KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO]

Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO] Fot. Marek Gransicki

Dobiegają końca czynności związane z wydobyciem wraku niemieckiego bombowca rozbitego pod Krosnem podczas II Wojny Światowej. Zgodnie z przewidywaniami odnaleziono ciało lotnika. Pojawiły się też nowe informacje dotyczące szczegółów katastrofy.

REKLAMA


Do katastrofy doszło podczas II Wojny Światowej, gdy rumuńscy lotnicy szkolili się na niemieckich samolotach (w latach 1941-1944 Rumunia była sojusznikiem III Rzeszy).

Rumuński pilot nie wyprowadził maszyny z lotu nurkowego i uderzył w podmokły grunt. Według relacji świadków tego wydarzenia, Niemcom nie udało się wydobyć wraku, który głęboko wbił się w ziemię. Jedynie urwali maszynie ogon, próbując wyciągnąć ją przy pomocy pojazdu gąsienicowego.

Przez ponad 70 lat, do soboty 7 listopada rumuński lotnik spoczywał wraz ze swoją maszyną w Krościenku Wyżnym.

Teraz podczas prac zainicjowanych przez Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych doszło do ekshumacji ciała i wydobycia szczątków rozbitego samolotu.

O rozpoczęciu prac informowaliśmy tutaj: Niemiecki bombowiec rozbił się pod Krosnem. Trwa wydobywanie wraku oraz Junkers Ju 87 Stuka - odkrywają tajemnice wraku.

W czasie prac znaleziono też sporą ilość amunicji. Na miejsce przyjechała policja, w tym Komendant Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Funkcjonariusze zabezpieczą amunicję do czasu przybycia saperów.

Częściowo wyjaśniono przyczynę katastrofy - Samolot miał podwieszoną betonową bombę ćwiczebną. Z jakiegoś powodu nie została ona zwolniona podczas nalotu na ćwiczebny cel. Z tą bombą pilot nie miał szans wyprowadzić maszyny z lotu nurkowego. Nie wiadomo czy zawiodła technika, czy tez początkujący pilot spanikował - mówi Piotr Kiełtyka.

Wśród bardzo wielu znalezionych elementów samolotu i innych przedmiotów jest też zegarek pilota. Został mocno uderzony, a wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:28. To prawdopodobna godzina katastrofy i śmierci pilota.

Podczas prac przy wykopalisku odkryto między innymi: fotel obserwatora, fragmenty kabiny pilota, poszycie kadłuba, tylnie koło niemieckiej produkcji Continental, amunicję z tylnego stanowiska, silnik, zegary deski rozdzielczej.

pd
Fot. Marek Gransicki

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?