KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prognoza pogody: będzie wiało, zwłaszcza w niedzielę

Prognoza pogody: będzie wiało, zwłaszcza w niedzielę Fot. sxc.hu

Czymś, czego tej zimy na pewno nie brakuje, jest porywisty wiatr - w ciągu ostatniego miesiąca wystąpiło tylko 9 dni bez porywów wiatru (dane: IMGW). Wszystko ze względu na aktywny w tym półroczu chłodnym Atlantyk, nad którym niemal bez przerwy od długiego czasu powstają dość głębokie niże, zwiększające gradient ciśnienia na obszarze zachodniej, północnej i środkowej Europy. Również panujące odmiany cyrkulacji - południowo-zachodnia (w której pojawia się dość często również wiatr fenowy) i zachodnia, sprzyjają porywistemu wiatrowi.

REKLAMA


Dlaczego o nim mowa? Bo w najbliższy weekend też go nie zabraknie. Wiać będzie zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Wtedy też jest szansa na to, że po raz pierwszy od 21 grudnia zobaczymy spadające z nieba pojedyncze płatki śniegu, jednak, niestety (bądź stety - w zależności od preferencji pogodowych każdego z nas), w towarzystwie kropli deszczu. Zima wyraźnie się ociąga i wydaje się, że na ciągły mróz nie ma szans przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia. Niemniej jednak będzie chłodniej niż ostatnio - tzn. zamiast 8 °C będziemy notować najwyżej 3 °C lub 4 °C. No i w przyszłym tygodniu możemy oczekiwać pierwszego (tak, to nie pomyłka!) w tym roku przymrozka.


Przez większą część soboty będziemy w zasięgu słabego klina wyżu. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z piątku na sobotę będziemy pod wpływem klina wyżu znad Europy Południowej. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, tylko przejściowo duże, bez opadów. Temperatura minimalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni-południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa i będzie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem klina wyżu znad Europy Południowej, w napływającym z zachodu, chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i bez opadów. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr umiarkowany, lekko porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy i południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1021 hPa, do południa będzie powoli wzrastać, potem zacznie spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne, przechodzące w obojętne.


Różnica ciśnień pomiędzy zatoką niżową znad Białorusi a wyżem znad Niemiec przyniesie porywisty wiatr. Źródło: ČHMÚ,  Chmi.cz

W nocy z soboty na niedzielę klin wyżu szybko ustąpi miejsca zatoce niżowej znad Łotwy, powiązanej z głębokim niżem znad Rosji. Z nią związany będzie front okluzji chłodnej, za którym z północnego zachodu nad ranem napłynie jeszcze chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr umiarkowany, okresami, zwłaszcza nad ranem, porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h), południowo-zachodni, skręcający na zachodni i północno-zachodni. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa, początkowo będzie wolno spadać, nad ranem zacznie rosnąć.

W niedzielę w ciągu dnia będziemy w strefie zwiększonego gradientu barycznego, pomiędzy aktywną zatoką niżową (pod wpływem której będziemy w pierwszej części dnia) znad Białorusi a wyżem (którego klin sięgnie nas po południu) znad Niemiec. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, początkowo słabe, przelotne opady deszczu ze śniegiem, szybko zanikające. Temperatura maksymalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 17 m/s (61 km/h), zachodni. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1022 hPa i będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne, z uwagi na porywisty wiatr i odczucie chłodu, niekorzystne.

mk

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?