KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

POGODA: od czwartku wzrosną temperatury, będą bliższe zeru

POGODA: od czwartku wzrosną temperatury, będą bliższe zeru Fot. sxc.hu

Tendencja zmian w pogodzie widoczna na mapach synoptycznych jednoznacznie wskazuje, że zima z całodobowym mrozem myśli już o odwrocie. Silny wyż wschodnioeuropejski niebawem przemieści się w pobliże granicy kazachsko-rosyjskiej, natomiast Europa Zachodnia znajdzie się w cyrkulacji południowo-zachodniej cyklonalnej powiązanej z głębokimi niżami o genezie atlantyckiej. Zmiany te nie zostaną bez wpływu na pogodę w znacznej części naszego kraju.

REKLAMA


Środa i czwartek będą w rejonie Krosna ostatnimi dniami z mrozem trzymającym przez 24 godziny. Jeszcze jutro mróz ma być wyraźny, gdyż napływ powietrza kontynentalnego umiarkowanych szerokości geograficznych utrzyma się, zaś w czwartek zacznie napływać coraz cieplejsze, już morskie powietrze z południa. W konsekwencji w końcówce tygodnia mróz występować będzie w okresach od wieczora do przedpołudnia, z krótką przerwą na godziny okołopołudniowe i wczesne popołudnia - wtedy temperatura powinna nieznacznie przekraczać 0 stopni Celsjusza.

W środę utrzyma się wiatr wschodni, wiejący na ogół z kierunków 80° - 100° na róży wiatrów, którego średnia prędkość osiągać powinna około 3 m/s - 4 m/s. W dalszym ciągu może słabo prószyć śnieg, który nie spowoduje jednak dużego przyrostu pokrywy śnieżnej. W czwartek zaś śladowe opady możliwe jedynie w strefie frontu okluzji, który wprowadzi do nas przetransformowaną masę powietrza polarno-morskiego - kierunek wiatru przyjmie składową południową. Istotny jest też wzrost ciśnienia; w czwartek jego wartość po redukcji do poziomu morza przekroczy wyraźnie 1020 hPa, to zapowiedź lepszej pogody z możliwością przejaśnień a nawet rozpogodzeń w drugiej połowie tygodnia, którym sprzyjać powinna cyrkulacja południowa obojętna - w niej będziemy od piątku począwszy.


Wpływ płytkiej zatoki niżowej znad Rumunii przyniesie słaby śnieg. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z wtorku na środę znajdziemy się w zasięgu płytkiej zatoki niżowej znad Rumunii. Ze wschodu napływać będzie mroźne powietrze polarno-kontynentalne. Zachmurzenie całkowite i okresami, zwłaszcza początkowo, słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -9 °C do -8 °C. Wiatr słaby, wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 5 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa i będzie powoli wzrastać.

W środę w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie jeszcze większej zmianie. Pozostaniemy w tym samym, mroźnym, napływającym ze wschodu powietrzu polarno-kontynentalnym. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -5 °C do -4 °C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 7 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa i będzie rosnąć. Warunki biometeorologiczne na ogół niekorzystne.


W połowie tygodnia powietrze kontynentalne zostanie wyparte przez cieplejsze powietrze morskie. Źródło: ČHMÚ, Chmi.cz

W nocy ze środy na czwartek dostaniemy się pod wpływ zatoki niżowej znad południowych Niemiec i związanego z nią frontu okluzji ciepłej. Pozostaniemy jeszcze w mroźnym powietrzu polarno-kontynentalnym. Zachmurzenie duże i całkowite, słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -8 °C do -7 °C. Wiatr słaby, wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa i będzie rosnąć.

W czwartek w ciągu dnia znajdziemy się w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Rosji a rozległym obszarem niskiego ciśnienia, rozciągającym się od Islandii, przez całą Europę Zachodnią, aż po Morze Śródziemne i Afrykę Północną. Z południa zacznie napływać przetransformowane - stare powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie przeważnie duże z możliwością krótkotrwałych, niewielkich przejaśnień. Na ogół bez opadów, tylko początkowo jeszcze zanikający, słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -2 °C do -1 °C. Wiatr słaby, wschodni, stopniowo skręcający na południowo-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 17 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa i będzie powoli rosnąć. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, z upływem dnia przechodzące w obojętne.

mk

  • autor: mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?