KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W kwietniu darmowa mammografia w powiecie

  • autor: red.
  • piątek, 03, kwiecień 2015 09:24
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. LuxMed

Masz 40 - 75 lat? Zgłoś się na bezpłatną mammografię! Wyjątkowa możliwość dla kobiet nie kwalifikujących się do badania w ramach Programu finansowanego przez NFZ. Mammobus przyjedzie do Chorkówki, Wojaszówki, Jedlicza, Iwonicza-Zdroju, Dukli i Rymanowa.

REKLAMA


W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla kobiet.

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek - dodaje.

LUX MED Diagnostyka zaprasza kobiety na bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, które odbędą się:
- Chorkówka - 9 kwietnia przy Gminnym Ośrodku Kultury, Chorkówka 175
- Wojaszówka - 9 kwietnia przy Urzędzie Gminy, Wojaszówka 115
- Jedlicze - 10 kwietnia przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1
- Iwonicz-Zdrój - 10 kwietnia przy Urzędzie Gminy, , al. Słoneczna 28
- Dukla - 11 kwietnia przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, , ul. Armii Krajowej 1A
- Rymanów - 11 kwietnia przy Ośrodku Zdrowia, ul. Grunwaldzka 8A

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku:

- 50 - 69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Otrzymywany wynik badania przesiewowego to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy w piersiach występują nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki czy też nie. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania. Więcej Informacji o badaniach na stronie www.mammo.pl

- 40 - 49 oraz 70 - 75 lat
Badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W zakresie realizowanego Projektu i zwiększenia dostępności do badań, LUX MED zapewnia kobietom nie kwalifikującym się jeszcze / już do Programu finansowanego przez NFZ, bezpłatną mammografię. Wymagane jest jednak skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl

Na badania w ramach obu programów konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?