KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Największy ekologiczny mural w Europie powstał na zaporze w Solinie

Największy ekologiczny mural w Europie powstał na zaporze w Solinie Fot. GK PGE

PODKARPACIE/SOLINA: Na zaporze w Solinie powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie. Prace nad nową atrakcją Bieszczad rozpoczęto w piątek, 26 czerwca. Organizatorem przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

REKLAMA


Zapora nad Jeziorem Solińskim to jedna z głównych atrakcji Bieszczad. Monumentalna budowla o wysokości 82 metrów, po prawie 50 latach, doczekała się oryginalnej metamorfozy.

Na ścianach tamy powstał największy ekologiczny mural na świecie wykonywany techniką clean (reverse) graffiti.

Technologia polega na tworzeniu obrazu za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i czyszczeniu poszczególnych warstw powstałego na przestrzeni lat osadu. W pracy nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne, dlatego tę formę sztuki określa się również mianem eko lub green graffiti.

Gigant w świecie murali
Mural realizowany na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej to fenomen na skalę światową. Ma wymiary 91 metrów szerokości i 54 metrów wysokości i ma szansę stać się największym tego typu projektem na świecie. Oryginalności dodaje również nietypowe miejsce realizacji. Do tej pory podobne obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach. W wykonanie muralu zaangażowanych było kilkanaście osób, a prace prowadzone były zarówno w dzień i w nocy.


Symbioza sztuki, edukacji i rozrywki
Ekologiczna technika wykonania muralu odzwierciedla cele największego w Polsce producenta energii elektrycznej i największej polskiej grupy kapitałowej tego sektora. Prezentowany wzór znakomicie wpisuje się w klimat regionu. Przedstawia charakterystyczne dla Bieszczad okazy fauny i flory, a co za tym idzie pełni rolę edukacyjną.

Niestandardowa akcja PGE Polskiej Grupy Energetycznej stanie się nową atrakcją turystyczną, którą będzie można oglądać przez co najmniej rok.

Za przygotowanie koncepcji i projektu obrazu na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy Zespół Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce, odpowiedzialna jest agencja Scholz & Friends oraz Przemek "Trust" Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i najważniejszych twórców komiksowych. Artystycznej pracy na wysokości podjęła się ekipa Good Looking Studio. Obsługą w zakresie mediów społecznościowych zajmuje się agencja FaceADDICTED.
 
Mural można obserwować na specjalnym kanale YouTube dostępnym - tutaj.

pd
Fot. GK PGE

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?