KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcesz wiedzieć czym oddycha Jedlicze? Głosuj na czujnik!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Do 10 grudnia można głosować na lokalizacje, w których mogą zostać umieszczone czujniki jakości powietrza ufundowane przez Fundację AVIVA. Mieszkańcy Jedlicza proponują umieszczenie go przy ul. Trzecieskiego. Przypominamy: burmistrz odmówiła montażu dodatkowych czujników na koszt gminy.

REKLAMA


Czym oddycha Jedlicze? W kontekście planów rozbudowy spalarni to pytanie nurtuje wielu mieszkańców.

W sierpniu duża grupa mieszkańców protestowała przeciw rozbudowie spalarni: Protestowali przeciwko spalarni w Jedliczu! [ZDJĘCIA]

Wtedy też Stowarzyszenie Idea Carpathia zawnioskowało o montaż czujników. Stowarzyszenie otrzymało odpowiedź, z której wynika że gmina nie podejmowała do tej pory żadnych dodatkowych czynności w celu monitoringu jakości powietrza z obawy przed... różnicami wyników pomiędzy alternatywną (założoną przez gminę) stacją pomiaru powietrza, a tymi które działają w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

Gmina Jedlicze ma bazować na informacjach dostarczanych przez Państwowy Monitoring Środowiska. Problem w tym, że najbliższa stacja manualna należąca do PMŚ znajduje się w Krośnie, a najbliższa automatyczna stacja pomiarowa znajduje się w Jaśle. Zobacz: Jaki jest stan powietrza w Jedliczu? Nie będzie pomiarów

Mieszkańców nie zadowala takie rozwiązanie, dlatego chcą skorzystać z programu "Wiem czym oddycham" Fundacji AVIVA. Do 10 grudnia można głosować na lokalizacje, w których powinny znaleźć się czujniki.

Propozycję lokalizacji zgłosiło Stowarzyszenie Troska o Twoją Przyszłość z gminy Jedlicze.

- Jak ważne jest dla Was zdrowie? Chcesz wiedzieć jakie bardzo zanieczyszczone jest powietrze? Jestem bardzo ciekawa, dlatego też zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać czujnik do mierzenia zanieczyszczeń powietrza, służący nam wszystkim. Zagłosuj na moją lokalizację. Mieszkam bardzo blisko Rafinerii w Jedliczu. Niestety, coraz bardziej odczuwam to, co tam się złego dzieje. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, czasem aż strach otworzyć okno, czy wyjść na spacer. Miejmy świadomość tego jak bardzo się trujemy - apeluje Gabriela Lipka, jedna z organizatorek sierpniowego protestu przeciw spalarni.

Czujnik dla Jedlicza możecie poprzeć - TUTAJ. Głosować można codziennie!

Jakość powietrza w Krośnie sprawdzisz tutaj: www.powietrze.krosnocity.pl

pd

 • autor: pd

8 komentarzy

 • j...

  Nie truta, tylko truteń. Zamiast wspierać w działaniach przeciw spalarni, to wymyślacie tematy zastępcze.
  Kiedy powstała ta spalarnia? kto wydał pozwolenie?

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 03, grudzień 2017 19:02 Link do komentarza
 • truta

  Przecież urbanik ma was w dooppie

  Zgłoś nadużycie truta niedziela, 03, grudzień 2017 17:05 Link do komentarza
 • Ala

  Czym oddycha Jedlicze hmmmm, tym czym palą mieszkańcy w piecach, po co monitorować coś co jest wiadomo od lat, że jest. Najlepiej szukać winnego tylko nie widzieć u siebie, wystarczy sprawdzić w jeden wieczór główną ulicę czym palą mieszkańcy i w jakich piecach i wszystko będzie jasne.

  Zgłoś nadużycie Ala wtorek, 28, listopad 2017 11:56 Link do komentarza
 • wolf

  Przecież Jedlicze to wieś, jeszcze pamiętam jak na skwerku kury się pasły.

  Zgłoś nadużycie wolf poniedziałek, 27, listopad 2017 08:14 Link do komentarza
 • j...

  To co piszecie jest bez sensu. Co wam da jeśli nawet przy każdym domu założycie sobie czujniki? Walczcie z trucicielami, a nie bawcie się w przekonywanie, że trują.

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 26, listopad 2017 08:53 Link do komentarza
 • Tomasz_P

  Na ten moment mało istotne jest gdzie dokładnie grunt by coś zmienić, by w Jedliczu był choć jeden czujnik. Po władzach gminy raczej nie ma się co spodziewać (chciałbym być w błędzie) inicjatywy sieci czujników a to byłoby bardziej miarodajne.
  Obecnie ciężko będzie nawet wywalczyć ten jeden.

  Zgłoś nadużycie Tomasz_P sobota, 25, listopad 2017 15:29 Link do komentarza
 • Jedliczanin

  Moim zdaniem lokalizacja czujnika blisko rafinerii to niewypał.Spaliny wydostają się z wysokiego komina więc smród najbliższe rejony przelatuje wysoko , dopiero dalej osiada . Nie wiem dlaczego ale od zawsze najbardziej śmierdziało na ul. Brzozowej między krzyżówką ul. Mickiewicza , a początkiem lasu Grabińskiego.

  Zgłoś nadużycie Jedliczanin sobota, 25, listopad 2017 08:30 Link do komentarza
 • Takt

  Smog Free Tower – wieża oczyszczająca miejskie powietrze
  http://dobrewiadomosci.net.pl/12812-smog-free-tower-wieza-oczyszczajaca-miejskie-powietrze/

  Zgłoś nadużycie Takt piątek, 24, listopad 2017 19:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?