KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty

Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty Fot. Powiat Krośnieński

Grupa studentów z uniwersytetu King Fahd University of Petroleum & Minerals w Arabii Saudyjskiej odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Studenci przyjechali w ramach współpracy z AGH w Krakowie na 14 dniowy obóz naukowy.

REKLAMA


Celem pobytu jest odwiedzanie miejsc związanych z przemysłem naftowym, bowiem są to studenci kierunków geologii, geofizyki i inżynierii naftowej.  Opiekunem grupy jest mający polskie korzenie prof. Mike Kaminski pochodzący z USA, który od 10 lat wykłada na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. Przodkowie profesora Kaminskiego wyjechali do Pensylwanii z Żeglec.

- Nadal mam rodzinę w Zręcinie i Żeglcach - uśmiecha się prof. Kaminski, który nadal znakomicie mówi po polsku.

- Jesteśmy ze studentami już po raz drugi w Polsce i w Bóbrce i na pewno będziemy kontynuować te wyjazdy - poinformował prof. Mike Kaminski.

Studenci poznają warunki geologiczne, w których powstaje ropa naftowa, biorą udział w warsztatach. Poznają też początki przemysłu naftowego. Zwiedzili Muzeum w Bóbrce i oglądali najnowszy film “Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”.

- To unikalne miejsce na świecie - podkreślał Mike Kaminski. - Studenci będą mieli pełny obraz jak to było na początku - dodał Kaminski.


Starosta Jan Pelczar i profesor Mike Kaminski.

Ze studentami spotkali się także gospodarze terenu, starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik. - To miejsce jest wyjątkowe, jest chlubą powiatu krośnieńskiego, jesteśmy z niego dumni. To tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i trzeba o tym przypominać - podkreślił starosta Jan Pelczar.

Na studentach z pustynnego kraju ogromne wrażenie zrobiła wszechobecna zieleń. Niezwykłym doświadczeniem jest dla nich deszcz. Profesor Kaminski ostrzegał ich przed tym zjawiskiem przed przyjazdem do Polski.

pd
Fot. Powiat Krośnieński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?