KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Protestowali przeciwko spalarni w Jedliczu! [ZDJĘCIA]

Protestowali przeciwko spalarni w Jedliczu! [ZDJĘCIA] Fot. Piotr Dymiński

Duża grupa mieszkańców, głównie z gminy Jedlicze protestowała przeciwko planom prywatnego inwestora, który chce rozbudować obiekt spalarni odpadów. "Nie wierzymy!" - krzyczano na zapewnienia o zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.

REKLAMA


Liczni mieszkańcy, lokalni liderzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych zebrali się, aby zaprotestować przeciw spalarni odpadów w Jedliczu.

Wśród zgromadzonych byli radni gminni i wojewódzcy, a także starosta Jan Juszczak. W swoim wystąpieniu powiedział, że przybył jako mieszkaniec gminy Jedlicze. Także protestował przeciw spalarni.

W proteście brali udział mieszkańcy Krosna. Podkreślano, że problem nie zamyka się w jednej gminie, bo zanieczyszczenia nie znają granic administracyjnych. Także samochody przewożące niebezpieczne odpady do spalenia, będą musiały przejeżdżać przez sąsiednie miejscowości.

W dniu protestu odbywała się rozprawa administracyjna, która ma zdecydować o stanowisku burmistrza Jedlicza w sprawie inwestycji. Jolanta Urbanik nie przesądzała jaka będzie jej opinia. Przeszła obok protestujących udzielając jedynie krótkiej wypowiedzi dziennikarzom. Udało nam się dowiedzieć, że burmistrz Urbanik rozważa zakup urządzeń do monitorowania stanu powietrza, podobnych jak zastosowane w Krośnie.

Zebrani podkreślali, że nie mają zaufania co do zapewnień o bezpieczeństwie instalacji.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

24 komentarzy

 • do batonika

  Batoniku , w internecie nie jesteś anonimowy. Twoja złość i nienawiść do drugiego człowieka jest gorsza od wyziewów ze spalacza.Niebawem będziesz się mógł dowiedzieć publicznie o swoich wyczynach internetowych podobnie jak " jedliczanin" były bibliotekarz..

  Zgłoś nadużycie do batonika środa, 16, sierpień 2017 14:13 Link do komentarza
 • Baton

  Ogłoszenie o rozprawie poprawne i ropzprawa skuteczna Snikers zły juz mu białe łapy sie trzesa

  Zgłoś nadużycie Baton środa, 16, sierpień 2017 11:19 Link do komentarza
 • Obserwator

  Odczuwam wrażenie ze ktoś nie sprawuje właściwej kontroli nad spalacz em. Nie jest to gmina bo nie jest to w jej kompetencji. Gdzie są radni z województwa?

  Zgłoś nadużycie Obserwator poniedziałek, 14, sierpień 2017 11:22 Link do komentarza
 • BiBi

  Nawet w słusznej sprawie nie możecie skupić się na problemie, tylko na dopieprzaniu. Porażka. Tak podłych ludzi w życiu nie widziałam

  Zgłoś nadużycie BiBi poniedziałek, 14, sierpień 2017 10:13 Link do komentarza
 • mieszkaniec jedlicza

  Ten syf już dawno powinien być zamknięty a nie rozbudowywany działa dlatego że jest w środku w zakładzie w normalnych warunkach już dawno był by zamknięty

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec jedlicza sobota, 12, sierpień 2017 21:40 Link do komentarza
 • nabywca działki w okolicy- niestety

  Niestety dla mieszkańców i dla mnie- ale Raf-ekologia działa zgodnie z prawem, ma wszelkie decyzje w tej sprawie od władz wojewódzkich , proszę wejść na stronę spółki i przejrzeć zakładkę- Decyzje, ostatni dokument z dnia 31.01.2017 decyzja, w której między innymi określono dla spółki ilości odpadów w ramach tzw. pozwolenia zintegrowanego dla odpadów szczególnie niebezpiecznych , na maksymalną ilość w ramach przetwarzanych w procesie D10 do 10 000 Mg/rok czyli 10 000 ton/rok a w ramach procesu R1 do 400 Mg/rok czyli 400ton/rok , Co kluczowo istotne dla sprawy która się toczy , operator instalacji został również zobowiązany - najprościej mówiąc do dostosowania do przepisów powierzchni magazynowania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych w czasie do 31.12.2018. W załącznikch 5 i 7 wskazano szczegółowo sposoby i miejsca magazynowania odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia w procesie D10 i R1. Mam nadzieję że znakomity specjalista szanowany w środowisku akademickim Politechniki Krakowskiej Pan Prof. dr hab.inż. St.Kandefer wyjaśnił technikalia , bo za mało tu miejsca. Czas obowiązywania wydanej decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami dla spółki - nieokreślony!. Spółka musi dokonać koniecznych zmian bo określono ich ramy w dokumentach urzędowych... Szacunek dla Pana Borcza i Pani Bril, że zdecydowali się uczestniczyć w proteście i wykazali dobra wolę , podobnie jak Pan Starosta . Reszta protestu niestety nie przygotowana merytorycznie- pozdrawiam wszystkich przyszłych sąsiadów .Trzeba rozumem -nie krzykiem. Ale żeby Burmistrz nie przemówił do ludzi jak człowiek, to niespotykane w małopolsce! Dura lex, sed lex...

  Zgłoś nadużycie nabywca działki w okolicy- niestety sobota, 12, sierpień 2017 19:24 Link do komentarza
 • PODATNIK

  SKORO SPALARNIE SĄ TAK BEZPIECZNE TO NIECH POWSTAJĄ W LASACH, PARKACH NARODOWYCH, BIESZCZADACH, HIPOKRYZJA WŁADZY SIĘGA ZENITU. LUDZIE MAJĄ WDYCHAĆ SYF I CHOROWAĆ BO KONOWAŁOM ZAWSZE MAŁO KASY !!!

  Zgłoś nadużycie PODATNIK sobota, 12, sierpień 2017 17:51 Link do komentarza
 • stefin

  Mogła i przefrunąć.
  Ginalski działa prężnie i faktycznie może śmiało startować na burmistrza. Ja jednak wolałbym kogoś młodego i nie skażonego polityką. Ta władza nie sprawdziła się.

  Zgłoś nadużycie stefin sobota, 12, sierpień 2017 17:19 Link do komentarza
 • mieszczuch

  Trzeba było sobie wybrać na burmistrza pana Zygmunta Ginalskiego dobrego organizatora i gospodarza.
  Na pewno społeczność Jedlicza widzi, że w Zespole Szkół Technicznych gdzie jest dyrektorem dzieje się wiele dobrego.
  Odremontowano budynek szkoły elewacje zewnątrz i wewnątrz, wykonano odwodnienie, naprawiono dach. W warsztatach szkolnych wymieniono stare okna i drzwi. Zakupiono wiele nowych urządzeń oraz wiele innych rzeczy. Ostatnio oddano do użytku piękny obiekt sportowy dla młodzieży.
  To byłby na pewno świetny burmistrz.

  Zgłoś nadużycie mieszczuch sobota, 12, sierpień 2017 17:08 Link do komentarza
 • j

  @ ekolog, przeszła? A co miała zrobić? Przefrunąć? Atakuj tego, kto chce w środku miasta rozbudowywać spalarnie.
  Doskonale wiedziała o co chodzi protestującym. Nie musiała ich pytać. Nie kompromituj się swoimi kretyńskimi komentarzami.

  Zgłoś nadużycie j sobota, 12, sierpień 2017 16:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?