Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

 

Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO]

Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO] Fot. Marek Gransicki

Dobiegają końca czynności związane z wydobyciem wraku niemieckiego bombowca rozbitego pod Krosnem podczas II Wojny Światowej. Zgodnie z przewidywaniami odnaleziono ciało lotnika. Pojawiły się też nowe informacje dotyczące szczegółów katastrofy.

REKLAMA


Do katastrofy doszło podczas II Wojny Światowej, gdy rumuńscy lotnicy szkolili się na niemieckich samolotach (w latach 1941-1944 Rumunia była sojusznikiem III Rzeszy).

Rumuński pilot nie wyprowadził maszyny z lotu nurkowego i uderzył w podmokły grunt. Według relacji świadków tego wydarzenia, Niemcom nie udało się wydobyć wraku, który głęboko wbił się w ziemię. Jedynie urwali maszynie ogon, próbując wyciągnąć ją przy pomocy pojazdu gąsienicowego.

Przez ponad 70 lat, do soboty 7 listopada rumuński lotnik spoczywał wraz ze swoją maszyną w Krościenku Wyżnym.

Teraz podczas prac zainicjowanych przez Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych doszło do ekshumacji ciała i wydobycia szczątków rozbitego samolotu.

O rozpoczęciu prac informowaliśmy tutaj: Niemiecki bombowiec rozbił się pod Krosnem. Trwa wydobywanie wraku oraz Junkers Ju 87 Stuka - odkrywają tajemnice wraku.

W czasie prac znaleziono też sporą ilość amunicji. Na miejsce przyjechała policja, w tym Komendant Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Funkcjonariusze zabezpieczą amunicję do czasu przybycia saperów.

Częściowo wyjaśniono przyczynę katastrofy - Samolot miał podwieszoną betonową bombę ćwiczebną. Z jakiegoś powodu nie została ona zwolniona podczas nalotu na ćwiczebny cel. Z tą bombą pilot nie miał szans wyprowadzić maszyny z lotu nurkowego. Nie wiadomo czy zawiodła technika, czy tez początkujący pilot spanikował - mówi Piotr Kiełtyka.

Wśród bardzo wielu znalezionych elementów samolotu i innych przedmiotów jest też zegarek pilota. Został mocno uderzony, a wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:28. To prawdopodobna godzina katastrofy i śmierci pilota.

Podczas prac przy wykopalisku odkryto między innymi: fotel obserwatora, fragmenty kabiny pilota, poszycie kadłuba, tylnie koło niemieckiej produkcji Continental, amunicję z tylnego stanowiska, silnik, zegary deski rozdzielczej.

pd
Fot. Marek Gransicki

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj