KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Przeniesienie, czy likwidacja? Co dalej z krzyżem we Wróbliku?

 • autor: pd
 • poniedziałek, 24, lipiec 2017 10:38
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

Przez kilka godzin radni powiatu dyskutowali nad tym, co zrobić z zabytkowym krzyżem we Wróbliku Królewskim. Na sesję przybyło kilkudziesięciu zainteresowanych mieszkańców, w tym zwolennicy i przeciwnicy przesunięcia krzyża. Dyskusji na ten temat odmawia miejscowy proboszcz, który jest całkowicie przeciwko przesunięciu kapliczki.

REKLAMA


O wzbudzającym kontrowersje pomyśle informowaliśmy już tutaj: Obrońcy krzyża na drodze inwestycji drogowej Targowiska - Wróblik Szlachecki

Koszt trwającej inwestycji drogowej wyniesie ponad 4 mln 726 tys. zł. Prace mają się zakończyć 31 października. Władze powiatu obawiają się, że odstępstwo od projektu polegające na pozostawieniu kapliczki w tym miejscu przyczyni się do utraty dofinansowania.

Podkreślano, że projekt realizowany przez powiat zyskał dofinansowanie dzięki wysokim ocenom za bezpieczeństwo, a kapliczka na środku drogi nie będzie sprzyjała bezpieczeństwu.

Wspomniany krzyż stoi dokładnie na środku przebudowywanej drogi Targowiska - Wróblik Szlachecki. Kapliczka zajmuje całą, niewielką wysepkę na skrzyżowaniu we Wróbliku Królewskim.


Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Podczas trwającej kilka godzin sesji odczytano list od proboszcza, który sprzeciwił się przeniesieniu kapliczki. Ksiądz za niewłaściwą uważa już sama dyskusję na ten temat porównując sytuację do Sanhedrynu skazującego Jezusa "Sprzedajecie Chrystusa za kawałek drogi" - napisał w liście, w którym wyjaśniał dlaczego nie będzie na ten temat rozmawiał.

Przeciwnicy przeniesienia krzyża argumentują, że stoi on w tym miejscu od ponad 100 lat.

- Kiedyś mogło tak być, bo jeżdżono tylko furmankami i wtedy ustawiono krzyże na rozstajnych drogach - ripostował starosta Jan Juszczak.

Podkreślał przy tym, że jest ostatnim, który chciałby "walczyć z krzyżem". Dodał, że na przeniesienie krzyża zgadza się kuria biskupia, konserwator zabytków i mieszkańcy pobliskiej posesji, którzy zgadzają się nieodpłatnie odstąpić część działki pod nowe miejsce dla kapliczki. Teren są gotowi przekazać powiatowi, gminie lub parafii, pod warunkiem estetycznego zagospodarowania.

Radny Jan Pelczar (PiS) domagał się głośno, żeby mówić prawdę  - Dotarłem do dokumentów! Tu jest sformułowanie "likwidacja kapliczki"! Proszę mówić prawdę, że chodzi o likwidację - mówił radny.

Głos zabrał projektant przebudowy drogi, Dariusz Niemczyk, który wyjaśnił, że sformułowanie "likwidacja" dotyczy usunięcia kapliczki z tego miejsca, co nie znaczy jej zburzenia. Dodał, że podobne działania polegające na przesunięciu kapliczki zrealizowano niedawno w Korczynie, a w Warszawie z powodu budowy drogi przemieszczono cały zabytkowy kościół co było jedną z największych tego typu operacji na Świecie. Wskazywano, że w dokumentacji przetargowej uwzględniono przemieszczenie kapliczki. Dariusz Niemczyk podkreślał, by dokumenty czytać całościowo, a nie wybierać poszczególne fragmenty.

Podkreślano, że ze wszystkich stron kapliczki znajduje się obecnie droga, więc nie ma możliwości, żeby bezpiecznie i spokojnie podejść i się pomodlić. Taka możliwość ma być na nowym miejscu.

Radny Jan Pelczar przekonywał, że możliwe jest pozostawienie krzyża w tym samym miejscu i nie będzie się to wiązało ze zwrotem dotacji. Tymczasem starosta twierdził, że ma odmienne informacje ze spotkań w Rzeszowie.

Za kontynuacją inwestycji, a tym samym za przeniesieniem krzyża, głosowało 14 radnych, przeciw było 3, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

pd

 • autor: pd

19 komentarzy

 • Prawdziwy Polak

  Jasiu z Rymanowa, błagam, wytrop tego wrednego obserwatora OBWE. Wszak to kanalia, zdrajca, wróg kościoła, pardon Kościoła... Wskaż gdzie mieszka, jakie ma włosy, brodę, nos (na pewno długi zakrzywiony). Pójdziemy i zrobimy z nim porzadek.

  Zgłoś nadużycie Prawdziwy Polak poniedziałek, 07, sierpień 2017 10:03 Link do komentarza
 • obserwator obwe

  szanowni wróbliczanie przez ten krzyż to chyba przejdziecie do historii polski może w przyszłości wasze dzieci będą się o waszych wyczynach uczyć się w szkole tj; budowa mostów to żle bo obydwa wraz przesunięcie krzyża mimo że jest zgoda kurii to też żle ale że nie macie organisty i rady parafialnej to jest dobrze żal mi was a pan panie pelczar wielki radny a bezradny w swoim wystąpieniu na sesji która była nagrywana i można było oglądać w internecie to po prostu bezradność z pana strony czas pana polityki już dawno miną i czas by się zająć szydełkowaniem pozdrawiam.

  Zgłoś nadużycie obserwator obwe sobota, 05, sierpień 2017 23:10 Link do komentarza
 • PE

  Oj Jasiu, nie prowokuj... bo jak znam EP to gdyby przelał na papier swoje przemyślenia oparte na doświadczeniach z ostatnich lat nie byłbyś w nich pozytywnym bohaterem. I dla jasności nie chodzi tu o radnego Jana P., w którego obronie ni w pięć ni dziewięć stanąłeś. Poniał? Ale czy jest o kim pisać?

  Zgłoś nadużycie PE środa, 26, lipiec 2017 00:11 Link do komentarza
 • Blondi

  Jasiu trafnie zauważyłeś i chwała ci za to, że nie jednemu psu Burek na imię. Nie wiem dlaczego skojarzyłeś autora komentarza o nicku Esteban Peres z jakimś mędrcem i to z brodą... Popatrzyłam w lustro i jako żywo brody nie widzę, za to widzę blond kędziorki, co dowodzi niezbiecie, że mędrcem nie jestem. Niektórzy uważają, że jestem wręcz idiotką... Oj Jasiu tak się pomylić.
  O moim niskim Ilorazie inteligencji świadczy ponadto i to niezbicie fakt, że kompletnie nie rozumiem tego co chcesz w swoim komentarzu powiedzieć, jaką myśl zawarłeś i z czym polemizujesz. Być może sens jest tak bardzo ukryty, że byle blondynka bez siwej brody nie jest w stanie go dostrzec.

  Zgłoś nadużycie Blondi wtorek, 25, lipiec 2017 23:47 Link do komentarza
 • jaś

  EP jeszcze został detektywem i wie kto jest jasiem, tyle, że ja uważam, że krzyż nie powinien być tematem dyskusji tylko szacunku i to co z nim zrobić powinno być tematem analizy a nie sporu a przesunięcie o parę metrów nie powinno być problemem a co do fotoradaru to zawsze opowiadałem się za nim więc Esteban Twoja broda Cię zawodzi i nie znasz przysłowia, że nie jednemu psu Burek na imię a Ciebie łatwo jest rozszyfrować po ostatnich kampaniach. Proponuję Ci napisać książkę na temat swoich przemyśleń politycznych i nie tylko, tytuł podpowiem ,, Przemyślenia na rymanowskim chodniku" lub ,, Z biegiem Taboru"

  Zgłoś nadużycie jaś wtorek, 25, lipiec 2017 21:27 Link do komentarza
 • Serek

  Jasio. Teraz wozem z mlekiem źle będzie wchodzić w zakręt. Odpuść juz ten krzyz

  Zgłoś nadużycie Serek wtorek, 25, lipiec 2017 16:14 Link do komentarza
 • mściciel

  Teraz Jaś nie masz innego wyjścia tylko wysłać do EP i jego popleczników prokuratora. Ta zniewaga krwi wymaga.

  Zgłoś nadużycie mściciel wtorek, 25, lipiec 2017 15:14 Link do komentarza
 • against stupidity

  No popatrz Jasiu jaki ty mądry, zdemaskowałeś EP, a przy okazji siebie. Tylko dlaczego nie podajesz swojego pełnego nicka. Nic nie pomoże, każdy wie kto to jest "głupi Jasio". Ad meritum... Wzmiankowany, odstawiony na boczny tor działacz niekoniecznie walczy o swoją pozycje w powiecie. Od lat walczy o stanowisko burmistrza w gminie ... Ostatnio zwalczając fundament pod fotoradar zlokalizowany obok Biedronki. Fundament zlokalizowany na poboczu był be, kapliczka w środku drogi cacy. Dlaczego? A no bo na fundamencie stał fotoradar, jakże szkodliwe urządzenie dla (kieszeni) niektórych .... pożal się Boże wyborców.i
  A może by tak pozostawic decyzję w sprawie budowy dróg, ich bezpieczeństwa pozostawic fachowcom, a nie "głupim Jasiom", którym sie wydaje, że posiedli wszystkie mądrości.

  Zgłoś nadużycie against stupidity wtorek, 25, lipiec 2017 15:01 Link do komentarza
 • jaś

  do Zorro tak mądry facet tylko, że nigdy nie zdradza się swoich i jeżeli mu nie pasowali koledzy to dlaczego był z nimi przez osiem lat, zawsze można było podać się do dymisji z honorem. Mądry człowiek by tak zrobił a on tylko się obrócił jak chorągiewka na wietrze i znalazł sobie nowych kolegów

  Zgłoś nadużycie jaś wtorek, 25, lipiec 2017 14:29 Link do komentarza
 • jaś

  znowu się pojawił mędrzec rymanowski EP, który wie jak się robi politykę na krzyżu i wie kto chce wrócić do gry w powiecie, tak ogólnie wszystko wie dzięki swojej siwej brodzie, te swoje przemyślenia to pewnie samotne posiedzenia wieczorami przed swoją hacjendą( chałupką ) nad Taborem w Rymanowie. Szkoda gadać i pisać jeżeli ludzie walczą między sobą w takich sprawach

  Zgłoś nadużycie jaś wtorek, 25, lipiec 2017 14:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?