Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty

Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty Fot. Powiat Krośnieński

Grupa studentów z uniwersytetu King Fahd University of Petroleum & Minerals w Arabii Saudyjskiej odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Studenci przyjechali w ramach współpracy z AGH w Krakowie na 14 dniowy obóz naukowy.

REKLAMACelem pobytu jest odwiedzanie miejsc związanych z przemysłem naftowym, bowiem są to studenci kierunków geologii, geofizyki i inżynierii naftowej.  Opiekunem grupy jest mający polskie korzenie prof. Mike Kaminski pochodzący z USA, który od 10 lat wykłada na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. Przodkowie profesora Kaminskiego wyjechali do Pensylwanii z Żeglec.

- Nadal mam rodzinę w Zręcinie i Żeglcach - uśmiecha się prof. Kaminski, który nadal znakomicie mówi po polsku.

- Jesteśmy ze studentami już po raz drugi w Polsce i w Bóbrce i na pewno będziemy kontynuować te wyjazdy - poinformował prof. Mike Kaminski.

Studenci poznają warunki geologiczne, w których powstaje ropa naftowa, biorą udział w warsztatach. Poznają też początki przemysłu naftowego. Zwiedzili Muzeum w Bóbrce i oglądali najnowszy film “Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”.

- To unikalne miejsce na świecie - podkreślał Mike Kaminski. - Studenci będą mieli pełny obraz jak to było na początku - dodał Kaminski.


Starosta Jan Pelczar i profesor Mike Kaminski.

Ze studentami spotkali się także gospodarze terenu, starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik. - To miejsce jest wyjątkowe, jest chlubą powiatu krośnieńskiego, jesteśmy z niego dumni. To tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i trzeba o tym przypominać - podkreślił starosta Jan Pelczar.

Na studentach z pustynnego kraju ogromne wrażenie zrobiła wszechobecna zieleń. Niezwykłym doświadczeniem jest dla nich deszcz. Profesor Kaminski ostrzegał ich przed tym zjawiskiem przed przyjazdem do Polski.

pd
Fot. Powiat Krośnieński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj