KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Południowy odcinek S19 w kontrakcie terytorialnym z rządem

 • autor: ecr/pd
 • środa, 18, październik 2017 10:15
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Południowy odcinek S19 w kontrakcie terytorialnym z rządem Fot. Daniel Kozik | Biuro Prasowe UMWP

Będzie S19! 16 października podczas konferencji "Teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego układu komunikacyjnego Podkarpacia. Implikacje dla gospodarki" doszło do podpisania historycznego dokumentu, jakim jest aneks do kontraktu terytorialnego na budowę S19 od Babicy do Barwinka na granicy ze Słowacją.

REKLAMA


- To historyczna decyzja dla Podkarpacia. Po latach zabiegów, starań mogę dziś powiedzieć, że w najbliższych latach powstanie S19 w kierunku do Barwinka, co gwarantuje podpisany dzisiaj kontrakt z rządem na kwotę 24 mld zł. Biorąc pod uwagę, że między Rzeszowem a Lublinem trwają już mocno zaawansowane prace, w ciągu kilku najbliższych lat droga S19 będzie przebiegać przez całe Podkarpacie - mówi Tomasz Poręba.

Odcinek Rzeszów-Babica-Barwinek stanowi część międzynarodowego szlaku Via Carpathia. Tomasz Poręba podkreśla, że prace przy budowie szlaku postępują na wielu etapach.

Europoseł Tomasz Poręba zaznacza, że otwarto część obwodnicy Lublina w ciągu drogi S19, podpisano umowę na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska oraz na odcinek Lasy Janowskie-Nisko, a na początku września oddano do ruchu odcinek Sokołów Małopolski Północ-Stobierna.

Dokonano wyboru wykonawców koncepcji programowej odcinka Rzeszów-Barwinek. Przeprowadzenie przetargu na to przedsięwzięcie było możliwe dzięki decyzji ministra transportu i staraniom europosła Poręby, których efektem było przyznanie prawie 70 mln zł na przygotowanie koncepcji programowej budowy drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa do Barwinka połączonej z badaniami geologiczno-hydrologicznymi. Wcześniej udało się uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla budowy tego odcinka.
W ramach zamówienia wykonawca ma przygotować koncepcję programową, obejmującą m.in. analizę i prognozę ruchu, opracowania ekonomiczno-finansowe, organizację i bezpieczeństwo ruchu, dokumentację geologiczno-hydrologiczną i opinię geotechniczną. Podczas kolejnego etapu przetargu nastąpi ocena ofert a także zbadanie czy wykonawcy, których oferty zostały ocenione jako najkorzystniejsze, nie podlegają wykluczeniu i spełniają warunki udziału w postępowaniu.

Tomasz Poręba podkreśla, że Via Carpathia to szansa dla polskich portów. Trasa, która w Polsce będzie biegła z Barwinka przez Rzeszów na Lublin, następnie drogą S17 na Warszawę, a ze stolicy drogą S7 i A1 do polskich portów pozwoli Węgrom, Rumunom, Słowakom, Bułgarom wysyłać towary i usługi do portów w Polsce przyczyniając się do ich rozwoju.

- Nie bez powodu S19 znalazła się wśród laureatów prestiżowego konkursu Top Polski Wschodniej - to bez wątpienia jedna z inwestycji, która pozytywnie przyczynia się do rozwoju wschodnich regionów Polski a dzisiejsza historyczna decyzja o priorytetowym potraktowaniu przez województwo odcinka od Babicy do Barwinka, czyli do granicy ze Słowacją, z pewnością pozwoli nabrać temu przedsięwzięciu jeszcze większego tempa - mówi Tomasz Poręba.

ecr/pd

 • autor: ecr/pd

5 komentarzy

 • Gibalski

  Ciekawe czy podczas budowy S-19 znowu nie przeszkodzą zieloni, albo inni nawiedzeni.

  Zgłoś nadużycie Gibalski piątek, 20, październik 2017 20:27 Link do komentarza
 • obserwator

  Mam nadzieję że PiS-owcy wreszcie zaczną budowę tej expresówki.

  Zgłoś nadużycie obserwator piątek, 20, październik 2017 20:21 Link do komentarza
 • JB

  A S19 miała być gotowa na Euro 2012 ....

  Zgłoś nadużycie JB piątek, 20, październik 2017 13:58 Link do komentarza
 • Hiobowski

  U nas w Polsce najpierw muszą się obłowić wszelkiej maści oszuści i złodzieje, dopiero potem zaczynają coś robić. Partia Oszustów już się obłowiła. Teraz pokażcie PiSiory złodzieją jak się buduje. Niedługo wybory do samorządów więc warto pokazać społeczeństwu dobrą zmianę. Tak wam dopomóż Bóg.

  Zgłoś nadużycie Hiobowski czwartek, 19, październik 2017 15:17 Link do komentarza
 • cynik

  Budujcie wreszcie tę S-19 zamiast debatować, bajdurzyć o głupotach. Rach - ciach podpisać stosowne papiery i dawać kopary, buldożery i stalińce do roboty. Amerykanie i Niemcy nie bawią się w kwity tylko haratają z robotą tylko szum.

  Zgłoś nadużycie cynik czwartek, 19, październik 2017 15:05 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?