Logo
Wydrukuj tę stronę

Wody Polskie odłowią ryby

Wody Polskie odłowią ryby Fot. archiwum Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Wody Polskie rozpoczynają kolejny etap inwestycji w ramach projektu "Likwidacja barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Wisłoce i jej dopływach - Ropie oraz Jasiołce".

REKLAMACzy da się przewidzieć, że w miejscu rozpoczynającej się na rzece inwestycji pojawi się stado wielkich, ponad półmetrowych pstrągów? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak na ten fakt umieć szybko zareagować.

Wody Polskie we współpracy z PZW Nowy Sącz odłowiły na rzece Ropie kilkadziesiąt pstrągów potokowych i kilka innych gatunków (także chronionych) i przewiozły je w nowe, przyjazne dla nich miejsce.

Co spowodowało, że na tak krótkim odcinku rzeki zadomowiło się tyle dorodnych, kilkuletnich drapieżników? Przyczyna jest prosta - jeden ze stopni wodnych chroniących infrastrukturę nie był, jak zresztą wiele podobnych obiektów w Polsce, wyposażony w przepławkę dla ryb. Pstrągi płynące w górę rzeki nie mogły go pokonać. Dodatkowo, silny prąd wody, który te ryby lubią oraz obecność dużej liczby małych rybek stanowiących doskonałe pożywienie, spowodowały, że uznały to miejsce za przyjazne do życia.

Nadzór przyrodniczy i kierownik projektu wspólnie zdecydowali, że pstrągi trzeba przenieść w bezpieczniejsze miejsce. W najbliższych dniach rusza bowiem budowa przepławki w Gorlicach, która za parę miesięcy umożliwi rybom swobodne pływanie w górę i w dół rzeki.

Jest to kolejny etap inwestycji Wód Polskich w ramach projektu "Likwidacja barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Wisłoce i jej dopływach – Ropie oraz Jasiołce". Budowa tej przepławki oraz modernizacja sześciu innych stopni wodnych poprawi stan ekologiczny rzek. Działania te są zgodne z Ramową Dyrektywą Wodną Unii Europejskiej.

Modernizowane stopnie znajdują się w Dębicy i Mokrzcu na Wisłoce, w Ropicy Polskiej i Gorlicach na Ropie oraz w Jedliczach i Szczepańcowej na Jasiołce.

Całkowity koszt projektu to 28,7 mln zł, w tym dofinansowanie UE z Funduszu Spójności wynosi 24,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Od początku 2018 w Krośnie przy ul. Bieszczadzkiej mieści się oddział Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

red.
Fot. archiwum Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021