KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rymanów stara się o dotacje na Rynek. Zobacz wizualizacje

 • autor: red., pd, (UG Rymanów)
 • sobota, 17, luty 2018 14:58
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Rymanów stara się o dotacje na Rynek. Zobacz wizualizacje wizualizacja: UG Rymanów

Rada Miejska w Rymanowie uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji dla gminy Rymanów na lata 2017-2023. Program wymaga akceptacji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Gotowy dokument umożliwi gminie wystąpienie o 90% dofinansowanie na rewitalizację Rynku w Rymanowie.

REKLAMA


- Dzięki możliwościom pozyskania znaczących środków finansowych na Rewitalizację Rynku w Rymanowie w ramach RPO WP 2014-2020, chcielibyśmy przywrócić historyczną funkcję tej części miasta - komentuje Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów.


Komunikacja jezdna - widok od północnego wschodu.

Materiał kartograficzny i fotograficzny, a także sugestie zgłaszane przez uczestników podczas spotkań i warsztatów przy opracowywaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji spowodowały, że zlecone zostało opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej zagospodarowania płyty Rynku w Rymanowie Pracowni Architektonicznego Kształtowania Krajobrazu "OGRÓD" Janusza Guzika z Krosna.


Rynek - widok z lotu ptaka od północnego zachodu.

Opracowana koncepcja zakłada odtworzenie południowej, parterowe, murowanej pierzei Rynku. Usytuowanie frontonu projektowanej budowli zgodne jest pierwotnymi "sznurowym" rozmiarami płyty Rynku i tożsame z synchronizacjami mapowymi.


Pierzeja - widok od północnego zachodu.

Północną część pierzei, na całym jej około 40  metrowym odcinku graniczącym z płytą, stanowi amfiladowe przejście, otwierające się sześcioma podcieniowymi łukami na Rynek. Pierzeja poprzez pierwsze od zachodu i ostatnie od wschodu łukowe przeprucie na wylot, umożliwia przejście/przejazd na południową, zieloną rekreacyjną przestrzeń przylegającą do Rynku.


Pierzeja południowa - widok od frontu.

Całość pierzei zbudowana jest z trzech zeschodkowanych, stykających się ze sobą szczytami budynków, krytych dachami dwuspadowymi. Na tyłach pierzei od strony ogrodowej, przewidziano kilka pomieszczeń o charakterze usługowym dostępnych z amfilady (np. bar, minipiekarnia, kawiarnia, lodziarnia itp.). Łączna powierzchnia użytkowa tych sąsiadujących ze sobą 3-4 niezależnych pomieszczeń wynosić może od 100 do 125 m2.

W koncepcji przewiduje  się zastosowanie w budowie materiałów naturalnych, kamiennych, trwałych i odpornych na zniszczenie, ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Dominuje granit w postaci surowo łupanej kostki granitowej w "ciepłej" kolorystyce. Pod podcieniowymi przejściami do parku projektuje się nawierzchnię z płyt łamanego piaskowca i płyt andezytowych.


Pierzeja - widok od wschodu.

Na terenie płyty Rynku zasadniczo dominować będzie oświetlenie z 4-5 m latarniami nawiązującymi do lamp historycznych. W części parkowej Rynku przewiduje się fontannę dwupoziomową i ławki z oparciami stylowymi. Słupy, tablice ogłoszeniowe o treści historycznej i turystycznej zblokowane zostaną w jednym miejscu w sąsiedztwie szczytowej, zachodniej ściany pierzei południowej. W obrębie tej części Rynku planuje się też mobilną estradę na występy artystyczne. Planowane inwestycje pozbawione są barier architektonicznych, a dostęp do obiektów dla osób niepełnosprawnych jest osiągalny bezpośrednio z płyty Rynku.


Park - fontanna pergola.

Gmina Rymanów planuje ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która będzie niezbędna do ubiegania się o środki pomocowe z RPO WP 2014-2020 na realizację Rewitalizacji Rynku w Rymanowie.

red., pd, (UG Rymanów)
wizualizacje: UG Rymanów

 • autor: red., pd, (UG Rymanów)

17 komentarzy

 • Poszkodowany

  Tak wspanialy że bez zgody wlasciciela pozbawia ich prawa decydowania o gruncie.

  Zgłoś nadużycie Poszkodowany sobota, 31, październik 2020 19:00 Link do komentarza
 • Felix finish

  Nie ma lepszego Burmistrza i prędko się nie znajdzie kandydat na Burmistrza albowiem nie ma i nie będzie prędko kandydata nad urzędującego Burmistrza Waszmośći Wojciecha. Farbaniec

  Zgłoś nadużycie Felix finish sobota, 31, październik 2020 14:16 Link do komentarza
 • Danilocardy

  cara login slot scr888 hp – 918indo.com http://www.918indo.com/tag/cara-login-slot-scr888-hp/ - More info!

  Zgłoś nadużycie Danilocardy wtorek, 07, kwiecień 2020 20:32 Link do komentarza
 • JamesCox

  Deposit 918Kiss – Uberwin.club Click here!

  Zgłoś nadużycie JamesCox wtorek, 07, kwiecień 2020 19:27 Link do komentarza
 • Pesymista

  Mylisz się gościu, to nie we władzy jest problem... Burmistrz wyszedł z ciekawym pomysłem renowacji rynku i co sie okazało? Został ściągniety na ziemię przez... wcale nie przez postkomunę na ziemię. I nie przez brak środków i pomysłów, ale przez "rymanowską klasę średnią", dla której jej prywatne interesy są priorytetowe. I Tyle. Złudzenie, że ta społeczność może obdarzyć zaufaniem kogoś, kto będzie myslał o gminie i mieście szerzej niz przysłowiowa fura i miejsce do jej zaparkowania jest złudzeniem.

  Zgłoś nadużycie Pesymista poniedziałek, 19, luty 2018 09:57 Link do komentarza
 • gość

  W Rymanowie potrzeba kogoś młodego z otwartą głową na nowoczesne pomysły.
  Ta władza jest już dawno wypalona.

  Zgłoś nadużycie gość niedziela, 18, luty 2018 18:20 Link do komentarza
 • mieszkanic

  Zbliżają się wybory na burmistrza .
  Wody miejskiej dla miejscowości jeszcze nie zrobił .
  OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU ...................................

  Zgłoś nadużycie mieszkanic niedziela, 18, luty 2018 15:26 Link do komentarza
 • leming

  Zacofany

  Pozwolisz, że ja podgrzeję tą atmosferę. Twój pomysł zaciekawił mnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

  Zgłoś nadużycie leming niedziela, 18, luty 2018 12:01 Link do komentarza
 • Dociekliwy

  Czegoś tu nie rozumiem, o jakich parkingach na rynku mowa, gdzie je na planszach widzicie? Chyba, że ten cały projekt to pic na wodę, żeby dostac pieniądze na zbudowanie atrapy budynku, który stał w tym miejscu do pierwszej wojny światowej. Pytam, czy planowane jest zwiększenie w ramach rewitalizacji liczby miejsc parkingowych w rynku, czy to ściema. Pan Burmistrz w czasie piątkowej konsultacji zapewniał, że będzie ich więcej. Czym zresztą uspokoił "konultowanych" (zdecydowana wiekszośc).

  Zgłoś nadużycie Dociekliwy niedziela, 18, luty 2018 10:34 Link do komentarza
 • Podyskutujmy

  Czy rynek krośnieński padł? Oczywiscie z punktu widzenia tych, ktorzy chcieliby go widziec jako ceentrum handlowe tak. Ale czy rynki we wspólczesnych miastach mają spełniać tą samą funkcje co galerie handlowe.
  Czy w Rymanowie większe zakupy robi sie w rynku czy w Biedronce, Bogmarze, Eco, czy w najbliższym czasie w Atmie. Trzeba by wybrać, czym rynek rymanowski ma byc i dopiero wtedy myśleć o jego rewitalizacji i o jej kierunku. Tradycyjnej funkcji rynku nie da się pogodzic z funkcją największego, centralnego parkingu, także węzła komunikacyjnego. I nic tu nie pomoże zastapienie asfaltu kostkami granitowymi, czy krawężników słupkami z łańcuchami. Czy zmiana funkcji rynku rymanowskiego jest łatwa? Nie, bardzo trudna... zalożenie urbanistyczne pochodzace ze średniowiecza za nic nie przystaje do wspólczesności. Nie można łączyć ognia z wodą. A te 6 mln zł można by wydać bardziej sensownie.

  Zgłoś nadużycie Podyskutujmy niedziela, 18, luty 2018 10:03 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?