimi, niekiedy deszczowymi chmurami, a temperatura powietrza od trzech dni wynosi tam tylko kilkanaście stopni, nawet nie zbliżając się do 20°C, to u nas wciąż panują nieznośny stres gorąca i parność. Dla zmęczonych tropikalną pogodą nie ma na razie dobrych wieści, bo od czwartku ocieplenie i powrót upałów. Jedynym pocieszeniem jest to, że zamiast powietrza wilgotnego, zwrotnikowego, obecnego teraz, napłynie suche ze wschodu i północnego-wschodu - polarno-kontynentalne. Będzie zatem mniej parno, ale za to goręcej. Wygląda na to, że kres tegorocznych upałów nałoży się z końcem wakacji i nastąpi za około tydzień.

REKLAMA


W nocy z wtorku na środę (23/24 sierpnia 2022) znajdziemy się pod wpływem rozległego niżu znad północno-zachodniej Europy, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Utrzyma się napływ wilgotnego przetransformowanego zwrotnikowego powietrza. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Nad ranem silne zamglenia, a miejscami nawet mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 17°C do 18°C. Widzialność wieczorem dobra, potem stopniowo pogarszająca się do słabej, miejscami do bardzo słabej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa i będzie powoli wzrastać.

W środę w ciągu dnia (24 sierpnia 2022) pogodę kształtować będzie wtórny niż znad Bałkanów wraz z ciepłym frontem atmosferycznym przemieszczającym się ze wschodu na zachód. Pozostaniemy w ciepłym i wilgotnym, zwrotnikowym powietrzu. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Rano zanikające silne zamglenia i lokalne mgły, a potem przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 26°C do 27°C. Wiatr słaby, tylko w czasie burz porywisty, zmienny. Widzialność zmienna, od bardzo słabej rano do umiarkowanej i dobrej na ogół w ciągu dnia. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy ze środy na czwartek (24/25 sierpnia 2022) znajdziemy się w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Utrzyma się jeszcze napływ wilgotnej masy powietrza zwrotnikowego starego. Wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane. Po północy tworzyć się zaczną silne zamglenia i mgły, gdzieniegdzie gęste i wysokie, ograniczające widzialność do 100 metrów, w obszarze ich występowania zachmurzenie wzrośnie do całkowitego. Temperatura minimalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność dobra pogarszająca się do złej. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1018 hPa i będzie bez większych zmian.

W czwartek w ciągu dnia (25 sierpnia 2022) dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Finlandii. Początkowo pozostaniemy jeszcze w wilgotnym i mocno przetransformowanym powietrzu zwrotnikowym, jednak około południa z północnego wschodu napływać zacznie suchsze, ale upalne, polarno-kontynentalne powietrze. Rano zachmurzenie całkowite i gęste mgły ograniczające widzialność do 100 metrów, przed południem szybki zanik mgieł i rozpogodzenia do zachmurzenia małego. Temperatura maksymalna od 29°C do 30°C. Wiatr słaby, początkowo zmienny, potem wschodni. Widzialność rano zła, przed południem szybko poprawiająca się do dobrej, a pod wieczór nawet do bardzo dobrej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

  • autor: Maksymilian Antoniów
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021