Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Rymanów stara się o dotacje na Rynek. Zobacz wizualizacje

Rymanów stara się o dotacje na Rynek. Zobacz wizualizacje wizualizacja: UG Rymanów

Rada Miejska w Rymanowie uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji dla gminy Rymanów na lata 2017-2023. Program wymaga akceptacji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Gotowy dokument umożliwi gminie wystąpienie o 90% dofinansowanie na rewitalizację Rynku w Rymanowie.

- Dzięki możliwościom pozyskania znaczących środków finansowych na Rewitalizację Rynku w Rymanowie w ramach RPO WP 2014-2020, chcielibyśmy przywrócić historyczną funkcję tej części miasta - komentuje Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów.


Komunikacja jezdna - widok od północnego wschodu.

Materiał kartograficzny i fotograficzny, a także sugestie zgłaszane przez uczestników podczas spotkań i warsztatów przy opracowywaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji spowodowały, że zlecone zostało opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej zagospodarowania płyty Rynku w Rymanowie Pracowni Architektonicznego Kształtowania Krajobrazu "OGRÓD" Janusza Guzika z Krosna.


Rynek - widok z lotu ptaka od północnego zachodu.

Opracowana koncepcja zakłada odtworzenie południowej, parterowe, murowanej pierzei Rynku. Usytuowanie frontonu projektowanej budowli zgodne jest pierwotnymi "sznurowym" rozmiarami płyty Rynku i tożsame z synchronizacjami mapowymi.


Pierzeja - widok od północnego zachodu.

Północną część pierzei, na całym jej około 40  metrowym odcinku graniczącym z płytą, stanowi amfiladowe przejście, otwierające się sześcioma podcieniowymi łukami na Rynek. Pierzeja poprzez pierwsze od zachodu i ostatnie od wschodu łukowe przeprucie na wylot, umożliwia przejście/przejazd na południową, zieloną rekreacyjną przestrzeń przylegającą do Rynku.


Pierzeja południowa - widok od frontu.

Całość pierzei zbudowana jest z trzech zeschodkowanych, stykających się ze sobą szczytami budynków, krytych dachami dwuspadowymi. Na tyłach pierzei od strony ogrodowej, przewidziano kilka pomieszczeń o charakterze usługowym dostępnych z amfilady (np. bar, minipiekarnia, kawiarnia, lodziarnia itp.). Łączna powierzchnia użytkowa tych sąsiadujących ze sobą 3-4 niezależnych pomieszczeń wynosić może od 100 do 125 m2.

W koncepcji przewiduje  się zastosowanie w budowie materiałów naturalnych, kamiennych, trwałych i odpornych na zniszczenie, ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Dominuje granit w postaci surowo łupanej kostki granitowej w "ciepłej" kolorystyce. Pod podcieniowymi przejściami do parku projektuje się nawierzchnię z płyt łamanego piaskowca i płyt andezytowych.


Pierzeja - widok od wschodu.

Na terenie płyty Rynku zasadniczo dominować będzie oświetlenie z 4-5 m latarniami nawiązującymi do lamp historycznych. W części parkowej Rynku przewiduje się fontannę dwupoziomową i ławki z oparciami stylowymi. Słupy, tablice ogłoszeniowe o treści historycznej i turystycznej zblokowane zostaną w jednym miejscu w sąsiedztwie szczytowej, zachodniej ściany pierzei południowej. W obrębie tej części Rynku planuje się też mobilną estradę na występy artystyczne. Planowane inwestycje pozbawione są barier architektonicznych, a dostęp do obiektów dla osób niepełnosprawnych jest osiągalny bezpośrednio z płyty Rynku.


Park - fontanna pergola.

Gmina Rymanów planuje ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która będzie niezbędna do ubiegania się o środki pomocowe z RPO WP 2014-2020 na realizację Rewitalizacji Rynku w Rymanowie.

red., pd, (UG Rymanów)
wizualizacje: UG Rymanów

13 komentarzy

 • Pesymista

  Mylisz się gościu, to nie we władzy jest problem... Burmistrz wyszedł z ciekawym pomysłem renowacji rynku i co sie okazało? Został ściągniety na ziemię przez... wcale nie przez postkomunę na ziemię. I nie przez brak środków i pomysłów, ale przez "rymanowską klasę średnią", dla której jej prywatne interesy są priorytetowe. I Tyle. Złudzenie, że ta społeczność może obdarzyć zaufaniem kogoś, kto będzie myslał o gminie i mieście szerzej niz przysłowiowa fura i miejsce do jej zaparkowania jest złudzeniem.

  Zgłoś nadużycie Pesymista poniedziałek, 19, luty 2018 09:57 Link do komentarza
 • gość

  W Rymanowie potrzeba kogoś młodego z otwartą głową na nowoczesne pomysły.
  Ta władza jest już dawno wypalona.

  Zgłoś nadużycie gość niedziela, 18, luty 2018 18:20 Link do komentarza
 • mieszkanic

  Zbliżają się wybory na burmistrza .
  Wody miejskiej dla miejscowości jeszcze nie zrobił .
  OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU ...................................

  Zgłoś nadużycie mieszkanic niedziela, 18, luty 2018 15:26 Link do komentarza
 • leming

  Zacofany

  Pozwolisz, że ja podgrzeję tą atmosferę. Twój pomysł zaciekawił mnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

  Zgłoś nadużycie leming niedziela, 18, luty 2018 12:01 Link do komentarza
 • Dociekliwy

  Czegoś tu nie rozumiem, o jakich parkingach na rynku mowa, gdzie je na planszach widzicie? Chyba, że ten cały projekt to pic na wodę, żeby dostac pieniądze na zbudowanie atrapy budynku, który stał w tym miejscu do pierwszej wojny światowej. Pytam, czy planowane jest zwiększenie w ramach rewitalizacji liczby miejsc parkingowych w rynku, czy to ściema. Pan Burmistrz w czasie piątkowej konsultacji zapewniał, że będzie ich więcej. Czym zresztą uspokoił "konultowanych" (zdecydowana wiekszośc).

  Zgłoś nadużycie Dociekliwy niedziela, 18, luty 2018 10:34 Link do komentarza
 • Podyskutujmy

  Czy rynek krośnieński padł? Oczywiscie z punktu widzenia tych, ktorzy chcieliby go widziec jako ceentrum handlowe tak. Ale czy rynki we wspólczesnych miastach mają spełniać tą samą funkcje co galerie handlowe.
  Czy w Rymanowie większe zakupy robi sie w rynku czy w Biedronce, Bogmarze, Eco, czy w najbliższym czasie w Atmie. Trzeba by wybrać, czym rynek rymanowski ma byc i dopiero wtedy myśleć o jego rewitalizacji i o jej kierunku. Tradycyjnej funkcji rynku nie da się pogodzic z funkcją największego, centralnego parkingu, także węzła komunikacyjnego. I nic tu nie pomoże zastapienie asfaltu kostkami granitowymi, czy krawężników słupkami z łańcuchami. Czy zmiana funkcji rynku rymanowskiego jest łatwa? Nie, bardzo trudna... zalożenie urbanistyczne pochodzace ze średniowiecza za nic nie przystaje do wspólczesności. Nie można łączyć ognia z wodą. A te 6 mln zł można by wydać bardziej sensownie.

  Zgłoś nadużycie Podyskutujmy niedziela, 18, luty 2018 10:03 Link do komentarza
 • Rymanow

  Bardzo dobrze !
  Rynek w Sanoku czy. Krośnie już dawno padł. Przed wojna nie było zakazów na każdym kroku i ludzie nie mieli w domu po aucie na głowę....

  Zgłoś nadużycie Rymanow niedziela, 18, luty 2018 08:46 Link do komentarza
 • Zachwycony

  Jak zwykle nikt nie stara sie zrozumiec intencji Burmistrza, przecież mówił, że chce przywrócić histooryczną funkcje tej części miasta. Przecież nie chodzi o miejsca parkingowe dla samochodów, ale dla furmanek, które bardzo licznie zjeżdały na rynek w dni targowe. Wystarczyc zobaczyć to na archiwalnych filmach i zdjęciach. Kiedy to w historii rynku był parking dla samochodów, puknijcie się w głowę, przed wojną. I gdzie tam widzicie na planszach miejsca parkingowe. Myślicie, żeby konserwator zabytkow pozwolił?
  Popieram pomysł lokalizacji stolikow pod arkadami, wszak dziś przed Piccolo goście się juz nie moga pomieścic. Będzie ponadto w Kogutku wystawa dotyczaca histori Rymanowa, będa walić tłumy, jak do izby pamięci w "Sokole".

  Zgłoś nadużycie Zachwycony sobota, 17, luty 2018 23:47 Link do komentarza
 • typ aspołeczny

  No wlaśnie, ile mogłoby na tym miejscu samochodów zaparkować, powiem więcej, a po co tam z tyłu te drzewa, ta zieleń, ta fontanna... jaki piekny mógłby byc w tym miejscu parking, dla tych ktorzy w niedziele przyjeżdżaja do kościoła, lokalizacja w sam raz, jeszcze tylko przejście podziemne pod drogą... I raz na zawsze zlikwidowałoby się problem ptactwa, które zanieczyszcza rynek, no i te samochody. O ludziach to myśli właściciel pawilonu, w ktorym jest Centrum, można tam wjechac niemal do samych delikatesów, poszedłbym dalej, poszerzył drzwi, żeby ludzie mogli jeżdzić między regałami. To byłaby prawdziwa Europa. A co ... Do dzieła panie D.

  Zgłoś nadużycie typ aspołeczny sobota, 17, luty 2018 23:13 Link do komentarza
 • Romek

  W Rymanowie już teraz brakuje 50 miejsc parkingowych a po co takie budowle jak rynki pustoszeja i dojdzie do Rymanowa ta plaga

  Zgłoś nadużycie Romek sobota, 17, luty 2018 22:29 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj