KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Modernizacja pałacu i rewitalizacja parku w Jedliczu

 • autor: eb, pd
 • poniedziałek, 12, luty 2018 11:57
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Modernizacja pałacu i rewitalizacja parku w Jedliczu Fot. archiwum

Początkiem lutego rozpoczęły się prace związane z  modernizacją  Pałacu Stawiarskich w Jedliczu, gdzie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej oraz rewitalizacją otaczającego budynek zabytkowego parku. Po remoncie park będzie ogólnodostępny i będzie miał charakter wypoczynkowo - relaksacyjny oraz sportowy.

REKLAMA


6 lutego w budynku liceum, z inicjatywy starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka z udziałem wicestarosty Adolfa Kasprzyka zorganizowano konferencję, na którą zaproszeni zostali burmistrz gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, radni powiatu Piotr Bril i Piotr Waśko, radna Rady Miejskiej w Jedliczu Anna Zaleszczuk, projektant krajobrazu Adam Zawadzki, przedstawiciel wykonawcy, którym jest FHU Zalas i lokalne media.

- Park do tej pory pełnił funkcję ogólnodostępną, jednak z powodu prac będzie wyłączony z możliwości korzystania, aż do zakończenia projektu. Aby nie zaskoczyć mieszkańców, chcemy za pośrednictwem władz samorządowych gminy, jak również mediów poinformować o tym społeczność lokalną - mówił starosta Jan Juszczak.

Pałac Stawiarskich wzniesiono w 1925 r. Na potrzeby liceum został adaptowany w 1944 r. i pełni tę funkcję do dzisiaj. Ponieważ na terenie obiektu przez wiele lat nie przeprowadzano kompleksowych prac renowacyjnych, budynek wraz z parkiem uległ postępującej degradacji i wymaga kapitalnego remontu. Intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga także park.

Celem projektu jest poprawa stanu zachowania i zwiększenie dostępności unikalnego zabytkowego Zespołu Pałacowo - Parkowego w Jedliczu oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jedlicza i okolic.

Część dotyczącą przebiegu prac związanych z modernizacją budynku przedstawił wicestarosta Adolf Kasprzyk.

Zakres prac  obejmuje m.in. remont i przebudowę budynku szkoły, prace konserwatorskie przy elewacji budynku, remont tarasu, wymianę pokrycia dachowego, wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej oraz części więźby dachowej. Projekt zakłada także wykonanie oświetlenia budynku z zewnątrz, w celu wyeksponowania zabytku i monitoring terenu parku. Powstanie także izba muzealna poświęcona historii rodu Stawiarskich i historii szkoły oraz jej założyciela i długoletniego dyrektora Władysława Dubisa.

Natomiast część związaną z renowacją zabytkowego parku omówił architekt krajobrazu Adam Zawadzki. Na wstępie przypomniał historię parku, którego początki sięgają połowy XVIII wieku.

- Park był utrzymany w stylu francuskim, po kilkudziesięciu latach przeprojektowany zgodnie z panującymi trendami w park krajobrazowy. Sporządzona została analiza dendrologiczna drzewostanu. Spośród 830 drzew  prawie każde wymaga pielęgnacji, a część jest konieczna do wycinki. Około 80 procent są to nasadzenia i samosiewy, które nie tworzą wartości historycznej - mówił Adam Zawadzki.

Gospodarka drzewostanem w górnej części parku obejmuje nasadzenie nowych drzew  ok. 40 szt., nasadzenie prawie 300 krzewów, nasadzenie krzewów żywopłotowych prawie 3000 szt., wykonanie nasadzeń róż około 500 szt. i wykonanie trawnika ponad 2000 m2 oraz wykonanie i remont alejek spacerowych, montaż elementów małej architektury i płyt kamiennych z opisami. Park po gruntownym remoncie będzie ogólnodostępny i będzie miał charakter wypoczynkowo - relaksacyjny oraz sportowy.

Projekt zadania został zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powiat Krośnieński otrzymał na realizację zadania dofinansowanie w wysokości 2 992 494,38 zł, co stanowi 85% wartości. Całość inwestycji zamknie się w kwocie 3 490 740 zł brutto. Burmistrz gminy Jolanta Urbanik dziękując władzom Powiatu Krośnieńskiego, pogratulowała sukcesu w pozyskaniu środków unijnych na tak ważne przedsięwzięcie, podkreśliła, że jest bardzo ważna i długo oczekiwana inwestycja dla wszystkich mieszkańców. Prace zgodnie z umową zakończą się 31 sierpnia 2018 roku.

Inwestycja realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020. Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Działanie 4.4 Kultura.

eb, pd
Fot. archiwum

 • autor: eb, pd

3 komentarzy

 • mieszkaniec

  Nikt nie ma roszczeń.
  Może sobie nie przypomnieli , a po prostu pojawiła sie możliwość zfinansowania ze środków unijnych.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec poniedziałek, 12, luty 2018 15:57 Link do komentarza
 • egzo

  taa czyli wreszcie sobie starostwo przypomniało że tam jest szkoła ???

  ciekawi mnie szczegółowy kosztorys i proporcja ile naprawa w parku ale ile na budynek

  Zgłoś nadużycie egzo poniedziałek, 12, luty 2018 15:09 Link do komentarza
 • leming

  Czy jakiś żyd ma już roszczenia do tego Pałacu Stawiarskich ?

  Zgłoś nadużycie leming poniedziałek, 12, luty 2018 14:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?