KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowe wnioski "Rodzina 500 plus" już od 1 sierpnia

  • autor: puw/red.
  • niedziela, 30, lipiec 2017 19:23
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Nowe wnioski "Rodzina 500 plus" już od 1 sierpnia Fot. PUW Rzeszów

Od 1 sierpnia można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy dla programu "Rodzina 500 plus" oraz ubiegać się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres.

REKLAMA


28 lipca, wojewoda Ewa Leniart podkreśliła podczas konferencji, że w województwie podkarpackim ze wsparcia w ramach programu "Rodzina 500+" korzysta blisko 152 tysięcy rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 246 tysięcy dzieci. W sumie do rodzin trafiło już ponad 1 mld 941 mln zł.

W związku z nowym okresem zasiłkowym w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od 1 sierpnia br. zostanie uruchomiona infolinia 800 100 990 dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.

Nowy okres zasiłkowy
Prawo do zasiłków ustala się na okresy zasiłkowe. W przypadku świadczeń wychowawczych w ramach rządowego Programu "Rodzina 500 +", prawo do tej formy wsparcia jest ustalane na okres roku - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku (jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres był dłuższy - rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i potrwa do 30 września 2017 r.). Taki sam okres obowiązuje w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Z kolei dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus można złożyć w gminie osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Wnioski w wersji papierowej dostępne są w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej czy gminnym centrum, które realizują Program "Rodzina 500+" właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest całkowicie darmowy, za jego pobranie oraz złożenie nie ma żadnych opłat.

Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Należy pamiętać, że w przypadku złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.

Świadczenie będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przelewem na konto lub gotówką.

Zmiany w programie "Rodzina 500+" będą dotyczyć również likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk. Polegały one między innymi na dopasowywaniu przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

Zobacz także: 500 plus w pigułce (informator) | Rodzina 500 plus (informator) | nowe wzory wniosków

puw/red.

  • autor: puw/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?