KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak będzie wyglądał paszport z okazji odzyskania Niepodległości? ZAGŁOSUJ!

Do 10 września można głosować na motyw, który znajdzie się w książeczce paszportowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, które przypada w przyszłym roku. Inauguracja kampanii miała miejsce w Warszawie przy ul. Niepodległości 100.

REKLAMA


Nieprzypadkowo inauguracja kampanii odbyła się w Komendzie Głównej Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie. W przyszłym roku przypada właśnie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji powstanie nowy polski paszport. Poprzez kampanię "Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018" MSWiA włączyło się w rządowy program pod nazwą "Niepodległa" na lata 2017-2021. Głosowanie w ramach tej kampanii odbywa się na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl  do 10 września.

Szef MSWiA przywołał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że "niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym".

- Całe pokolenia Polaków przelewały krew w walce o niepodległą Ojczyznę – o Państwo Polskie. Stąd zrodził się pomysł stworzenia czegoś nowego, co będzie powodem do dumy z bohaterstwa i poświęcenia naszych przodków, tych którzy przelewali krew za wolność Polski i tych, którzy ciężko pracowali, gdy odzyskała niepodległość - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Pierwszy raz w historii każdy Polak będzie mógł zdecydować, który motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej. Każdy będzie mógł zagłosować na najważniejszą - jego zdaniem - postać, wydarzenie, miejsce lub symbol związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Paszport to dokument, z którym nasi rodacy podróżują po całym świecie. Dokument, który stanowi swoistą wizytówkę naszego kraju i polskich obywateli.

- Prezydent Donald Trump podczas wizyty w naszym kraju mówił, że "Polska jest ziemią wielkich bohaterów". Chcemy przenieść pamięć o tych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na karty polskiego paszportu - zaznaczył szef MSWiA.

Jak wziąć udział w projektowaniu POLSKIEGO PASZPORTU 2018?
Do współpracy przy projekcie POLSKIEGO PASZPORTU 2018 MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb, którzy na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Historycy zaproponowali blisko 100 motywów. Wybór był trudny, gdyż książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron do zaprojektowania.

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych. Jest na niej 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można głosować. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy.

- Te 13 motywów poddajemy pod głosowanie Polaków. Sześć z nich, które otrzyma najwięcej głosów znajdzie się w POLSKIM PASZPORCIE 2018. Zachęcam wszystkich do głosowania na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl. Mój głos otrzymał "Orzełek Legionowy" - symbol 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. To nic dziwnego - Legionowo i Legia zobowiązują - powiedział minister Mariusz Błaszczak, który sam mieszka w Legionowie.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. W przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

W kampanii "Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018" MSWiA współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

red.

 • autor: red.

3 komentarzy

 • cynik

  Niestety wśród Polaków jest wielu takich, którzy kochają bylejakość. Najlepiej jakby była na okładce goła doopa. Żenujące.

  Zgłoś nadużycie cynik poniedziałek, 07, sierpień 2017 14:03 Link do komentarza
 • j...

  pass, masz ważny paszport, to nie będziesz go zmieniał. Pomysł na uczczenie rocznicy jest bardzo fajny. Nie bądź malkontentem.

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 06, sierpień 2017 11:51 Link do komentarza
 • pass

  Po co mi ten paszport z obrazkami . Dać orła i problem z głowy ale nie bo trzeba dać następny strzał w kolano.

  Zgłoś nadużycie pass niedziela, 06, sierpień 2017 07:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?