Logo
Wydrukuj tę stronę

Historyczna decyzja w sprawie Via Carpathia

  • autor: red./ecr
  • piątek, 07, lipiec 2017 11:03
  • wielkość czcionki - - + +

21 miliardów złotych na budowę szlaku Via Carpathia. To efekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zwiększenia limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Przygotowywana jest koncepcja programowa odcinka do Barwinka. "To fantastyczna wiadomość" - komentuje europoseł z Podkarpacia.

REKLAMA


20 czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której podniesiono limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) ze 107 mld zł do 135 mld zł. Wzrost środków jest spowodowany przede wszystkim koniecznością finansowania inwestycji drogowych w Polsce wschodniej, w tym budowy szlaku Via Carpathia, na który rząd wyasygnuje 21 mld zł.

Według podkarpackiego europosła PiS Tomasza Poręby to fantastyczna wiadomość.

- Rząd Beaty Szydło dotrzymuje słowa. Budowa Via Carpathia to flagowy projekt transportowy rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiałem w tej sprawie zarówno z premier Szydło, jak i ministrem Adamczykiem. Wyasygnowanie 21 mld zł na budowę brakujących odcinków szlaku Via Carpathia bez wątpienia przyspieszy powstanie tej strategicznej dla Polski i Podkarpacia drogi. Już w piątek ruszamy z przetargiem na odcinek Sokołów Młp.-Nisko - mówi europoseł Tomasz Poręba.

Europoseł zaznacza, że przełomową decyzją było również przyznanie przez rząd pod koniec ubiegłego roku 70 mln zł na prace hydrologiczno-geologiczne pod budowę całej drogi do Barwinka, o co Poręba zabiegał w ministerstwie infrastruktury.

- Realizacja tego odcinka to realne otwarcie wschodniej Polski na południe Europy - dodaje Poręba.

- Nie mam wątpliwości, że budowy Via Carpathia nic już nie zatrzyma. Projekt jest wspierany również przez większość państw wschodniej części UE - mówi. - Zostały rozpisane wszystkie przetargi na budowę tej drogi w kierunku Lublina, zagwarantowano także środki na odcinek Rzeszów-Babica. Obecnie jest przygotowywana także koncepcja programowa odcinka do Barwinka. Otwarto również część obwodnicy Lublina w ciągu drogi S19, ruszył II etap przetargu na obwodnicę Stalowej Woli i Niska oraz na odcinek Lasy Janowskie-Nisko - wylicza europoseł.

Via Carpathia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.

red./ecr

  • autor: red./ecr

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021