KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zakończono przebudowę drogi powiatowej przez Wróblik

  • autor: eb/pd
  • czwartek, 23, listopad 2017 09:37
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Zakończono przebudowę drogi powiatowej przez Wróblik Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Zakończono długo oczekiwaną, a zarazem jedną z największych inwestycji realizowanych w tym roku na drogach powiatu. Podczas przebudowy drogi przesunięto kapliczkę we Wróbliku.

REKLAMA


Całe zadanie polegało na przebudowie dróg powiatowych nr 1974R Krosno - Targowiska - Wróblik Szlachecki w miejscowościach Targowiska, Widacz, Wróblik Królewski i Wróblik Szlachecki oraz nr 2008R Wróblik Królewski - Ladzin w miejscowości Wróblik Królewski.

Zakres prac, który był prowadzony równolegle na obydwu drogach obejmował między innymi: wzmocnienie konstrukcji nawierzchni wraz z poszerzeniem na długości 4382 mb, budowę chodników na odcinku 640 mb, remont mostów na rzece Tabor i potoku Morwawa, budowę kanalizacji deszczowej, budowę wysp dzielących, przebudowę skrzyżowania wraz z przesunięciem kapliczki, budowę konstrukcji oporowej, barier ochronnych oraz wykonanie oznakowania.

Przebudowa drogi zakończyła się zgodnie z planem. - Cieszę się, że możemy się w tak licznym gronie spotkać przy tak ważnym wydarzeniu - powiedział starosta Jan Juszczak podczas odbioru inwestycji. - Jest to ważna droga dla powiatu krośnieńskiego, gmin Miejsce Piastowe i Rymanów, dla lokalnej społeczności, a także tych którzy przemieszczają się tą drogą w kierunku Krosna i Rzeszowa lub Rymanowa Zdroju i Sanoka - dodał.

Starosta przypomniał, że inwestycja mogła być zrealizowana dzięki Programowi Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 oraz pomocy finansowej gmin Miejsce Piastowe i Rymanów.

- Całość zadania zamknęła się kwotą prawie 5 mln zł, z czego blisko 2 mln 400 tys. zł pochodzi z budżetu wojewody, i udział finansowy gmin prawie 900 tys. zł przekazała gmina Miejsce Piastowe i ponad 700 tys. zł gmina Rymanów. Takiego znacznego udziału samorządów gminnych w inwestycji powiatowej jeszcze do tej pory nie było. Za pomoc, rzetelną i partnerską relację dziękuję władzom gminy. Widzimy efekt dobrej współpracy i dobrego wykorzystania środków. Bardzo się cieszę, że zaproszenie na otwarcie drogi przyjęła dyrektor Kamila Piech i naocznie może zobaczyć efekt realizacji projektu - mówi starosta.

Szczegółowe dane dotyczące przebiegu inwestycji przedstawił dyrektor - urzędujący członek zarządu powiatu Aleksander Mercik, podkreślając iż natężenie ruchu w tym rejonie jest bardzo duże.

- Średnio w roku przejeżdża tą drogą 3 mln samochodów, w tym dużo ciężarowych. W ramach zadania przebudowana została cała konstrukcja drogi, została wymieniona podbudowa, położony nowy asfalt. W niektórych miejscach drogę poszerzono do 6 m. Przed wjazdem do każdej miejscowości powstały wyspy dzielące, które mają sprawić, że wjeżdżający mają dostosować swoją prędkość do obowiązującej w danym terenie. To wszystko zrobiono dla mieszkańców, użytkowników drogi, dla poprawy bezpieczeństwa - mówił Aleksander Mercik.

- Serdeczne podziękowania za wyrozumiałość skierował także pod adresem tych mieszkańców, którzy przez czas trwania prac budowlanych byli zmuszeni  korzystać z objazdów, jak również sołtysów poszczególnych miejscowości, którzy zaangażowani byli w rozwiązywanie bieżących problemów - podkreślał przedstawiciel zarządu.

- W najważniejszym momencie związanym z realizacją zadania nie zwątpiliście i podjęliśmy wspólnie jedynie słuszną decyzję za kontynuacją inwestycji - Aleksander Mercik zwracał się do radnych powiatowych.

Inwestycja wymagała przesunięcia kapliczki we Wróbliku, co wywołało kontrowersje i sprzeciw części mieszkańców oraz radnych. Przebudowę udało się doprowadzić do końca, a kapliczka znalazła się na nowym miejscu.

Zobacz także:
- Obrońcy krzyża na drodze inwestycji drogowej Targowiska - Wróblik Szlachecki
- Przeniesienie, czy likwidacja? Co dalej z krzyżem we Wróbliku?
- Rozpoczęła się operacja przenoszenia kapliczki we Wróbliku [ZDJĘCIA]

eb/pd
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

  • autor: eb/pd

1 komentarz

  • tom

    Droga z Łężan do Krosna jest niezbędna czy nikt tego nie widzi ,ruch jest tam tysiąc razy większy niż na tej drodze z artykułu.

    Zgłoś nadużycie tom czwartek, 23, listopad 2017 23:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?