Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia pochodzi z gminy Dukla

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia pochodzi z gminy Dukla Fot. archiwum UG Dukla

Katarzyna Moroń urodziła się 12 lutego 1909 roku. Obecnie jest najstarszą mieszkanką Podkarpacia i ósmą najstarszą osobą w Polsce. Najstarsza Polka Tekla Juniewicz ma już 111 lat.

Katarzyna Moroń mieszkała w Iwli, gdzie ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym. Podczas walk prowadzonych w czasie operacji karpacko-dukielskiej jej dom zniknął z powierzchni ziemi.

Po wojnie zamieszkała w Chyrowej. Za mąż wyszła po czterdziestce, za 20 lat starszego wdowca. Urodziła córkę Janinę, która obecnie się nią opiekuje, a mieszka u wnuczki Renaty Książkiewicz w Zboiskach. Mąż Katarzyna Moroń zmarł w 1963 roku, kiedy córka miała 11 lat. Od tej pory wspólnie ciężko pracowały na utrzymanie. Ciężka praca na roli przyczyniła się do problemów z kręgosłupem.

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia ma dwie wnuczki Renatę i Agatę i trójkę prawnucząt: Paulinę, Michała i Arkadiusza. Wszyscy są do babci mocno przywiązani. Córka Janina powiedziała: - Mama ma apetyt,  nie zażywa żadnych lekarstw, oprócz witamin, nie choruje, tylko „czasem jej się w głowie mąci”, często nie śpi w nocy, ale później odsypia to w ciągu dnia.

W gminie Dukla liczącej 14 632 mieszkańców 121 osób (0,8% wszystkich mieszkańców)  jest w wieku od 90-109 lat, w tym trzy kobiety powyżej 100 lat. Najstarsza jest Katarzyna Moroń i dwie 102 latki: Helena Mikosz i Maria Kolanko - mieszkanki miejscowości Równe. Najstarszy mężczyzna, Michał Marszał mieszka również w Równem, w tym roku ukończy 97 lat.

12 lutego burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic oraz sołtys sołectwa Zboiska Mariusz Lajdanowicz złożyli najserdeczniejsze życzenia Jubilatce.

kb-r, red., pd
Fot. archiwum UG Dukla

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj