Logo
Wydrukuj tę stronę

W niedzielę 362 interwencje straży pożarnej w związku z burzami

  • autor: (red.), (mws)
  • niedziela, 28, czerwiec 2020 20:05
  • wielkość czcionki - - + +
W niedzielę 362 interwencje straży pożarnej w związku z burzami Fot. Rafał Głód

28 czerwca do godz. 19:30 na Podkarpaciu odnotowano 362 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, przeworskim, przemyskim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

REKLAMA


Od niedzieli (28.06) od godz. 8.00 do poniedziałku (29.06) do godziny 8:00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wód na rzekach na Podkarpaciu. Do godz. 22.00 obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia dot. burz z gradem.

Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych i ich spływu odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. Świętokrzyskiego oraz z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP. Na dzień 28.60 w działaniach  ratowniczych bierze udziel 1222 strażaków i 496 żołnierzy i siły są ciągle zwiększane.

W sumie Wojewoda Podkarpacki otrzymała już na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów łączną kwotę 8.922.000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi. Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do Wojewody Podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5.990.000 zł dla 1.024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin.

W godzinach popołudniowych przeszła ulewa nad okolicami Krosna: m. Jaśliska, Daliowa, Królik Polski, Rymanów Zdrój. Na ten moment nie ma informacji o szkodach, a na miejscu działają służby. Nieprzejezdna jest DW nr 987 w m. Daliowa z powodu zalania.

(red.), (mws)

  • autor: (red.), (mws)
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021