KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pod Krosnem rozbił się Messerschmitt Bf 109 E "Emil". Wydobywane są części maszyny [ZDJĘCIA]

Pod Krosnem rozbił się Messerschmitt Bf 109 E "Emil". Wydobywane są części maszyny [ZDJĘCIA] Fot. Piotr Dymiński

W Świerzowej Polskiej trwa akcja wydobywania szczątków niemieckiego myśliwca z okresu II Wojny Światowej. Na pozostałości maszyny natrafiono podczas wykonywania wykopu pod fundamenty.

REKLAMA


Na pierwsze elementy samolotu natrafiono w poniedziałek (19 czerwca) podczas wykopów pod fundamenty. Zobacz: Świerzowa Polska: odkryto wrak Messerschmitta z II Wojny Światowej [ZDJĘCIA]

Dzisiaj już wiadomo, że są to szczątki najbardziej popularnego Messerschmitta  Bf 109 E "Emil". Takich maszyn Niemcy używali przez całą II Wojnę Światową. Samoloty Bf 109 były modyfikowane i unowocześniane. Elementy odkryte w czwartek (22 czerwca) wskazują właśnie na wersję E.

Teren wokół pierwszego znaleziska sprawdzono wykrywaczami metalu, w tym urządzeniem pozwalającym na utworzenie elektromagnetycznej mapy terenu. Tuż obok miejsca, skąd wydobyto łopatę śmigła i chłodnicę, wykrywacze wskazały jeszcze dwa duże obiekty. Inne szczątki maszyny mogą być na sąsiedniej działce. 

Prawdopodobnie samolot uderzył o ziemię, a ciężkie elementy z przodu kadłuba przeleciały do miejsca, skąd są dzisiaj wydobywane.

- Te samoloty podczas katastrof często łamały się tuż za kabiną pilota - mówi Witold Łokaj, który na miejscu identyfikuje fragmenty maszyny.

Możliwe, że zostaną znalezione elementy z numerami maszyny, a wtedy będzie można dokładnie poznać historię samolotu. 

Strażacy z miejscowej jednostki OSP pomogli odwodnić wykop, ułatwiając pracę grupie eksploracji historycznej "Galicja".

Na miejsce przyjechała ekipa TVP z programu "Było... nie minęło...". Dotychczasowe ustalenia wskazują, że samolot mógł rozbić się w 1943 roku.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?