Logo
Wydrukuj tę stronę

20 mln złotych na wsparcie podkarpackich przedsiębiorców

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Pexels / ELEVATE

Zarząd województwa podkarpackiego chce przeznaczyć dodatkowe pieniądze na pomoc dla podkarpackich przedsiębiorców. Chodzi o 20 mln złotych, które pozostały z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Zostaną one przeznaczone na preferencyjne kredyty dla lokalnych firm. Zaś w pożyczkach już udzielonych firmom na kwotę 100 mln zł z tej samej puli, z pieniędzy pozostałych z poprzedniego RPO - będą dodatkowe ułatwienia.

REKLAMAZgodę na takie zagospodarowanie funduszy, które pozostały w dyspozycji zarządu województwa, wydała już Komisja Europejska.

- To będzie dodatkowe, znaczące wsparcie dla naszego regionalnego biznesu. Unia dała już zielone światło. Czekamy teraz na specustawę, która trafiła już do sejmu, a po niej na rozporządzenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wszystkie decyzje zapadną w ciągu najbliższych dni - tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Pieniądze zostaną przeznaczone na niskooprocentowane, preferencyjne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorców z całego Podkarpacia. Podejmowane są już działania, aby środki te zostały udostępnione w ramach projektu, który będą realizować w imieniu samorządu województwa następujące podmioty:

- Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.,
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,
- Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.,
- Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego,
- Podkarpacka Izba Gospodarcza,
- Regionalna Izba Gospodarcza,
- Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju,
- Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o.,
- Fundacja Wspomagania Wsi.

W sumie z RPO na lata 2007-2013 pozostało 120 mln złotych. Ale 100 mln zostało już wcześniej rozdysponowane przez wymienione wyżej instytucje i zakontraktowane w formie pożyczek oraz poręczeń dla podkarpackich przedsiębiorstw. Jednak w związku ze złą sytuacją gospodarczą, spowodowaną pandemią COVID -19  instytucje te będą wprowadzały - za zgodą zarządu województwa - zmiany w dotychczas obowiązujących umowach pożyczkowych i poręczeniowych tak, aby pomóc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Pomoc - w ramach podpisanych już umów będzie polegać na:

- aneksowaniu umów pożyczkowych w zakresie tymczasowego zawieszenia spłaty kapitału i odsetek, co oznacza udzielenie dodatkowej karencji w spłacie, na okres nie dłużej niż do 6 miesięcy;

- aneksowaniu umów pożyczkowych w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania o okres udzielonej karencji w spłacie, na okres nie dłużej niż do 6 miesięcy;

- aneksowaniu umów poręczeniowych poprzez wydłużenie okresu ich obowiązywania o taki sam okres, jak umowy kredytowe/pożyczkowe.

/mk/, /UMWP/

  • autor: /mk/, /UMWP/
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021