KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czekają nas wietrzne Mikołajki

Najbliższe dni w całej Polsce (także i u nas) szykują się dość niespokojne ze względu na intensywne wietrzenie, jakie zafunduje nam w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin bardzo głęboki niż. Wciąż trwamy w cyrkulacji zachodniej, w której główne role, jak zwykle, odgrywają: wał wysokiego ciśnienia rozciągający się na rozległym obszarze od Atlantyku, przez Europę Południową, po Morze Czarne oraz również rozległy, aktywny i wysoki niż skandynawski.

REKLAMA


alt
Cyrkulacja strefowa nad przeważającą częścią kontynentu. Źródło: Wetterzentrale.de - GFS

Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi różnica ciśnień jest bardzo wysoka, także wysoko w troposferze, co determinuje aktywne oddziaływanie prądu strumieniowego o bardzo dużej prędkości. Taka sytuacja zaś zawsze kończy się częstą cyklogenezą - w wyniku falowania frontu głównego (w tym przypadku: arktycznego) w atmosferze baroklinowej, tam gdzie różnica temperatur jest największa, a głębokość powstałego w ten sposób niżu zależy od wielu czynników, nie tylko gradientu termicznego, ale i wirowości prądu strumieniowego.

alt
Głęboki niż sprawcą porywistego wiatru. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Tak głębokie niże są charakterystyczne dla półrocza chłodnego, nie występują natomiast w ciepłej porze roku, wśród społeczności meteorologicznej nazywa się je potocznie orkanami, choć prawdę powiedziawszy nie jest to określenie do końca poprawne. Przynoszą one często bardzo dynamiczną pogodę, najlepszym przykładem może być układ niżowy z początku 2007 roku, kiedy to w nocy z 18/19 stycznia nad znaczną częścią kraju, w tym i nad Krosnem, przeszła burza z wyładowaniami atmosferycznymi i bardzo porywistym wiatrem, osiągającym 27 m/s (97 km/h), a w wielu miejscach kraju jeszcze dużo silniejszym, o prędkości maksymalnej 38 m/s (137 km/h) w Płocku oraz 37 m/s (133 km/h) w Słubicach, Legnicy i we Wrocławiu.

alt
Burza zanotowana na stacji synoptycznej w Krośnie - 18/19.01.2007 - Ogimet.com

Tym razem martwić muszą się jedynie mieszkańcy Pomorza i strefy Wybrzeża, w Polsce Południowej nie będzie tak źle, ale i tutaj "wietrzenie" będzie dosyć solidne, połączone z opadami śniegu, głównie przelotnymi i słabymi - długotrwałej ostrej zimy ze śniegiem i silnym mrozem w najbliższym okresie nie ma co się spodziewać.

Uważajmy na porywisty wiatr od czwartku wieczór począwszy na sobocie wieczór skończywszy. Weryfikacja oparta na prognozach numerycznych zakłada, że na obszarze naszego miasta prędkość maksymalna w porywach nie przekroczy 20 m/s (72 km/h). Jest to oczywiście i tak wartość wysoka (IMGW za wiatr zdolny do czynienia niewielkich szkód uznaje porywy 17 m/s), ale nie przynosząca większego zagrożenia.

Najbliższe dwie noce z opadami mokrego śniegu, jednak prawdziwie zimowego krajobrazu nie ma co oczekiwać, gdyż temperatury powietrza w ciągu dnia będą dodatnie, okresami w nocy również.

Mikołajki szykują się wietrzne i niestety z niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi - wahające się ciśnienie, które i tak będzie niskie, porywisty wiatr i odczucie chłodu nie będą sprzyjać naszemu samopoczuciu. Już jutro biomet zacznie szybko się pogarszać za sprawą szybko spadającego ciśnienia od godzin popołudniowych począwszy. Porywisty wiatr utrzyma się także w sobotę, jego porywistość zmniejszy się dopiero w niedzielę.

Z środy na czwartek (4/5.12)
W nocy ze środy na czwartek znajdziemy się pod wpływem wtórnego ośrodka niżowego znad Rosji i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, dopiero nad ranem, za strefą frontu, napłynie chłodniejsze, ale również polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie umiarkowane, szybko przechodzące w duże i całkowite. Opady śniegu, nad ranem przejściowo możliwy także deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od -2 °C do -1 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, skręcający na zachodni i północno-zachodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 2 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1019 hPa, początkowo będzie się nieznacznie wahać, w drugiej części nocy natomiast zacznie rosnąć.

Czwartek i noc z czwartku na piatek (5/6.12)
W czwartek w ciągu dnia początkowo będziemy jeszcze w zasięgu oddziaływania odchodzącego na wschód chłodnego frontu atmosferycznego, jednak z upływem czasu sięgnie nas klin wyżu znad Atlantyku. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo duże i całkowite i zanikające opady deszczu ze śniegiem. Po południu możliwe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia i już bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr umiarkowany, zachodni, pod wieczór skręcający na południowo-zachodni i południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1022 hPa, w pierwszej części dnia będzie stabilne, po południu zacznie jednak szybko spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne, po południu i wieczorem przechodzące w niekorzystne.

W nocy z czwartku na piątek dostaniemy się już pod wpływ bardzo głębokiego niżu, którego centrum znad Szwecji przemieszczać się będzie szybko nad Morze Bałtyckie. Z niżem tym związany będzie chłodny front atmosferyczny, który dotrze do nas około północy w piątek. Przed jego strefą napływać będzie stare powietrze polarno-morskie, nad ranem jednak nad region napłynie zimne powietrze arktyczno-morskie z północnego zachodu. Zachmurzenie umiarkowane, przechodzące w duże i całkowite, po północy opady mokrego śniegu. Temperatura minimalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr dość silny, porywisty, w porywach do 19 m/s (68 km/h), południowy i południowo-zachodni, nad ranem skręcający na zachodni. Widzialność dobra (od 20 km do 30 km), stopniowo, zwłaszcza w strefie frontu, pogarszająca się do słabej (ok. 2 km). Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1005 hPa, początkowo będzie bardzo szybko spadać, dopiero nad ranem zacznie powoli rosnąć.

Z piątku na sobotę (6/7.12)
W piątek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego, bardzo głębokiego niżu, który znad Bałtyku przemieści się nad Litwę. Z północnego zachodu zacznie napływać zimne powietrze arktyczno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, okresami słabe i przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach do 20 m/s (72 km/h), zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 30 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1004 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę w dalszym ciągu będziemy pod wpływem tego samego, głębokiego niżu, którego centrum znad Litwy przemieści się nad Białoruś. Z północnego zachodu napływać będzie zimne powietrze arktyczno-morskie. Zachmurzenie na ogół duże, słabe i przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -2 °C do -1 °C. Wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 18 m/s - 20 m/s (65 km/h - 72 km/h), zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 30 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie 1005 hPa, początkowo będzie stabilne, w drugiej części nocy zacznie rosnąć.

Maksymilian Antoniów

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?